Այս պահին Հայաստանի ազգային գրադարանի Նախագահական դահլիճում ընթանում է ՀԱԳ հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովի «Կառավարում և մասնագիտական զարգացում» խորագրով նիստի երկրորդ հատվածը։
Նիստի գլխավոր խոսնակները և նրանց թեմաները. Գրիգորյան Ալվարդ, Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ (Հայաստան), Թանգարանային շուկայավարությունը որպես ծառայությունների գրավչության բարձրացման և ռեսուրսների ապահովման միջոց Բելյակովա Դարյա, Մ. Ռուդոմինոյի անվան արտասահմանյան գրականության համառուսաստանյան պետական գրադարան (Ռուսաստան), «Հայրենի հողի հանդեպ սերդ կիսիր աշխարհի հետ». Արտասահմանյան գրականության գրադարանի նախաձեռնությունները համաշխարհային երիտասարդական փառատոնում (Սոչի, 2024) Խլղաթյան Արմինե, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադրան (Հայաստան), «Գրադարանների ինովացիոն ճարտարապետական և տեխնոլոգիական լուծումները Օհանջանյան Մանիկ, Հանրապետական գիտաբժշկական գրադրան (Հայաստան), «Մարքեթինգային գործիքների կիրառումը գրադարանային գործունեության մեջ» Մարտիրոսյան Աննա, Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ (Հայաստան), «Հայաստանի Հանրապետության գրադարանային դիվանագիտությունը միջազգային գրադարանային գործունեության համատեքստում»։

В Президентском зале Национальной библиотеки Армении в настоящее время проходит вторая часть сессии «Управление и профессиональное развитие» международной конференции «Сохранение наследия для устойчивого будущего», посвященной 105-летию Национальной библиотеки Армении.
Основные докладчики сессии и их темы: Григорян Алвард, Х. АГПУ им. Х. Абовяна (Армения), Музейный маркетинг как средство повышения привлекательности услуг и обеспечения ресурсами Белякова Дарья, М. Всероссийская государственная библиотека иностранной литературы им. М.И. Рудомино (Россия), «Поделись с миром любовью к Родине». Инициативы библиотек иностранной литературы на Всемирном фестивале молодежи (Сочи, 2024) Хлгатян Армине, Республиканская научно-медицинская библиотека (Армения), «Инновационные архитектурные и технологические решения библиотек» Оганджанян Маник, Республиканская научно-медицинская библиотека (Армения), «Применение «Маркетинговые инструменты в библиотечной деятельности» Мартиросян Анна, Х. АГПУ им. Х. Абовяна (Армения), «Библиотечная дипломатия Республики Армения в контексте международной библиотечной деятельности».