հնվ 29, 2025 Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը հրավիրում է հետազոտողներին, դասախոսներին և ակադեմիական հանրույթի ներկայացուցիչներին մասնակցելու «Ֆրանսիա-Հայաստան. դիվանագիտական և միջմշակութային փոխառնչություններ» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովին, որը տեղի կունենա 2025 թվականի ապրիլի 29-30-ը։ Գիտաժողովի նպատակը Ֆրանսիայի և Հայաստանի պատմական, դիվանագիտական և մշակութային բազմաշերտ հարաբերությունների համակողմանի ուսումնասիրությունն է՝ բազմադարյա երկխոսության համատեքստում։
Թեմատիկ ուղղություններ Պատմական փոխհարաբերություններ: Խաչակրաց արշավանքներ, Կիլիկիա, հայկական դիմադրություն: Դիվանագիտություն: Միջպետական հարաբերություններ, Ֆրանկոֆոնիա, խորհրդարանական համագործակցություն: Միջմշակութային հարաբերություններ: Կերպարվեստ, երաժշտություն, կինո, թատրոն, ճարտարապետություն: Լեզու: Հայագիտական ուսումնասիրություններ և բառագիտություն: Գրականություն: Գրական փոխազդեցություններ և մրցանակներ: Թարգմանաբանություն: Գեղարվեստական թարգմանություններ և արդի նախագծեր: Հրատարակչություն: Հրատարակչական գործի պատմություն, հայ-ֆրանսիական հրատարակչությունների տպագիր ժառանգություն: Ժառանգության պահպանություն: Վերականգնում, թվայնացում, արխիվային գործ:
Հայտի ընդունման պայմաններ Գիտաժողովին զեկուցումով ներկայանալու համար անհրաժեշտ է ուղարկել լրացված մասնակցության հայտը (հավելված 1), զեկուցման համառոտ բնութագիրը (300-500 բառ) և հակիրճ ինքնակենսագրականը (150 բառ) dialogue.armfr@gmail.com էլ. հասցեին մինչև 2025 թ. փետրվարի 3-ը։ Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են՝ հայերենը, ֆրանսերենը և անգլերենը: Գիտաժողովի մասնակիցների ճանապարհածախսը և կեցությունը հոգում է գործուղող կողմը։

Призыв к участию в Международной конференции
Национальная библиотека Армении приглашает исследователей, преподавателей и представителей университетского сообщества принять участие в двухдневной международной конференции под названием «Франция–Армения: дипломатические и межкультурные отношения», которая состоится 29–30 апреля 2025 года. Цель конференции — провести всестороннее исследование сложных исторических, дипломатических и культурных связей между Францией и Арменией в контексте их многовекового диалога.
Тематические направления Исторические взаимосвязи: Крестовые походы, Киликия, армянские сопротивленцы. Дипломатия: Межгосударственные отношения, Франкофония, парламентское сотрудничество. Межкультурные отношения: Живопись, изобразительное искусство, музыка, кино, театр, архитектура. Язык: Армянские исследования и лексикография. Литература: Взаимное влияние и литературные премии. Транслятология: Литературные переводы и текущие проекты. Издательское дело: История издательства, франко-армянские издательства. Сохранение наследия: Реставрация, оцифровка, архивное сотрудничество. Условия подачи Для представления статьи на конференции участники должны отправить заполненную заявку (Приложение 1), краткое резюме статьи (от 300 до 500 слов) и короткую биографию (150 слов) на электронный адрес dialogue.armfr@gmail.com до 3 февраля 2025 года.
Языки конференции Возможные языки выступлений: армянский, французский, английский. Расходы на проезд и проживание участников конференции несет сам участник. Доклады в виде статей будут опубликованы в материалах конференции.