մրտ 24, 2026 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանը շարունակում է հրատարակիչների հետ հանդիպումների Խորհուրդ են տալիս հրատարակիչները I Գրքային նորություններ newmag-ից շարքը, որի նպատակն է ընթերցողներին և գրադարանավարներին ներկայացնել ժամանակակից հրատարակչական դաշտի նոր միտումները, լավագույն գրքային առաջարկները և ընթերցանության արդի ուղղությունները։ Շարքի հերթական հանդիպման հյուրն էր Newmag հրատարակչությունը։ Հրատարակչության գրքային նորությունները, առաջիկա ծրագրերը և ամենապահանջված հրատարակությունները ներկայացրեց Newmag-ի գրական ծրագրերի պատասխանատու Անի Հակոբյանը։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին հրատարակչության տարբեր մատենաշարեր և հրատարակչական ուղղություններ։ Դասական և ժամանակակից ամերիկյան գրականության շարքում առանձնացվեցին Ջոան Դիդիոնի «Մոգական մտքերի տարին» և Ջոնաթան Ֆրենզենի «Խաչմերուկները» վեպերը, որոնք մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում ընթերցողների շրջանում։
Խոսվեց նաև եվրոպական գրականության շարքի մասին, որի շրջանակում հայ ընթերցողին են ներկայացվում ժամանակակից եվրոպացի հեղինակների կարևոր ստեղծագործություններ, մասնավորապես Էլենա Ֆերանտեի շարքը։ Ներկայացվեց նաև ֆրանկոֆոն գեղարվեստական գրականության հայերեն թարգմանությունները։ Առանձնահատուկ հպարտությամբ ներկայացվեց և ուշադրության արժանացավ նաև Շառլ Ազնավուրին նվիրված հրատարակությունների շարքը։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց նաև ոչ գեղարվեստական գրականության շարքը, որտեղ ընդգրկված են ինքնազարգացման, բիզնեսի, հոգեբանության և հասարակական թեմաներին նվիրված գրքեր, ինչպես նաև հուշագրություններ և տարբեր ոլորտների հայտնի մարդկանց կենսագրական պատմություններ։ Ներկայացվեցին նաև սպորտային թեմատիկայով հրատարակությունները, որոնք պատմում են աշխարհահռչակ մարզիկների կյանքի, հաղթանակների և փորձառության մասին։ Առանձին անդրադարձ կատարվեց նաև «Երազ» մանկական մատենաշարին, որը նախատեսված է փոքրիկ ընթերցողների համար և նպատակ ունի երեխաներին մոտեցնել գրքին՝ ներկայացնելով հետաքրքիր ու պատկերազարդ պատմություններ։
Անի Հակոբյանը ներկայացրեց նաև հայ հեղինակների ստեղծագործությունները, որոնք վերջին տարիներին կարևոր տեղ են զբաղեցնում հրատարակչության ծրագրերում։ Նշվեցին Սյունե Սևադայի, Սուսաննա Հարությունյանի, Դավիթ Գևորգյանի, Մարիաննա Հակոբյանի, Հերմինե Ավագյանի, Նարինե Կռոյանի և Նարինե Աբգարյանի գրքերը, որոնք մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում ընթերցողների շրջանում և պահանջված են։ Հանդիպումը հնարավորություն տվեց մասնակիցներին՝
🔹 ծանոթանալու հրատարակչության նոր գրքերին և հեղինակներին
🔹 տեղեկանալու ժամանակակից ընթերցողական պահանջներին համապատասխան գրականությանը
🔹 անմիջապես հարցեր ուղղելու հրատարակչության ներկայացուցչին և ստանալու մասնագիտական պատասխաններ
🔹 քննարկելու գրադարանների ֆոնդերի համալրման և հետագա համագործակցության հնարավորությունները
Հանդիպումների շարքը նախատեսված է ինչպես Ազգային, այնպես էլ համայնքային, քաղաքային և մարզային գրադարանների աշխատակիցների, ինչպես նաև ընթերցող լայն հանրության համար՝ նպաստելով գրադարանների և հրատարակիչների համագործակցության ամրապնդմանը և նոր գրքերի ավելի լայն տարածմանը։

мар 24, 2026 Мероприятия Литературные встречи
Национальная библиотека Армении продолжает серию встреч с издателями под названием «Советы издателей: книжные новости от Newmag», цель которой — познакомить читателей и библиотекарей с новыми тенденциями современного издательского дела, лучшими книжными новинками и актуальными направлениями чтения. Гостем очередной встречи стала издательская компания Newmag. Новые книги издательства, предстоящие проекты и самые востребованные издания представила Ани Акопян, руководитель литературных программ Newmag. В ходе встречи были представлены различные серии и направления издательства. В рамках серии классической и современной американской литературы особое внимание уделялось романам Джоан Дидион «Год магического мышления» и Джонатана Франзена «Перекрёстки», которые вызывают большой интерес у читателей.
Также обсуждалась серия европейской литературы, в рамках которой армянским читателям представлены важные произведения современных европейских авторов, в частности серия Элены Ферранте. Были представлены и армянские переводы франкоязычной художественной литературы. Особой гордостью и вниманием пользовался также цикл изданий, посвящённых Шарлю Азнавуру. На встрече была представлена и серия нехудожественной литературы, включающая книги по саморазвитию, бизнесу, психологии и общественным темам, а также мемуары и биографии известных людей из разных сфер. Были представлены и издания на спортивную тематику, рассказывающие о жизни, победах и опыте всемирно известных спортсменов. Особое внимание было уделено детской серии «Ераз», предназначенной для маленьких читателей и направленной на привлечение детей к книгам через интересные и иллюстрированные истории.
Ани Акопян также представила произведения армянских авторов, которые в последние годы занимают важное место в программах издательства. Были отмечены книги Сюне Севады, Сусанны Арутюнян, Давита Геворгяна, Марианны Акопян, Эрминe Авагян, Нарине Кроян и Нарине Абгарян, вызывающие большой интерес у читателей и пользующиеся спросом. Встреча предоставила участникам возможность:
🔹 познакомиться с новыми книгами и авторами издательства
🔹 узнать о литературе, соответствующей современным запросам читателей
🔹 задать вопросы представителю издательства и получить профессиональные ответы
🔹 обсудить возможности пополнения библиотечных фондов и дальнейшего сотрудничества
Серия встреч предназначена как для сотрудников Национальной, так и общественных, городских и региональных библиотек, а также для широкой читательской аудитории, способствуя укреплению сотрудничества между библиотеками и издателями и более широкому распространению новых книг.