փտր 13, 2024 Նորություններ
Համացանցում ամենից շատ օգտագործվող 10 էջերից մեկը՝ Վիքիպեդիա ազատ հանրագիտարանը հունվարի 15-ին բոլորեց հիմնադրման 23-ամյակը: Այսօր Վիքիպեդիան հասանելի է 326 լեզվով. դրանցից վեց ամենախոշորներն են անգլերեն, սեբուանո (Ֆիլիպինների լեզուներից մեկը), գերմաներեն, ֆրանսերեն, շվեդերեն և հոլանդերեն տարբերակները:
Վիքիպեդիան լայն տարածում ունի նաև համացանցի հայերեն տիրույթում: Վիքիպեդիայի առաջին հայերեն գրառումն արվել է 2003 թվականի հունվարին: Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակից մի խումբ կամավորներ 2023-ի սեպտեմբերին հանդես եկան հայերեն Վիքիպեդիայում գրադարանային գործի և մատենագիտության թեմաներով հոդվածների ստեղծման և խմբագրման նախաձեռնությամբ: Համագործակցելով «Վիքիմեդիա Հայաստան» կազմակերպության որակյալ բովանդակության պատասխանատու Մհեր Բեքարյանի հետ՝ կամավորները հատուկ դասընթացի մասնակցեցին։
Գրադարանի Վիքի-խմբի ուժերով ստեղծվել են «Գրադարանային ասոցիացիաների և հաստատությունների միջազգային դաշնություն. IFLA» https://shorturl.at/stV15 , «Ազգային գրադարանային շաբաթ» http://surl.li/pkaxh , «Գրադարանավարի մասնագիտական վարքականոններ» https://shorturl.at/oMNRW , «Հակոբ Մեղապարտ (հուշամեդալ)» https://shorturl.at/eQVY9 , «Հրաչյա Կոստիկյան» http://surl.li/pjzqv , «Քնարիկ Կորկոտյան» https://rb.gy/cu46gj , «Նինել Ոսկանյան» http://surl.li/pjzve հոդվածները, բարելավվել են «Հայաստանի ազգային գրադարան» http://surl.li/pjzwi և «Փորձ», «Լումա», «Գործ», «Հյուսիսափայլ» հանդեսների մատենագիտությունների հոդվածները: Գրադարանային գործին վերաբերող հոդվածների ստեղծումը շարունակվում է։ Շուտով հայկական Վիքիպեդիան կհարստանա այս ոլորտի վերաբերյալ բազմաթիվ մասնագիտական հոդվածներով։

фев 13, 2024 Новости
15 января одна из 10 самых посещаемых страниц в Интернете — Википедия — отметила свое 23-летие. Сегодня Википедия доступна на 326 языках, шесть крупнейших из них — английский, кебуанский (один из языков Филиппин), немецкий, французский, шведский и голландский.
Википедия также широко распространена в армянском домене Интернета. Первая армянская запись в Википедии была сделана в январе 2003 года. В сентябре 2023 года группа волонтеров Национальной библиотеки Армении выступила с инициативой создания и редактирования статей на темы библиотечной работы и библиографии в Армянской Википедии. Сотрудничая с Мгером Бекаряном, ответственным за качество контента организации «Викимедиа Армения», волонтеры приняли участие в специальном тренинге.
Следующие статьи были созданы с помощью Wikigroup библиотеки; «Международная федерация библиотечных ассоциаций и учреждений». ИФЛА» https://shorturl.at/stV15, «Национальная библиотечная неделя» http://surl.li/pkaxh, «Профессиональный кодекс поведения библиотекаря» https://shorturl.at/oMNRW, «Акоп Мегапарт» (памятная медаль) https://shorturl.at/eQVY9, «Грачья Костикян» http://surl.li/pjzqv, Кнарик Коркотян https://rb.gy/cu46gj, Нинель Восканян http://surl.li/pjzve. Доработаны статьи օ Национальной библиотеки Армении - http://surl.li/pjzwi и журналов «Пордз», «Лума», «Горц», «Юсисапаял». Продолжается создание статей, связанных с библиотечной работой. Вскоре армянская Википедия пополнится множеством профессиональных статей в этой области.