հկտ 16, 2025 Նորություններ
Մեդիագրագիտության նոր նախաձեռնություններն ու հետաքրքիր ծրագրերը դեռ առջևում են... Ամփոփվեց մեդիագրագիտության եռօրյա դասընթացը, որը կազմակերպվել էր Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի Media Initiatives Center նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն հետ համատեղ՝ նպատակ ունենալով զարգացնել գրադարանավարների մեդիագրագիտության հմտությունները և խթանել մեդիագրագիտության մշակույթի տարածումը գրադարանային միջավայրում։
Դասընթացին Հայաստանի ազգային գրադարանից մասնակցում էր Հանրային կապերի բաժնի վարիչ Արմինե Վարդանյանը, ինչպես նաև Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական, Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան քաղաքային և հանրապետության տասը մարզային գրադարաններից ներկայացուցիչներ։ Դասընթացը վարում էին մեդիագրագիտության փորձագետ Լուսինե Գրիգորյանը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի մեդիագրագիտության մասնագետ Անի Եղիազարյանը և նույն կենտրոնի Media.am կայքի խմբագիր Գեղամ Վարդանյանը։
Եռօրյա ինտենսիվ ծրագրի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան մեդիագրագիտության հիմնական սկզբունքներին, քննադատական մտածողության զարգացման մեթոդներին, փաստերի ստուգման գործիքներին, թվային անվտանգության կանոններին, ինչպես նաև արհեստական բանականության կիրառման հնարավորություններին մեդիայի և գրադարանային աշխատանքի մեջ։ Դասընթացի ավարտին մասնակիցները ստացան հավաստագրեր, սակայն սա միայն սկիզբն է․ առաջիկայում նրանք շարունակելու են ստացված գիտելիքների կիրառումն ու տարածումը՝ իրենց գրադարաններում խթանելով մեդիագրագիտության զարգացմանը ինչպես աշխատակիցների, այնպես էլ ընթերցողների շրջանում։

Курс по медиаграмотности для библиотекарей
Впереди новые инициативы и интересные программы в области медиаграмотности... Завершился трёхдневный курс по медиаграмотности, организованный Центром медиаинициатив совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Цель курса – развитие навыков медиаграмотности библиотекарей и содействие распространению культуры медиаграмотности в библиотечной среде.
В обучащем тренинге приняли участие: Армине Варданян, заведующая отделом по связям с общественностью Национальной библиотеки Армении, представители Национальной детской библиотеки имени Хнко Апора, Ереванской городской библиотеки им. А. Исаакяна и десяти региональных библиотек республики.
Курс провели эксперт по медиаграмотности Лусине Григорян, специалист по медиаграмотности Центра медиаинициатив Ани Егиазарян и редактор сайта Media.am того же центра Гегам Варданян. В ходе трёхдневной интенсивной программы участники познакомились с основными принципами медиаграмотности, методами развития критического мышления, инструментами фактчекинга, правилами цифровой безопасности, а также возможностями применения искусственного интеллекта в медиа- и библиотечной деятельности. По окончании курса участники получили сертификаты, но это только начало: в дальнейшем они продолжат применять и распространять полученные знания, способствуя развитию медиаграмотности в своих библиотеках как среди сотрудников, так и среди читателей.