Գրադարանավարի օրը Ազգային գրադարանում
Հոկտեմբերի 7-ին տոնական մթնոլորտ էր թևածում Հայաստանի ազգային գրադարանում։ Գրադարանավարի օրվա առթիվ ՀԱԳ բազմաթիվ աշխատակիցներ պատվոգրեր ստացան՝ նվիրված աշխատանքի և իրենց մասնագիտական ներդրման համար։
հոկ.7միջոցառում
Այս տարի նշվում է գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 105-ամյակը, որի առթիվ պատրաստվել են հատուկ արծաթյա կրծքանշաններ։ Այսօր մի խումբ աշխատակիցներ պարգևատրվեցին այդ անվանական հուշանվերներով։ Պարգևատրության արարողությունը առիթ էր ընդգծելու գրադարանի աշխատակիցների անդադար ջանքերն՝ ուղղված գրադարանի հավաքածուների շարունակական հարստացմանը, դրանց պահպանմանը և ծառայությունների մատչելիությանը՝ կարևորելով նաև գրադարանային սպասարկման որակի բարելավումը:
հոկտեմբերի 7
Միջոցառման գեղարվեստական հատվածն ապահովեցին «Մաեստրո» մշակութային կազմակերպության «Բյուր աստղ» նախագծի պատանի երաժիշտները, որոնց ոգեշնչող ելույթներն ապահովեցին միջոցառման մասնակիցների բարձր տրամադրությունը։

Librarian’s Day at the National Library
On October 7, a festive atmosphere filled the National Library of Armenia. On the occasion of Librarian’s Day, many employees of the National Library of Armenia received certificates of honor in recognition of their dedicated work and professional contributions.
“Oct.
This year marks the 105th anniversary of the National Library of Armenia receiving state status. On this occasion, special silver badges were prepared. Today, a group of employees were awarded these personalized commemorative gifts. The award ceremony served as an opportunity to highlight the continuous efforts of the library staff aimed at enriching the library’s collections, preserving them, and ensuring their accessibility, while also emphasizing the improvement of the quality of library services.
“October
The artistic segment of the event was provided by the young musicians of the “Byur Astgh” project of the “Maestro” cultural organization Maestro Cultural Organization. Their inspiring performances contributed to the uplifting mood of all participants at the event.