փտր 13, 2024 Միջոցառումներ
«Նա չէր սիրում կրկնությունները, փորձերը։ Ամեն ինչ ծնվում էր տարերայնորեն, առանց խորիմաստ տքնության, սրտանց։ Հենց այստեղ էլ գոռում էր, ծիծաղում ու լաց լինում...»։ Գարրի Կունցև, «Կար-չկար մի Փարաջանով»:
«Մոռացված նախնիների ստվերները», «Նռան գույնը», «Հակոբ Հովնաթանյան», «Արաբեսկներ Փիրոսմանիի թեմայով», «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ» ֆիլմերով համաշխարհային կինոյում մեծ ժառանգություն թողած հայ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, ՀԽՍՀ եւ ՈՒԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան օրն է այսօր՝ հունվարի 9-ին։ Այս տարի նշվում է մեծ ռեժիսորի 100-ամյակը։ Հայաստանի ազգային գրադարանը միջոցառումներով կնշանավորի այդ հոբելյանը։
Սերգեյ Փարաջանովի և Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյա հոբելյաններն ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի`` Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025թթ. օրացույցում։ «Սուրամի ամրոցի լեգենդը», «Աշուղ Ղարիբ» և «Խոստովանություն» (անավարտ) ֆիլմերի հնչյունային ռեժիսոր Գարրի Կունցևն իր «Կար-չկար մի Փարաջանով» գրքում անկրկնելի հուշեր է պատմում հայազգի մեծ ռեժիսորի մասին:
«Մանկական տարիների ուրախ երեխայի մեջ իրար են խառնվել ապոկալիպսիսն ու կրկեսը, հետագայում արտիստ պատանին այսեղ ավելացրեց նաև գեղեցիկ դեմքերի, հիանալի լայնեզր գլխարկների ու ապշեցուցիչ առասպելների կարոտը։ Իսկ այնուհետև... Վերջապես գտնելով այն ոլորտը, որտեղ այդ ամենը կարող էր ստեղծել իր ձեռքերով։
Կինոն, որտեղ տեղ ունեն բոլորը՝ և երաժիշտները, և պարողները, և բանաստեղծները, և որտեղ ուրախ երեխան ի զորու էր դրության տերը դառնալ, նա հանկարծ կյանքին նայեց կուսական պաստառի մյուս կողմից, որի վրա մտածել էր տեղավորել ամեն ինչ՝ թե տաքդեղի կծու ցավը Արարատի ֆոնին, թե ամրոցի պատի մեջ իրեն կենդանի-կենդանի շարած պատանու սքանչելի կիսադեմը, թե չմոռացված նախնիների բոլոր ստվերները, թե բոլոր գույները նույնպես մորուքավոր, նույնպես չլողացած ու նույնպես տնանկ Փիրոսմանու, որը քայլում էր այն նույն արահետներով, որոնցով կյանքում վազում էր ուրախ երեխա-ռեժիսորը...»,- գրել է Կունցևն իր հուշապատում-գրքում։ Հայ մեծ կինոռեժիսորի շուրջ 100 լուսանկարների հեղինակ, ուկրաինացի կինոօպերատոր Յուրի Գարմաշի բնորոշմամբ՝ Փարաջանովը Հայաստանի, Ուկրաինայի ու Վրաստանի ադամանդն է:

“He did not like repetitions or rehearsals. Everything was born spontaneously, without deep efforts, from the heart. Here, he screamed, laughed, and cried…” - Garry Kuntsev, “There Was No One with Parajanov.”
Armenian film director, screenwriter, and People’s Artist of the ASSR and the USSR, Sergei Parajanov, left a great legacy in world cinema with the films “Shadows of Forgotten Ancestors,” “The Color of Pomegranates,” “Hakob Ovnatanyan,” “Arabesques on the Theme of Pirosmani,” “The Legend of the Surami Fortress,” and “Ashik Kerib.” Today is his birthday, January 9. This year marks the 100th anniversary of the birth of the great director. The National Library of Armenia will celebrate this anniversary with solemn events.
The 100th anniversaries of Sergei Parajanov and Charles Aznavour are included in the UNESCO program “Anniversaries of Famous People and Important Events 2024-2025.” Sound director of the films “The Legend of the Surami Fortress,” “Ashik Kerib,” and “Confession” (unfinished), Harry Kuntsev, in his book “Nobody Was with Parajanov,” shares unique memories of the great director of Armenian origin.
“In his happy childhood, the apocalypse and the circus were mixed. Later, the young artist was joined by a longing for beautiful faces, wonderful wide-brimmed hats, and amazing myths.” And then… he finally found the sphere where he could create all this with his own hands.
Cinema is a place for everyone: musicians, dancers, poets, and where a happy child could become the master of the situation. He suddenly looked at life from the other side of the virgin screen, on which he intended to place everything: the sharp pain from the hot oil against the backdrop of Ararat, the wonderful face of a young man walled up alive in the wall of a fortress, the shadows of unforgettable ancestors, and the colors of Pirosmani, also bearded, unwashed, and homeless, an artist who walked the same paths that the happy child director ran through life…" writes Kuntsev in his memorial book. Kuntsev is the author of about 100 photographs of the great Armenian film director. According to Ukrainian cameraman Yuriy Garmash, Parajanov is a diamond of Armenia, Ukraine, and Georgia.