դկտ 06, 2023 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ Ցուցահանդէսներ
Հայաստանի ազգային գրադարանը նշեց մեծանուն գրող, երգիծաբան, թատերագիր Յակոբ Պարոնեանի 180-ամեակը: Բանասէր, գրաքննադատ Հրանդ Ասատուրի բնորոշմամբ՝ «Պարոնեան ճանչցած է իր ժամանակին մարդիկը եւ շուրջը տեսած բարքերը, խորունկ հոգեբանութեամբ ըմբռնած է անոր ծաղրելի, այլանդակ կողմերը, եւ գրչի մէկ շարժումով յաճախ ներկայացուցած է կեանքի ամբողջ տեսարան մը»:
Հանճարեղ երգիծաբանին կեանքն ու ստեղծագործութիւնն ալ մանրակրկիտ ուսումնասիրած ու զանոնք գիրքերու մէջ ամփոփած է գրականագէտ, բանասիրական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆեսոր Ալպերթ Մակարեանը, նոյնինքն՝ օրուան բանախօսը: Ալպերթ Մակարեանը ուշագրաւ մանրամասնութիւններ պատմեց մեծ գրողին մասին, հանգամանալից ներկայացուց անոր գործունէութիւնը: Ելոյթ ունեցաւ նաեւ գրող, բանասիրական գիտութիւններու թեկնածու Կարօ Վարդանեանը: Թամանեանական փոքր ցուցասրահը մարդաշատ էր: Միջոցառման մասնակիցները ծանօթացան Պարոնեանի ստեղծագործութիւնը ներկայացնող գիրքերու, պարբերական մամլոյ եւ այլ նիւթերու ցուցադրութեան:
Ցուցադրուած են մեծ գրողին կենդանութեան շրջանի հրատարակութիւնները, 19-րդ դարավերջի եւ 20-րդ դարասկզբի հրատարակութիւններ, խորհրդային, յետխորհրդային ժամանակաշրջանի, ինչպէս նաեւ 21-րդ դարու եւ սփիւռքի հրատարակութիւններ: Պարոնեանական գրականութեան ցուցադրութիւնը բաց է երկու շաբաթ: Սրահը թատերական կերպարանք մը ստացած է՝ ցուցահանդէսի այցելուներուն աչքը շոյող տարբեր տարիներու թատերական ազդագիրներով. «Մեծապատիւ մուրացկաններ», «Պաղտասար Աղբար», «Շողոքորթն», «Ատամնաբոյժն արեւելեան», «Ազգային ջոջեր»...
«Կրնամ երեւակայել, թէ ի՜նչ կը զգայ Թորոս աղան, ես որ այս տողերը գրած ժամանակս հազար անգամ աթոռին վրայ կը ցատկեմ»,- գրած է Պարոնեանը «Քաղաքավարութեան վնասները» գործին մէջ՝ նկարագրելով խեղճ Թորոս աղայի՝ քաղաքավարութենէն դրդուած աւելի քան չորսժամեայ տուայտանքները: Կը պատկերացնենք, թէ ի՛նչ պիտի զգար մեծ երգիծաբանը՝ գնահատելով մեր միջոցառման ու ատոր լուսաբանման հակիրճութիւնը:

Public lecture | Hakob Paronyan - 180
The National Library of Armenia celebrated the 180th anniversary of the birth of the famous writer, satirist, and playwright Hakob Paronyan. According to poet and literary critic Grant Asatur, “Paronian knew the people of his time and their manners very well, accepted their quirky and hard-hitting sides with deep psychology and often imagined an entire scene of life with one stroke of his pen.”
Literary critic, Doctor of Philology, Professor Albert Makaryan studied in detail the life and work of the brilliant satirist and summarized his research in books. Albert Makaryan shared wonderful details about the great writer and presented his work. Writer, candidate of philological sciences Karo Vardanyan also gave a speech. The exhibition hall named after Tamanyan was overcrowded. Participants of the event got acquainted with the exhibition of books, periodicals and other materials representing Paronyan’s work.
Publications from the end of the 19th century, especially from the period of the great writer’s life, the beginning of the 20th century, the Soviet and post-Soviet periods, as well as the 21st century, and foreign publications were demonstrated. The exhibition will last two weeks. The hall was full of bright theater posters from different years: Honorary Beggars, Pakhtasar Akhbar, Shoghokort, Oriental Dentist, National Runners... “I have to imagine how Toros Agha feels because I jump on the road a thousand times while writing these lines,” writes Paronyan in the book Damage from Politics, describing the more than four hours of suffering of poor Toros Agha.