հլս 10, 2024 Նորություններ
Հունիսի 27-ին լրանում է Հայաստանի ազգային գրադարանի երկրորդ տնօրեն Երվանդ Թաղիանոսյանի 160-ամյակը։ Թաղիանոսյանը ծնվել է Երևանում 1864 թ-ին: Սովորել է Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանում, ապա Մոսկվայի համալսարանում: 1895-99թթ. եղել է մատենադարանապետ և դաստիարակ Լազարյան ճեմարանում: 1899թ-ից աշխատել է Բաքվի զանազան հաստատություններում (Հայոց մարդասիրական, Հայոց հրատարակչական ընկերություններ և այլն):
1922-28թթ. նա եղել է պետական հանրային գրադարանի տնօրենը: Նրա ղեկավարության տարիներին գրադարանում հիմք է դրվել այբբենական և կարգային քարտարանների կազմմանը և գրադարանի հավաքածուների գիտական մշակմանը և դասակարգմանը։ Երվանդ Թաղիանոսյանը եղել է ժամանակի ճանաչված մտավորականներից մեկը։ Նա բնագրերից հայերեն է թարգմանել Ֆ.Ռաբլեի, Ժ.Վեռնի, Մ.Գորկու և այլ գրողների գործեր:

июл 10, 2024 Новости
27 июня исполняется 160 лет со дня рождения Ерванда Тагианосяна, второго директора Национальной библиотеки Армении. Тагианосян родился в Ереване в 1864 году. Учился в Геворгянской семинарии в Эчмиадзине, затем в Московском университете. В 1895-99 гг. был библиотекарем и репетитором Лазаревской семинарии. С 1899 года работал в различных учреждениях Баку (Армянском гуманитарном и Армянском издательском обществах и др.).
В 1922-28 гг. Тагианосян был директором Государственной публичной библиотеки. За годы его руководства в библиотеке были заложены основы составления алфавитных указателей, научной обработки и классификации библиотечных фондов. Ерванд Тагианосян был одним из выдающихся интеллектуалов своего времени. Он перевел на армянский язык произведения Ф. Рабле, Ж. Верна, М. Горького и других писателей.