«Յիշողութեան հիմնարկներ, գիրք եւ ընթերցանութիւն տեղեկատուական հասարակութեան մէջ» միջազգային գիտաժողով
հկտ 16, 2025 Նորութիւններ
Ղրղզստանի Հանրապետութեան Ազգային պատմութեան թանգարանի 100-ամեակին նուիրուած՝ «Յիշողութեան հիմնարկներ, գիրք եւ ընթերցանութիւն տեղեկատուական հասարակութեան մէջ» խորագրով 4-րդ միջազգային գիտագործնական գիտաժողովը համախմբեց մշակոյթի, գրահրատարակչութեան, կրթութեան եւ տեղեկատուական ոլորտներու մասնագէտներ 10 երկրներու գրադարաններէն, թանգարաններէն ու գիտական հաստատութիւններէն։
Հայաստանը գիտաժողովին ներկայացուցած է Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակից Սարա Զոհրապեանը, որ հանդէս եկած է «Հայ գրականութիւնը թարգմանութիւններուն մէջ՝ որպէս մշակութային երկխօսութեան կամուրջ» խորագրով զեկոյցով։ Զեկուցման ընթացքին ներկայացուած է հայ գրականութեան միջազգային ներկայացման գործընթացը, թարգմանական քաղաքականութեան ռազմավարական նշանակութիւնը եւ «Հայ գրականութիւնը թարգմանութիւններուն մէջ» պետական ծրագրի արդիւնքները՝ որպէս միջմշակութային փոխըմբռնման եւ համագործակցութեան գործիք։
Գիտաժողովի ընթացքին քննարկուած են յիշողութեան հիմնարկներու, ընթերցանութեան եւ գիրքի դերի արդիական հարցեր ժամանակակից տեղեկատուական հասարակութեան մէջ՝ ներառեալ թուային վերափոխման գործընթացները, մշակութային ժառանգութեան պահպանման ու մատչելիութեան ապահովման նոր մօտեցումները, ինչպէս նաեւ ընթերցանութեան խթանման եւ մետիագրագիտութեան զարգացման մարտահրաւէրները։ Գիտաժողովը կայացած է հոկտեմբեր 9-10-ին՝ Պիշքեքի մէջ։

The IV International Scientific and Practical Conference "Memory Institutions, Book and Reading in the Information Society" held October 9-10 in Bishkek was dedicated to the 100th anniversary of the National Historical Museum of the Kyrgyz Republic, brought together specialists in the fields of culture, publishing, education and information from libraries, museums, and scientific institutions from 10 countries.
Sara Zohrabyan, a staff member of the National Library of Armenia, represented Armenia at the conference and gave a report titled "Armenian Literature in Translations as a Bridge for Cultural Dialogue." The report covered the process of showcasing Armenian literature abroad, the strategic importance of translation policy, and the outcomes of the state program "Armenian Literature in Translations" as a means of fostering cross-cultural understanding and collaboration.
The conference explored contemporary topics, including reading, memory institutions, and the role of books in the modern information society. It also covered new methods for ensuring accessibility to cultural heritage, digital transformation processes, the difficulties of encouraging reading, and the development of media literacy.