հլս 10, 2024 Նորություններ
Հունիսի 27-ին լրանում է Հայաստանի ազգային գրադարանի երկրորդ տնօրեն Երվանդ Թաղիանոսյանի 160-ամյակը։ Թաղիանոսյանը ծնվել է Երևանում 1864 թ-ին: Սովորել է Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանում, ապա Մոսկվայի համալսարանում: 1895-99թթ. եղել է մատենադարանապետ և դաստիարակ Լազարյան ճեմարանում: 1899թ-ից աշխատել է Բաքվի զանազան հաստատություններում (Հայոց մարդասիրական, Հայոց հրատարակչական ընկերություններ և այլն):
1922-28թթ. նա եղել է պետական հանրային գրադարանի տնօրենը: Նրա ղեկավարության տարիներին գրադարանում հիմք է դրվել այբբենական և կարգային քարտարանների կազմմանը և գրադարանի հավաքածուների գիտական մշակմանը և դասակարգմանը։ Երվանդ Թաղիանոսյանը եղել է ժամանակի ճանաչված մտավորականներից մեկը։ Նա բնագրերից հայերեն է թարգմանել Ֆ.Ռաբլեի, Ժ.Վեռնի, Մ.Գորկու և այլ գրողների գործեր:

June 27 marks the 160th anniversary of the birth of Yervand Taghianosyan, the second director of the National Library of Armenia. Taghianosyan was born in Yerevan in 1864. He studied at the Gevorgyan Seminary in Etchmiadzin, and then at Moscow University. In 1895-1899 he was a librarian and tutor at the Lazarus Seminary. Since 1899, he worked in various institutions in Baku (Armenian Humanitarian and Armenian Publishing Societies, etc.).
In 1922-1928 Taghianosyan worked as the director of the State Public Library. The groundwork for the creation of alphabetical indexes, scientific processing, and collection classification was established during the years he oversaw the library. Yervand Taghianosyan was one of the outstanding intellectuals of his time. He translated the works of Rabelais, Verne, Maxim Gorky, and other writers into Armenian.