օգս 14, 2023 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը կազմակերպել էր հանրային_դասախոսության «Ճանապարհ դեպի գիրքը․ գաղափար, նպատակ, իրագործում» խորագրով:
Պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը խոսեց վերջին քսան տարվա հեղինակային գրահրատարակչական ծրագրերի ու նախագծերի, գիտահետազոտական աշխատանքի կազմակերպման եղանակների ու բազում դժվարությունների, դրանց հաղթահարման և գրահրատարակչական ծրագրերի իրականացման մասին, ներկայացրեց իր շուրջ երկու տասնյակ գրքերի ստեղծման պատմությունն ու նախապատմությունը։
Նա պատմեց փաստաթղթային նյութերի ձեռբերման դժվարությունների, իր փնտրտուքների, բացահայտումների մասին: Դեմոյանն ընդգծեց, որ իր համար շատ կարևոր է նյութի, լուսանկարների վավերականությունը, փաստագրական հենքը՝ շեշտելով, որ իր սկզբունքն է՝ գրքերում օգտագործված ցանկացած լուսանկար ու փաստաթուղթ պիտի բնօրինակ լինեն:
Պատմաբանը դասախոսությունը սկսեց «տղամարդը պետք է տուն սարքի, ծառ տնկի ու զավակներ ունենա» հայտնի խոսքին հավելելով, թե տղամարդը պետք է նաև գիրք գրի ու անձնական գրադարան հավաքի, այն էլ՝ ամբողջ երեք գրադարան:
Դեմոյանը իր մի քանի՝ «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ հատորի, «Հայուհի» (հայուհու կերպարը փորագրանկարներում և փոստային բացիկներում) պատկերագրքի, «Հայկական հետքն Ամերիկայում. 400-ամյա ժառանգություն», «Ավրորայի ճանապարհը. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի ոդիսականը» և այլ գրքերի օրինակով ցույց տվեց, թե որքան երկարատև, ծավալուն ու բարդ աշխատանք է արվել այդ գրքերը, դրանցում արտահայտված ուղերձն ընթերցողին ու աշխարհին հասցնելու համար:
Հայկ Դեմոյանը 2011-ին Կալիֆոռնիայում մի դիպվածով հայտնաբերում է Ավրորա Մարդիգանյանի (Արշալույս Մարտիկյանի) ֆոտոարխիվը: Այնտեղ նաև Մարտիկյանների միակ պահպանված ընտանեկան լուսանկարն էր, որում Ավրորան չորս տարեկան է: Արխիվում նաև Ավրորայի նամակագրությունն էր: Ավրորայի ազգականների հետ տևական բանակցություններից հետո Դեմոյանը ձեռք է բերում այս արժեքավոր փաստաթղթերը, հետագայում՝ նաև Ավրորային պատկանող անձնական այլ իրեր, մասնավորապես ճամպրուկը, որով Ավրորան ժամանել էր Ամերիկա, ինչպես նաև ամերիկյան թերթերի հավաքածու, որոնցում հոդվածներ կան Ավրորայի և նրա «Հոշոտված Հայաստան» գրքի մասին:
Դեմոյանը պատմեց նաև, թե ինչպես է ձեռք բերել Ավրորայի՝ արդեն հայտնի՝ ժպտացող լուսանկարը, որում Ավրորայի ժպիտը փոքր-ինչ նման է հայտնի օրագրի հեղինակ, Հոլոքոստի զոհ դարձաձ Աննա Ֆրանկի ժպիտին: Նա շեշտեց, որ այդքան փաստագրական տվյալներ ունենալով արդեն հեշտ էր աշխարհին դարձյալ հիշեցնել Հայոց ցեղասպանության մասին, մեկի՝ անհատի ճակատագրով ներկայացնել ամբողջ ազգի ողբերգական ճակատագիրը:
«Հայկական հետքն Ամերիկայում. 400-ամյա ժառանգություն» գիրքը նվիրված է առաջին հայի Ամերիկա ժամանելու 400-ամյա պատմությանը: 1618թ. Մարտին անունով (Martin the Armenian) առաջին հայը ժամանում է Վիրջինիա նահանգ՝ ազդարարելով հայ գաղթականների հոսքը դեպի Ամերիկա: Գիրքը 620 էջանոց պատկերազարդ աշխատություն է՝ հայ-ամերիկյան համայնքի պատմությունն ու ժառանգությունը, ինչպես նաև Ամերիկայում հայերի առավել նշանակալից ներդրումները ներկայացնող 2200 լուսանկարով, արժեքավոր արխիվային փաստաթղթերով ու հազվագյուտ պատկերներով:
