Հայաստանի գրքային քարտեզ | ապրիլ
Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի, մարզային և համայնքային գրադարանների ամենից հաճախ սպասարկված գեղարվեստական գրքերի միացյալ՝ համադրված ցուցակում 105 գիրք է ընդգրկվել: Այս ամիս Ազգային գրադարանի կազմակերպած հարցմանը մասնակցել են Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան քաղաքային գրադարանային համակարգը և Աջափնյակի Շառլ Ազնավուրի անվան գրադարանը, ԿԳՄՍ 10 մարզային գրադարանները, Սպիտակի և Ստեփանավանի քաղաքային գրադարանները:
Պատահական չէ, որ Ալեքսանդր Շիրվանզադեի «Քաոսը» և Ակսել Բակունցի պատմվածքները և «Կյորես» վեպը գլխավորում են գրադարանների ապրիլի ամենաշատ սպասարկված գրքերի ցուցակը։ Շիրվանզադեի վեպն ընդգրկված է պարտադիր ընթերցման դպրոցական ծրագրում, իսկ Բակունցի «Կյորեսը» ամսվա գլխավոր գիրքն էր, քանի որ ապրիլի 19-ին Հայաստանի ազգային գրադարանը Բակունցի 125-ամյակին նվիրված ընթերցանության մարաթոն էր կազմակերպել, որի հիմնական մասնակիցները հանրապետության գրադարաններն ու դպրոցներն էին: Հայ ժամանակակից գրող Աշոտ Աղաբաբյանն իր արցախյան առաջին և երկրորդ պատերազմների մասին «Հովազ 1» և «Հովազ 2» վեպերով ամենապահանջարկված հեղինակներից մեկն է։ Գրողը գրադարաններում պարբերաբար հանդիպումներ է ունենում իր ընթերցողների հետ, որոնք անցնում են լեփ լեցուն դահլիճներում։ Աշոտ Աղաբաբյանը ընթերցողների և հետևորդների «բանակ» ունի, որոնք հեղինակից նոր «հովազներ» են ակնկալում և սպասում են գրողի նոր իրապատում գեղարվեստական վեպերին:
Նախորդ ամիսների նման Ալեքս Մայքլիդիս ի «Լռակյաց հիվանդը», «Կույսերը» և «Ցասում» վեպերը գրեթե չեն մնում գրադարարակների վրա։ Ընթերցողական տասնյակներում ներկա են Ռեմարկը և Խալեդ Հոսեյնին, հայ դասականներից Դերենիկ Դեմիրճյանը և Մուրացանը: Գրեթե երկամյա հաղթարշավը շարունակում է դետեկտիվի թագուհի Ագաթա Քրիստին, որի գրքերից 12-ը ներկայացված են մարզային գրադարանների տասնյակներում։ Վերջին ամիսներին հայ դասական գրողների և արտասահմանյան բեստսելլերների հեղինակների հետ մրցակցության է մտել ժամանակակից երիտասարդ գրող Ռուբեն Եսայանը, որի «Թունելից 13կմ հեռավորության վրա» և վերջերս տպագրված «Վանականներն ունեն գաղտնիք» սարսափի ժանրի վեպերը վստահ տեղ են զբաղեցրել շատ գրադարանների ամենապահանջված գրքերի ցուցակներում։ «Կյանքի մասին գրքերը կյանքում այդպես էլ օգտակար չեղան.ամեն ինչ իր դառը փորձով սովորեց»,- Մայքլիդիսն է ասում «Կույսերը» գրքում։ Հայաստանյան գրադարանների ընթերցողները, հուսանք՝ գրքերից դաս կքաղեն՝ խուսափելով դառը փորձից:

Книжная карта Армении | апрель
В сводный апрельский список наиболее востребованных художественных произведений, читаемых в Ереване, а также в областных и общественных библиотеках Армении, вошли 105 книг. В ежемесячном опросе, организовуемым Национальной библиотекой Армении, приняли участие городская библиотечная система имени Аветика Исаакяна (Ереван), библиотека имени Шарля Азнавура, десять региональных библиотек в ведении Министерства образования, культуры и спорта библиотек, а также городские библиотеки Спитака и Степанавана.
В апреле на первых местах среди самых популярных книг оказались произведения Александра Ширванзаде. Роман А. Ширванзаде («Хаос»), входит в школьную программу обязательного чтения. Акселя Бакунца стал главным произведением месяца. Благодаря марафону чтения, организованному в честь 125-летия Акселя Бакунца, Национальной библиотекой Армении 19 апреля - его роман «Кёрес» стал главным произведением месяца. В этом мероприятии активно участвовали не только столичные библиотеки, но и библиотеки и школы по всей республике.
Современный армянский писатель Ашот Агабабян пользуется большим спросом благодаря своим романам «Пантера 1» и «Пантера 2», посвящённым первой и второй Арцахским войнам. Писатель регулярно встречается с читателями, и его выступления неизменно проходят в переполненных залах. У Ашота Агабабяна множество преданных поклонников, которые с нетерпением ждут его новых произведений.
Как и в предыдущие месяцы, книги Алекса Михаэлидеса «Безмолвный пациент», «Девственницы» и «Гнев» не задерживаются на полках библиотек. Также неизменной популярностью пользуются произведения следующих авторов: Эрих Мария Ремарк, Халед Хоссейни, Дереник Демирчян и Мурацан. Агата Кристи, как и прежде, остаётся одним из любимейших авторов! Её детективы представлены в десятках библиотек по всей стране, неизменно привлекая внимание читателей.
Современный армянский писатель Рубен Есаян не менее востребован в последние месяцы, чем классики армянской и мировой литературы. Его романы «13 км от туннеля» и «У монахов есть тайна» стали одними из самых читаемых книг в библиотеках. «Книги не научили его жизни, и всё пришлось постигать через собственные ошибки», — пишет Алекс Михаэлидис в романе «Девственницы». Будем надеяться, что читатели армянских библиотек смогут извлечь полезные уроки из книг и избежать подобных ошибок.