Այս պահին Հայաստանի ազգային գրադարանի Նախագահական դահլիճում ընթանում է ՀԱԳ հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովի «Կառավարում և մասնագիտական զարգացում» խորագրով նիստի երկրորդ հատվածը։
Նիստի գլխավոր խոսնակները և նրանց թեմաները. Գրիգորյան Ալվարդ, Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ (Հայաստան), Թանգարանային շուկայավարությունը որպես ծառայությունների գրավչության բարձրացման և ռեսուրսների ապահովման միջոց Բելյակովա Դարյա, Մ. Ռուդոմինոյի անվան արտասահմանյան գրականության համառուսաստանյան պետական գրադարան (Ռուսաստան), «Հայրենի հողի հանդեպ սերդ կիսիր աշխարհի հետ». Արտասահմանյան գրականության գրադարանի նախաձեռնությունները համաշխարհային երիտասարդական փառատոնում (Սոչի, 2024) Խլղաթյան Արմինե, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադրան (Հայաստան), «Գրադարանների ինովացիոն ճարտարապետական և տեխնոլոգիական լուծումները Օհանջանյան Մանիկ, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադրան (Հայաստան), «Մարքեթինգային գործիքների կիրառումը գրադարանային գործունեության մեջ» Մարտիրոսյան Աննա, Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ (Հայաստան), «Հայաստանի Հանրապետության գրադարանային դիվանագիտությունը միջազգային գրադարանային գործունեության համատեքստում»։

"At this moment, the second part of the session titled 'Management and Professional Development' is taking place in the Presidential Hall of the National Library of Armenia, within the framework of the international conference 'Preserving Heritage for a Sustainable Future', dedicated to the 105th anniversary of the NLA’s founding."
Main speakers of the session and their topics: Alvard Grigoryan, Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University (Armenia) – "Museum Marketing as a Tool to Enhance Service Appeal and Ensure Resources" Darya Belyakova, M. Rudomino All-Russian State Library for Foreign Literature (Russia) – "Sharing Your Love for the Homeland with the World": Initiatives of the Library for Foreign Literature at the World Youth Festival (Sochi, 2024) Armine Khlghatyan, Republican Scientific Medical Library (Armenia) – "Innovative Architectural and Technological Solutions in Libraries" Manik Ohanyan, Republican Scientific Medical Library (Armenia) – "Application of Marketing Tools in Library Activities" Anna Martirosyan, Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University (Armenia) – "Library Diplomacy of the Republic of Armenia in the Context of International Library Activities"