«Հայ մշակույթի համախմբում՝ Սփյուռք – Հայաստան»
Սփյուռքի Գլխավոր Հանձնակատարի Գրասենյակ Diaspora High Commissioner's Office՝ Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի հետ համագործակցությամբ, 2025 թվականի նոյեմբերի 20-21-ը Երևանի Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում անցկացրեց «Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողով 2025»-ը։ Համաժողովը մեկտեղել էր աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած շուրջ 250 սփյուռքահայ մշակութային գործիչների, ովքեր երկու օրվա ընթացքում փոխանակվեցին փորձով, գաղափարներով և ստեղծագործական մոտեցումներով։
Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի շրջանակներում՝ նոյեմբերի 20-ին, «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո պանելային նիստերին և քննարկումներին զուգահեռ, ողջ օրվա ընթացքում անցկացվել է ցուցահանդես՝ նվիրված հայ ժամանակակից մշակութի տարբեր ուղղություններին: Ցուցահանդեսում ներկայացված են եղել գործընկեր կազմակերպությունների արվեստի նմուշներ՝ գեղանկարչական և կիրառական արվեստի աշխատանքներ, ժամանակակից հայ գրողների գրքեր, լուսանկարներ, ինչպես նաև ձեռագործ իրեր, որոնք արտացոլում են հայկական ստեղծարար մտածողության ինքնատիպությունը:
Հայաստանի ազգային գրադարանը ցուցահանդեսին ներկայացել է «Հայ ժամանակակից սփյուռքահայ գրողներ» խորագրով գրականության բազմաբովանդակ և յուրահատում ցուցադրությամբ

In collaboration with the International Coordination Council for Armenian Culture and Arts, the Diaspora High Commissioner's Office organized the "Armenian Art and Culture Conference 2025" on November 20–21, 2025, at Yerevan's Arno Babajanyan Concert Hall. The conference brought together approximately 250 Diaspora Armenian cultural figures from various countries around the world, who exchanged experiences, ideas, and creative approaches over two days.
Within the framework of the Armenian Art and Culture Forum, an exhibition devoted to various aspects of contemporary Armenian culture was held on November 20, accompanied by panel discussions and discussions under the title "Platform for Cultural Dialogue." The exhibition featured art samples from partner organizations: works of painting and applied art, books by contemporary Armenian writers, photographs, as well as handmade items that reflect the uniqueness of Armenian creative thinking.
The National Library of Armenia presented a diverse and unique display of literature at the exhibition titled "Contemporary Armenian and Diaspora Writers."