ՀԱԳ 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողով
Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում հոկտեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել ՀԱԳ հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովի «Խիզախ նոր աշխարհ» խորագրով լիագումար նիստը:
գիտմմ33
Գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանի ողջույնի խոսքից հետո ելույթով հանդես եկավ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։
խոսնակ համար 1
Լիագումար նիստի առաջին հատվածի գլխավոր խոսնակները և նրանց թեմաները. Քրիս Դե Լյուֆ, Belnet Ազգային հետազոտական և կրթական ցանց (Բելգիա), «Եվրոպական միասնական տվյալների հարթակ» Փիթր Նիլս Թոմաս, Springer Nature հրաւրարակչական ընկերություն (Գերմանիա), «Արհեստական բանականությամբ ստեղծված գրքեր, փորձառություններ և առաջարկություններ» Արման Աթոյան, ARLOOPA (Հայաստան), «Լրացված իրականության (AR) և վիրտուալ իրականության (VR) տեխնոլոգիաների ազդեցությունը կրթության ապագայի վրա» Մոլլի Ֆրիման, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան (Հայաստան), «Քննադատական մտածողություն թվային դարաշրջանում»։

On October 3, the plenary session of the "Heritage Conservation for the New Future of the Fund" international conference dedicated to the 105th anniversary of the National Library of Armenia under the title "Brave New World" was held in the Tamanian Great Hall of the National Library of Armenia.
After the welcoming speech of the director of the library, Anna Chulyan, Alfred Kocharyan, the Deputy Minister of CGMS, made a speech.
The main speakers of the first part of the plenary session and their topics: Chris De Loof, Belnet National Research and Education Network (Belgium), "European Unified Data Platform" Peter Niels Thomas, Springer Nature Publishing Company (Germany), "Books, experiences and recommendations created by artificial intelligence" Arman Atoyan, ARLOOPA (Armenia), "The Impact of Augmented Reality (AR) and Virtual Reality (VR) Technologies on the Future of Education" Molly Freeman, American University of Armenia (Armenia), "Critical Thinking in the Digital Age."