Արվեստի սրահում կազմակերպվել էր գրող Գրիգոր Պլտյանի 80-ամյակին նվիրված հանրային միջոցառում
Հունվարի 20-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի արվեստի սրահում սփյուռքահայ անվանի գրականագետ, գրող Գրիգոր Պլտյանի 80-ամյակին նվիրված հանրային միջոցառում էր կազմակերպված։
Միջոցառման բանախոսն էր բանասիրական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ ԿԳՄՍՆ լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանը: Նա անդրադարձավ Պլտյանի գրական ժառանգությանը և ստեղծագործական ճանապարհին, հայ ժամանակակից գրականագիտության զարգացման գործում նրա ունեցած դերին։ Հայտնի է, որ մասնակից լինելով և գործելով եվրոպական գրական և գրականագիտական գործընթացներում, Գրիգոր Պլտյանը մշտապես կենդանի է պահել հայրենի գրականագետների հետ իր կապերը: Պլտյանը վերջին երկու տասնակյակներում իր գրքերը հիմնականում Երևանում է հրապարակում:
pltyan,.-80
Միջոցառումն ընդգծեց Պլտյանի նշանակալի գրական վաստակը, որը տարիներ շարունակ երիտասարդ սերնդի հետազոտողներին է փոխանցում գրականության հանդեպ իր անսպառ սերն ու գիտելիքը։ Հոբելյանի առթիվ հանրային կապերի բաժինը գրականագետի գրքերի հարուստ ցուցադրություն էր պատրաստել:

В Доме искусств состоялось публичное мероприятие, посвященное 80-летию писателя Григора Плтяна
20 января в Зале искусств Национальной библиотеки Армении состоялось публичное мероприятие, посвященное 80-летию известного армянского литературоведа и писателя Диаспоры Григора Плтяна.
На мероприятии выступила Сирануш Двоян, кандидат филологических наук, председатель Комитета по языку Министерства образования, науки и спорта РА. Она коснулась литературного наследия и творческого пути Плтяна, его роли в развитии современной армянской литературы. исследования. Известно, что Григор Плтян, участвуя и действуя в европейских литературных и литературоведческих процессах, всегда поддерживал связи с отечественными литературоведами. В последние два десятилетия Плтян в основном издавал свои книги в Ереване.
pltyan,.-80
На мероприятии был отмечен значительный литературный вклад Плтяна, который на протяжении многих лет передает свою бесконечную любовь и знания в области литературы молодому поколению исследователей. По случаю юбилея отдел по связям с общественностью подготовил богатую выставку книг литературоведа.