Հանդիպում կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ Ազգային գրադարանում
Հանդիպում կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ Փետրվարի 11-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ գրադարանային աշխատողների հիշարժան հանդիպումը ՀՀ ժողովրդական արտիստ, միջազգային բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի հետ։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի ազգային գրադարանի և Հայաստանի կինոգործիչների միության կողմից՝ նպատակ ունենալով գրադարանային հանրությանը ներկայացնել նշանավոր կինոգործչի ստեղծագործական ուղին ու կինոաշխարհը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Երևանի Իսահակյանի անվան քաղաքային կենտրոնական և համայնքային գրադարանների, ինչպես նաև մի շարք մարզային գրադարանների ներկայացուցիչներ։
Ցերեկույթը վարեց Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Մանուկյանը, ով ներկայացրեց Հարություն Խաչատրյանի կինոնկարները՝ հատկապես ընդգծելով անցյալ տարվա հոկտեմբեր–նոյեմբերին Փարիզի Պոմպիդու կենտրոնում տեղի ունեցած 10 ֆիլմերի բացառիկ ցուցադրությունը։ Իր խոսքում Հարություն Խաչատրյանը կարևորեց նման հանդիպումները և ընդգծեց գրադարանների դերը հայ հանդիսատեսին հայկական կինոն ներկայացնելու գործում։ Հանդիպման մասնակից բոլոր գրադարանները նվեր ստացան ռեժիսորի 70-ամյակի առթիվ հրատարակված «Մարդը սպիտակ քաղաքից...» պատկերագիրքը, ինչպես նաև կինոյի մասին մասնագիտական գրականություն։ Ազգային գրադարանը մասնակիցներին նվիրեց նաև 2026 թ. օրացույցներ։
Միջոցառման ավարտին ցուցադրվեց Հարություն Խաչատրյանի «Սպիտակ քաղաքը» ֆիլմը։ Մասնակիցները կիսվեցին տպավորություններով, լուսանկարվեցին և պայմանավորվեցին զարգացնել ու խորացնել կինոգործիչների և գրադարանների համագործակցությունը։ #Գրադարան #Մշակույթ #ՀայկականԿինո #ՀարությունԽաչատրյան

Mar 23, 2026 Events Literary meetings
On February 11, the National Library of Armenia's Tamanyan Great Hall hosted an unforgettable gathering of library employees with People's Artist of the Republic of Armenia, film director and recipient of multiple international honors, Harutyun Khachatryan. The event was organized by the National Library of Armenia and the Union of Filmmakers of Armenia to introduce the library community to the creative path of the prominent filmmaker and the world of cinema.
Representatives from several provincial libraries as well as the Yerevan Isahakyan City Central Library and Community Libraries attended the occasion. Arayik Manukyan, Chief Advisor to the President of the Union of Cinematographers of Armenia, hosted the event and gave a presentation on Harutyun Khachatryan's films, emphasizing the ten films that were screened exclusively at the Pompidou Center in Paris in October and November of last year.
the function of libraries in showcasing Armenian films to Armenian viewers. The illustrated album "The Man from the White City..." which was released to commemorate the director's 70th anniversary was given as a gift to every library that took part in the meeting, together with professional film literature. Harutyun Khachatryan's film "The White City" was shown at the conclusion of the event.