Հանդիպում կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ Ազգային գրադարանում
Հանդիպում կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ Փետրվարի 11-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ գրադարանային աշխատողների հիշարժան հանդիպումը ՀՀ ժողովրդական արտիստ, միջազգային բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի ազգային գրադարանի և Հայաստանի կինոգործիչների միության կողմից՝ նպատակ ունենալով գրադարանային հանրությանը ներկայացնել նշանավոր կինոգործչի ստեղծագործական ուղին ու կինոաշխարհը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Երևանի Իսահակյանի անվան քաղաքային կենտրոնական և համայնքային գրադարանների, ինչպես նաև մի շարք մարզային գրադարանների ներկայացուցիչներ։
Ցերեկույթը վարեց Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Մանուկյանը, ով ներկայացրեց Հարություն Խաչատրյանի կինոնկարները՝ հատկապես ընդգծելով անցյալ տարվա հոկտեմբեր–նոյեմբերին Փարիզի Պոմպիդու կենտրոնում տեղի ունեցած 10 ֆիլմերի բացառիկ ցուցադրությունը։ Իր խոսքում Հարություն Խաչատրյանը կարևորեց նման հանդիպումները և ընդգծեց գրադարանների դերը հայ հանդիսատեսին հայկական կինոն ներկայացնելու գործում։ Հանդիպման մասնակից բոլոր գրադարանները նվեր ստացան ռեժիսորի 70-ամյակի առթիվ հրատարակված «Մարդը սպիտակ քաղաքից...» պատկերագիրքը, ինչպես նաև կինոյի մասին մասնագիտական գրականություն։ Ազգային գրադարանը մասնակիցներին նվիրեց նաև 2026 թ. օրացույցներ։
Միջոցառման ավարտին ցուցադրվեց Հարություն Խաչատրյանի «Սպիտակ քաղաքը» ֆիլմը։ Մասնակիցները կիսվեցին տպավորություններով, լուսանկարվեցին և պայմանավորվեցին զարգացնել ու խորացնել կինոգործիչների և գրադարանների համագործակցությունը։ #Գրադարան #Մշակույթ #ՀայկականԿինո #ՀարությունԽաչատրյան

мар 23, 2026 Мероприятия Литературные встречи
11 февраля в таманяновском большом зале Национальной библиотеки Армении состоялась памятная встреча сотрудников библиотеки с народным артистом Республики Армения, лауреатом многочисленных международных премий, кинорежиссёром Арутюном Хачатряном. Мероприятие было организовано Национальной библиотекой Армении совместно с Союзом кинематографистов Армении и было направлено на знакомство библиотечного сообщества с творческим путём и художественным миром режиссёра.
Исаакяна в Ереване, общинных библиотек, а также ряда региональных библиотек. Вечер вёл главный советник председателя Союза кинематографистов Армении Араик Манукян. Он представил фильмы режиссёра, особо отметив ретроспективный показ десяти его работ, прошедший в октябре–ноябре прошлого года в Центре Помпиду в Париже. В своём выступлении Арутюн Хачатрян подчеркнул важность подобных встреч и отметил роль библиотек в популяризации армянского кино и его представлении широкой аудитории.
Библиотеки, участники встречи, получили в подарок изданный к 70-летию режиссёра фотоальбом «Человек из белого города…», а также профессиональную литературу о кино. Национальная библиотека, в свою очередь, вручила участникам календари на 2026 год. В завершение мероприятия был показан фильм Арутюна Хачатряна «Белый город». Участники поделились впечатлениями, сделали памятные фотографии и договорились о дальнейшем развитии сотрудничества между библиотеками и кинематографистами.