«Յիշողութեան հիմնարկներ, գիրք եւ ընթերցանութիւն տեղեկատուական հասարակութեան մէջ» միջազգային գիտաժողով
հկտ 16, 2025 Նորութիւններ
Ղրղզստանի Հանրապետութեան Ազգային պատմութեան թանգարանի 100-ամեակին նուիրուած՝ «Յիշողութեան հիմնարկներ, գիրք եւ ընթերցանութիւն տեղեկատուական հասարակութեան մէջ» խորագրով 4-րդ միջազգային գիտագործնական գիտաժողովը համախմբեց մշակոյթի, գրահրատարակչութեան, կրթութեան եւ տեղեկատուական ոլորտներու մասնագէտներ 10 երկրներու գրադարաններէն, թանգարաններէն ու գիտական հաստատութիւններէն։
Հայաստանը գիտաժողովին ներկայացուցած է Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակից Սարա Զոհրապեանը, որ հանդէս եկած է «Հայ գրականութիւնը թարգմանութիւններուն մէջ՝ որպէս մշակութային երկխօսութեան կամուրջ» խորագրով զեկոյցով։ Զեկուցման ընթացքին ներկայացուած է հայ գրականութեան միջազգային ներկայացման գործընթացը, թարգմանական քաղաքականութեան ռազմավարական նշանակութիւնը եւ «Հայ գրականութիւնը թարգմանութիւններուն մէջ» պետական ծրագրի արդիւնքները՝ որպէս միջմշակութային փոխըմբռնման եւ համագործակցութեան գործիք։
Գիտաժողովի ընթացքին քննարկուած են յիշողութեան հիմնարկներու, ընթերցանութեան եւ գիրքի դերի արդիական հարցեր ժամանակակից տեղեկատուական հասարակութեան մէջ՝ ներառեալ թուային վերափոխման գործընթացները, մշակութային ժառանգութեան պահպանման ու մատչելիութեան ապահովման նոր մօտեցումները, ինչպէս նաեւ ընթերցանութեան խթանման եւ մետիագրագիտութեան զարգացման մարտահրաւէրները։ Գիտաժողովը կայացած է հոկտեմբեր 9-10-ին՝ Պիշքեքի մէջ։

Международная конференция «Книга, чтения и институты памяти в информационном обществе »
IV Международная научно-практическая конференция «Книга, чтения и институты памяти в информационном обществе», посвященная 100-летию Национального исторического музея Республики Кыргызстан объединила специалистов в области культуры, издательского дела, образования и информации из библиотек, музеев и научных учреждений 10 стран.
Армению на конференции представляла сотрудница Национальной библиотеки Армении Сара Зограбян, выступившая с докладом на тему «Армянская литература в переводах как мост для культурного диалога». В докладе был представлен процесс международной презентации армянской литературы, стратегическое значение переводческой политики и результаты государственной программы «Армянская литература в переводах» как инструмента межкультурного взаимопонимания и сотрудничества.
На конференции обсуждались актуальные вопросы институтов памяти, чтения и роли книги в современном информационном обществе, включая процессы цифровой трансформации, новые подходы к сохранению и обеспечению доступности культурного наследия, а также проблемы популяризации чтения и развития медиаграмотности. Конференция прошла 9-10 октября в Бишкеке.