փտր 13, 2024 Միջոցառումներ
«Նա չէր սիրում կրկնությունները, փորձերը։ Ամեն ինչ ծնվում էր տարերայնորեն, առանց խորիմաստ տքնության, սրտանց։ Հենց այստեղ էլ գոռում էր, ծիծաղում ու լաց լինում...»։ Գարրի Կունցև, «Կար-չկար մի Փարաջանով»:
«Մոռացված նախնիների ստվերները», «Նռան գույնը», «Հակոբ Հովնաթանյան», «Արաբեսկներ Փիրոսմանիի թեմայով», «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ» ֆիլմերով համաշխարհային կինոյում մեծ ժառանգություն թողած հայ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, ՀԽՍՀ եւ ՈՒԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան օրն է այսօր՝ հունվարի 9-ին։ Այս տարի նշվում է մեծ ռեժիսորի 100-ամյակը։ Հայաստանի ազգային գրադարանը միջոցառումներով կնշանավորի այդ հոբելյանը։
Սերգեյ Փարաջանովի և Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյա հոբելյաններն ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի`` Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025թթ. օրացույցում։ «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ» և «Խոստովանություն» (անավարտ) ֆիլմերի հնչյունային ռեժիսոր Գարրի Կունցևն իր «Կար-չկար մի Փարաջանով» գրքում անկրկնելի հուշեր է պատմում հայազգի մեծ ռեժիսորի մասին:
«Մանկական տարիների ուրախ երեխայի մեջ իրար են խառնվել ապոկալիպսիսն ու կրկեսը, հետագայում արտիստ պատանին այսեղ ավելացրեց նաև գեղեցիկ դեմքերի, հիանալի լայնեզր գլխարկների ու ապշեցուցիչ առասպելների կարոտը։ Իսկ այնուհետև... Վերջապես գտնելով այն ոլորտը, որտեղ այդ ամենը կարող էր ստեղծել իր ձեռքերով։
Կինոն, որտեղ տեղ ունեն բոլորը՝ և երաժիշտները, և պարողները, և բանաստեղծները, և որտեղ ուրախ երեխան ի զորու էր դրության տերը դառնալ, նա հանկարծ կյանքին նայեց կուսական պաստառի մյուս կողմից, որի վրա մտածել էր տեղավորել ամեն ինչ՝ թե տաքդեղի կծու ցավը Արարատի ֆոնին, թե ամրոցի պատի մեջ իրեն կենդանի-կենդանի շարած պատանու սքանչելի կիսադեմը, թե չմոռացված նախնիների բոլոր ստվերները, թե բոլոր գույները նույնպես մորուքավոր, նույնպես չլողացած ու նույնպես տնանկ Փիրոսմանու, որը քայլում էր այն նույն արահետներով, որոնցով կյանքում վազում էր ուրախ երեխա-ռեժիսորը...»,- գրել է Կունցևն իր հուշապատում-գրքում։ Հայ մեծ կինոռեժիսորի շուրջ 100 լուսանկարների հեղինակ, ուկրաինացի կինոօպերատոր Յուրի Գարմաշի բնորոշմամբ՝ Փարաջանովը Հայաստանի, Ուկրաինայի ու Վրաստանի ադամանդն է:

фев 13, 2024 Мероприятия
«…Он не любил повторений, репетиций. Все рождалось стихийно, без глубоких усилий, от сердца. Именно здесь он кричал, смеялся и плакал…» из книги «С Параджановым никого не было» Гарри Кунцева. Оставивший огромное наследие в мировом кинематографе фильмами: «Тени забытых предков», «Цвет граната», «Акоп Овнатанян», «Арабески на тему Пиросмани», «Легенда о Сурамской крепости», «Ашуг Гариб» великий режисер Сергей Параджанов в этом году отметил бы 100-летний юбилей.Национальная библиотека Армении планирует провести ряд мероприятий, посвящённых этому юбилею. Творчество Параджанова, его новаторские фильмы и уникальный стиль сделали его одной из самых значимых фигур мирового кино.
100-летие со дня рождения Сергея Параджанова и Шарля Азнавура включены в программу ЮНЕСКО «Годовщины известных людей и важных событий 2024–2025 годов». Звукорежиссер фильмов «Легенда о Сурамской крепости», «Ашик Кериб» и «Исповедь» - Гарри Кунцев в своей книге «С Параджановым никого не было» делится уникальными воспоминаниями о великом режиссере армянского происхождения. «В счастливом детстве его детства смешались апокалипсис и цирк, позже к юному художнику добавилась тоска по красивым лицам, чудесным широкополым шляпам и удивительным мифам». А потом… наконец-то отыскал ту сферу, где он мог бы создать все это своими руками.
Кино- где есть место каждому: и музыкантам, и танцорам, и поэтам, и где счастливый ребенок мог бы стать хозяином положения. Он вдруг взглянул на жизнь с другой стороны экрана, на котором он задумал разместить все: и острую боль от раскаленного масла на фоне Арарата, и чудесное лицо молодого человека, замурованного живьем в стене крепости, и тени незабытых предков, и краски Пиросмани, тоже бородатого, немытого и бездомного, художника, который шел теми же тропами, какими пробегал по жизни счастливый ребенок-режиссер…», - пишет в своей мемориальной книге Кунцев.
Гарри Кунцев также является автором более сотни фотографий Параджанова. По мнению украинского кинооператора Юрия Гармаша, Параджанов – бриллиант Армении, Украины и Грузии.