Հայաստանի գրքային քարտեզ | ապրիլ
Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի, մարզային և համայնքային գրադարանների ամենից հաճախ սպասարկված գեղարվեստական գրքերի միացյալ՝ համադրված ցուցակում 105 գիրք է ընդգրկվել: Այս ամիս Ազգային գրադարանի կազմակերպած հարցմանը մասնակցել են Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան քաղաքային գրադարանային համակարգը և Աջափնյակի Շառլ Ազնավուրի անվան գրադարանը, ԿԳՄՍ 10 մարզային գրադարանները, Սպիտակի և Ստեփանավանի քաղաքային գրադարանները:
Պատահական չէ, որ Ալեքսանդր Շիրվանզադեի «Քաոսը» և Ակսել Բակունցի պատմվածքները և «Կյորես» վեպը գլխավորում են գրադարանների ապրիլի ամենաշատ սպասարկված գրքերի ցուցակը։ Շիրվանզադեի վեպն ընդգրկված է պարտադիր ընթերցման դպրոցական ծրագրում, իսկ Բակունցի «Կյորեսը» ամսվա գլխավոր գիրքն էր, քանի որ ապրիլի 19-ին Հայաստանի ազգային գրադարանը Բակունցի 125-ամյակին նվիրված ընթերցանության մարաթոն էր կազմակերպել, որի հիմնական մասնակիցները հանրապետության գրադարաններն ու դպրոցներն էին: Հայ ժամանակակից գրող Աշոտ Աղաբաբյանն իր արցախյան առաջին և երկրորդ պատերազմների մասին «Հովազ 1» և «Հովազ 2» վեպերով ամենապահանջարկված հեղինակներից մեկն է։ Գրողը գրադարաններում պարբերաբար հանդիպումներ է ունենում իր ընթերցողների հետ, որոնք անցնում են լեփ լեցուն դահլիճներում։ Աշոտ Աղաբաբյանը ընթերցողների և հետևորդների «բանակ» ունի, որոնք հեղինակից նոր «հովազներ» են ակնկալում և սպասում են գրողի նոր իրապատում գեղարվեստական վեպերին:
Նախորդ ամիսների նման Ալեքս Մայքլիդիս ի «Լռակյաց հիվանդը», «Կույսերը» և «Ցասում» վեպերը գրեթե չեն մնում գրադարարակների վրա։ Ընթերցողական տասնյակներում ներկա են Ռեմարկը և Խալեդ Հոսեյնին, հայ դասականներից Դերենիկ Դեմիրճյանը և Մուրացանը: Գրեթե երկամյա հաղթարշավը շարունակում է դետեկտիվի թագուհի Ագաթա Քրիստին, որի գրքերից 12-ը ներկայացված են մարզային գրադարանների տասնյակներում։ Վերջին ամիսներին հայ դասական գրողների և արտասահմանյան բեստսելլերների հեղինակների հետ մրցակցության է մտել ժամանակակից երիտասարդ գրող Ռուբեն Եսայանը, որի «Թունելից 13կմ հեռավորության վրա» և վերջերս տպագրված «Վանականներն ունեն գաղտնիք» սարսափի ժանրի վեպերը վստահ տեղ են զբաղեցրել շատ գրադարանների ամենապահանջված գրքերի ցուցակներում։ «Կյանքի մասին գրքերը կյանքում այդպես էլ օգտակար չեղան.ամեն ինչ իր դառը փորձով սովորեց»,- Մայքլիդիսն է ասում «Կույսերը» գրքում։ Հայաստանյան գրադարանների ընթերցողները, հուսանք՝ գրքերից դաս կքաղեն՝ խուսափելով դառը փորձից:

Book Map of Armenia | April
105 books were included in the combined, collated list of the most frequently served fiction books of Yerevan, the capital of Armenia, regional and community libraries. This month, the city library system named after Avetik Isahakyan of Yerevan and the library named after Charles Aznavour of Ajapnyak, 10 regional libraries of KGMS, city libraries of Spitak and Stepanavan participated in the survey organized by the National Library.
It is no coincidence that Alexander Shirvanzade's "Chaos" and Axel Bakunts' short stories and the novel "Kores" are leading the list of the most used books in libraries in April. Shirvanzade's novel is included in the compulsory reading school curriculum, and Bakuntsi's "Koryes" was the main book of the month, because on April 19, the National Library of Armenia organized a reading marathon dedicated to the 125th anniversary of Bakuntsi, the main participants of which were the libraries and schools of the republic. Contemporary Armenian writer Ashot Aghababyan is one of the most sought-after authors with his novels "Hovaz 1" and "Hovaz 2" about the first and second Artsakh wars. The writer has regular meetings with his readers in libraries, which pass through crowded halls. Ashot Aghababyan has an "army" of readers and followers who expect new "fans" from the author and are waiting for the writer's new fictional novels.
Like previous months, Alex Michaelidis's novels "The Silent Patient", "Virgins" and "Wrath" hardly stay on the bookshelves. Remarque and Khaled Hosseini, Derenik Demirchyan and Muratsan are among the Armenian classics. Agatha Christie, the queen of detectives, continues her nearly two-year triumph, 12 of whose books are represented in dozens of regional libraries. In recent months, contemporary young writer Ruben Yesayan has entered into competition with Armenian classic writers and foreign best-selling authors, whose horror novels "13 km from the tunnel" and the recently published "Monks have a secret" have secured a place in the most requested book lists of many libraries. "Books about life were not very useful in life. He learned everything by his own bitter experience," says Michaelidis in the book "Virgins". Readers of Armenian libraries will hopefully learn from the books, avoiding the bitter experience.