Այս պահին Հայաստանի ազգային գրադարանի Նախագահական դահլիճում շարունակվում է ՀԱԳ հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովի «Կառավարում և մասնագիտական զարգացում» խորագրով նիստը։
Նիստի գլխավոր խոսնակները և նրանց թեմաները. Վարդանյան Արմինե, Հայաստանի ազգային գրադարան (Հայաստան), «Հայաստանի գրադարանավարների վերապատրաստման դասընթացների մեթոդական առանձնահատկությունները» Զարգարյան Տաթևիկ, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, Փափազյան գրադարան (Հայաստան), «Դիզայն-մտածելակերպի և UX (օգտագործողի փորձի) հետազոտական մարտահրավերների միաձուլումը գրադարանների համար ստեղծում է էմպաթիայի վրա հիմնված փորձ» Գրիգորյան Վարդիթեր, Հայաստանի ազգային արխիվ (Հայաստան), «Միջոլորտային փոխհարաբերությունները և փաստաթղթային հիշողության պահպանման խնդիրն արդի պայմաններում» Աբրահամյան Սիրուն, Գեղարքունիք գյուղի միջնակարգ դպրոց (Հայաստան), «Շարունակական մասնագիտական զարգացումը և ուսուցումն աշխատավայրում» Սողոմոնյան Լուսինե, Հայաստանի ազգային գրադարան (Հայաստան), «Մասնագիտական զարգացման ժամանակակից պահանջները գրադարանային ոլորտում» Ֆոդոր Յանոշ, Լորանդ էտվյոշի անվան համալսարան (Հունգարիա) | Zoom, «Ապագայի մասնագիտական կրթության մոդելավորում, մշակութային թվայնացված ժառանգության արդյունավետ ներկայացման նախապատրաստում տեղեկատվական հավաքածուների ստեղծման միջոցով»։

В настоящее время в Президентском зале Национальной библиотеки Армении продолжается сессия «Управление и профессиональное развитие» международной конференции «Сохранение наследия для устойчивого будущего», посвященной 105-летию основания Национальной библиотеки Армении.
Основные докладчики сессии и их темы: Варданян Армине, Национальная библиотека Армении (Армения), «Методологические особенности курсов подготовки библиотекарей в Армении» Заргарян Татевик, Американский университет Армении, Библиотека Папазяна (Армения), «Объединение дизайн-мышления и исследовательских задач UX (пользовательский опыт) для библиотек на основе Эмпатия» «Основанный опыт» Григорян Вардитер, Национальный архив Армении (Армения), «Взаимоотношения окружающей среды и проблема сохранения документальной памяти в современных условиях» Абрамян Сирун, Средняя школа села Гегаркуник (Армения), «Непрерывное профессиональное развитие и обучение в Рабочее место» Согомонян Лусине, Национальная библиотека Армении (Армения), «Современные требования к профессиональному развитию в библиотечном секторе» Фодор Янош, Университет Этвеша Лоранда (Венгрия) | Zoom, «Моделирование будущего профессионального образования, подготовка к эффективной презентации оцифрованного культурного наследия посредством создания информационных коллекций».