Վրացական գրականութեան անկիւն բացուեցաւ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
Այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանը հիւրընկալեց Վրաստանի Իլիա Չաւչաւածէի անուան ազգային գրադարանի պատուիրակութիւնը։ Պատուիրակութեան կազմին մէջ էին Վրաստանի ազգային գրադարանի տեսուչ Կոնստանդին Կամսախուրտիան, գրադարանային միջոցներու վարչութեան պետ Լեւան Թաքթաքիշուիլին եւ գրացուցակաւորման բաժնի պետ Պեքա Ղաժոնիան։ Այցելութիւնը նշանաւորուեցաւ հայ-վրացական գրադարանային եւ մշակութային համագործակցութեան ընդլայնման շարք մը կարեւոր նախաձեռնութիւններով։
Միջոցառման առանցքային կէտը Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Վրաստանի Իլիա Չաւչաւածէի անուան ազգային գրադարանի միջեւ համագործակցութեան յուշագրի ստորագրումն էր։ Այս փաստաթուղթը ամրագրեց կողմերուն պատրաստակամութիւնը՝ ընդլայնելու փոխգործակցութիւնը, կազմակերպելու փոխայցելութիւններ, իրականացնելու մասնագիտական փորձի փոխանակում եւ համատեղ ծրագիրներ։ ՀԱԳ-ի ընդհանուր ընթերցասրահին մէջ հանդիսաւորութեամբ բացուեցաւ վրացական գրականութեան անկիւնը, որ կոչուած է նոր հարթակ ձեւաւորելու երկու երկրներու գրադարաններուն եւ մշակութային հաստատութիւններուն միջեւ։
Հանդիպման շրջանակէն ներս տեղի ունեցաւ նաեւ «Վրացական գրական ժառանգութիւնը Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս. 1783-2025 թուականներուն» խորագրով ցուցադրութեան բացումը։ Ցուցադրութեան մէջ ներկայացուեցան Հայաստանի ազգային գրադարանի հաւաքածոներուն մէջ պահուող վրացերէն արժէքաւոր հրատարակութիւններ եւ գրական թարգմանութիւններ։ Ցուցադրութեան նպատակն էր համապարփակ կերպով ներկայացնել Հայաստանի ազգային գրադարանի հաւաքածոներուն մէջ առկայ վրացական գրականութիւնը եւ շեշտել հայ-վրացական մշակութային կապերու պատմական կայունութիւնն ու շարունակականութիւնը։ Այս հանդիպումն ու ձեռք բերուած պայմանաւորութիւնները կարեւոր քայլեր են Հայաստանի եւ Վրաստանի գրադարաններուն միջեւ կապերու ամրապնդման եւ մշակութային ժառանգութեան պահպանման ու տարածման գործին մէջ։

ноя 19, 2025 Новости
Сегодня Национальная библиотека Армении приняла делегацию Национальной парламентской библиотеки Грузии имени Ильи Чавчавадзе. В её состав вошли директор библиотеки Константин Гамсахурдиа, заведующий отделом библиотечных ресурсов Леван Тактакишвили и заведующий отделом каталогизации Бека Гажония. Визит грузинских коллег стал поводом для обсуждения новых инициатив, направленных на расширение двустороннего профессионального и культурного сотрудничества.
Ключевым событием дня стало подписание Меморандума о сотрудничестве между Национальной библиотекой Армении и Национальной библиотекой Грузии имени Ильи Чавчавадзе. Документ закрепил взаимную готовность к развитию партнёрства, проведению взаимных визитов, обмену опытом и совместной реализации профессиональных проектов. В Главном читальном зале состоялось торжественное открытие Уголка грузинской литературы — новой площадки для межбиблиотечного и культурного взаимодействия.
Одновременно прошла презентация выставки «Грузинское литературное наследие в Национальной библиотеке Армении: 1783–2025», где были представлены редкие издания и переводы на грузинский язык из фондов библиотеки. Экспозиция призвана показать богатство и глубину грузинского литературного присутствия в армянских книгохранилищах, а также подчеркнуть давние и устойчивые культурные связи двух народов. Состоявшаяся встреча и достигнутые договорённости стали важным шагом в укреплении профессионального сотрудничества и в деле сохранения и популяризации общего культурного наследия.