դկտ 01, 2025 Նորություններ
Նոյեմբերի 27-30-ը Հայաստանի ազգային գրադարանը, որպես գործընկեր կառույց մասնակցում է «Հայկական միջազգային առողջապահական ցուցահանդես 2025»-ին Armenian International Healthcare Expo 2025։ Ցուցադրությունում ներկայացված են Երևանում լույս տեսած, հայ հեղինակների առողջապահության ոլորտին առնչվող մասնագիտական և գիտական աշխատություններ, գրքեր, ժողովածուներ, ուսումնասիրություններ։ Ցուցադրության մաս են կազմում նաև Երևանում լույս տեսած մի շարք առողջապահական ամսագրեր։
Ցուցադրվող նյութերի ժամանակաշրջանն ընդգրկում է 1879 թվականից մինչև 2025 թվականը, ներկայացնելով առողջապահական միտումների ու գիտական մտքի զարգացումը շուրջ մեկուկես դարերի ընթացքում։ Կան նաև փոքրիկ բրոշյուրներ, որոնք հնարավորություն են տալիս այցելուներին պատկերավոր ծանոթանալ Հայաստանի ազգային գրադարանում պահվող հնատիպ և բացառիկ բժշկագիտական գրքերին, որոնք ցուցադրության շրջանակում ֆիզիկապես ներկայացված չեն։ Գրքի շապիկների պատկերներին կից QR կոդերի միջոցով այցելուները կկարողանան առցանց ընթերցել և ուսումնասիրել այդ հրատարակությունները ՀԱԳ-ի «Հայ գիրք» https://haygirk.nla.am/ և «Հայ մամուլ» https://tert.nla.am/ էլեկտրոնային շտեմարաններում։
Բացի այդ, ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն ունեն անմիջապես տեղում՝ առանց գրադարան այցելելու, ընդամենը մի քանի րոպեում ձեռք բերել Հայաստանի ազգային գրադարանի ընթերցողական տոմս։ Նոյեմբերի 27–30, 2025 Մերիդիան էքսպո կենտրոն, Երևան ՄՈՒՏՔՆ ԱԶԱՏ Է

Армянская международная выставка здравоохранения 2025
С 27 по 30 ноября Национальная библиотека Армении, в качестве партнёрской организации, принимает участие в «Армянской международной выставке здравоохранения 2025» (Armenian International Healthcare Expo 2025). На выставке представлены профессиональные и научные работы, книги, сборники и исследования армянских авторов, посвящённые сфере здравоохранения и изданные в Ереване. В состав выставки также входят ряд медицинских журналов, опубликованных в Ереване.
589838823-1237589278421128-128363668897294532-n.jpg
Период представленных материалов охватывает с 1879 по 2025 год, демонстрируя развитие тенденций в сфере здравоохранения и научной мысли на протяжении полутора столетий. Также имеются небольшие брошюры, которые позволяют посетителям наглядно познакомиться с редкими и уникальными медицинскими книгами, хранящимися в Национальной библиотеке Армении, но физически не представленными в экспозиции. Через QR-коды, прикреплённые к изображениям обложек книг, посетители смогут онлайн читать и изучать эти издания в электронных базах данных НАБА
590065779-1239089778271078-7858785569662315395-n.jpg
Кроме того, посетители выставки имеют возможность прямо на месте — без посещения библиотеки — за несколько минут оформить читательский билет Национальной библиотеки Армении. С 27 по 30 ноября 2025 года, Центр «Меридиан Экспо», Ереван. ВХОД СВОБОДНЫЙ