Հայկ Դեմոյանը իր հետազոտությունների, փնտրտուքների ընթացքում ձեռք բերած շատ արժեքավոր գրքեր ու այլ նյութեր նվիրել է նաև Հայաստանի ազգային գրադարանին: Նրա անհատական հավաքածուն համալրել է գրադարանի Անձեռնմխելի գրականության բաժնի անհատական հավաքածուների շարքը: Այս անգամ ևս գիտնականը բացակայող կամ երկրորդ օրինակ գրքեր նվիրեց գրադարանին:

Национальная библиотека Армении организовала публичную лекцию «Дорога к книге: идея, цель, реализация».
Доктор исторических наук Айк Демоян рассказал об авторских издательских программах и проектах последних двадцати лет, способах организации научно-исследовательской работы, о реализации издательских программ, представил историю создания около двух десятков книг.
Он рассказал о трудностях получения документальных материалов, своих поисках и открытиях. Демоян подчеркнул, что для него крайне важна достоверность материала, фотографий, документальной основы, подчеркнул, что таков его принцип – любые фотографии и документы, используемые в книгах, должны быть оригинальными.
В начале лекции к известной поговорке «Мужчина должен построить дом, посадить дерево и родить детей» добавил, что мужчина должен еще обязательно написать книгу и собрать личную библиотеку, то есть целых три библиотеки.
Демоян выпустил несколько иллюстрированных книг: «Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы», «Хаюхи. Изображение армянки на гравюрах и открытках», «Армянский след в Америке. 400-летнее наследие», «Аврора дорога. Одиссея армян, переживших Геноцид» и др. Эти книги продемонстрировали, сколь долгая, обширная и сложная работа была проделана, чтобы донести до всех послание, выраженное в этих книгах.
В 2011 году Айк Демоян обнаружил в Калифорнии фотоархив Аршалуйс Мартикян. Там же обнаружилось единственное сохранившееся семейное фото, на котором Аршалуйс четыре года. Также в архиве присутствует переписка Аршалуйс. После длительных переговоров с ее родственниками Демоян приобрел ценные документы, а позже и другие личные вещи, принадлежащие Аршалуйс, в частности чемодан, в котором она прибыла в Америку, а также сборник американских газет, содержащих статьи об Аршалуйс и ее книгу «Опустошенная Армения».
Демоян также рассказал, как он приобрел уже известную фотографию улыбающейся Аршалуйс, на которой ее улыбка чем-то напоминает улыбку Анны Франк, автора известного дневника и жертвы Холокоста. Он подчеркнул, что, имея эти документальные данные, важно и дальше рассказывать миру о Геноциде армян, показывать трагическую судьбу народа через судьбу одного человека.
«Армянский след в Америке. 400-летнее наследие» посвящена 400-летней истории прибытия первых армян в Америку. В 1618 году первый армянин по имени Мартин (Мартин Армянин) прибыл в штат Вирджиния, предвещая приток армянских иммигрантов в Америку. Книга представляет собой 620-страничный иллюстрированный труд с 2 200 фотографиями, ценными архивными документами и редкими изображениями, отражающими историю и наследие армяно-американской общины, а также значительный вклад армян в культуру Америки.
Айк Демоян также передал в дар Национальной библиотеке Армении ценные книги и прочие материалы, приобретённыее в ходе исследований и поисков. Его личная коллекция пополнила фонды отдела редкой книги.