հկտ 16, 2025 Միջոցառումներ
Հոկտեմբեր 14-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի Մատենագիտութեան եւ գրադարանագիտութեան բաժնի ընթերցասրահին մէջ տեղի ունեցաւ հանդիպում մը՝ նուիրուած հայ անուանի մատենագէտներ Հրաչեայ Կոստիկեանի ծննդեան 110 եւ Ամալիա Կիրակոսեանի ծննդեան 105-ամեակներուն։ Միջոցառման ընթացքին բացուեցաւ նաեւ ցուցահանդէս մը, ուր ներկայացուած էին մատենագէտներուն գրական ժառանգութիւնը, հեղինակած, կազմած եւ խմբագրած գիիրքերը, ինչպէս նաեւ անոնց գործունէութեան վերաբերող արժէքաւոր նիւթեր։
Մատենագէտներուն մասնագիտական եւ գիտական աւանդի մասին հանդէս եկաւ Մատենագիտութեան եւ գրադարանագիտութեան բաժնի գլխաւոր մատենագէտ Նայիրա Մելքոնեանը, որ ներկայացուց անոնց կեանքն ու մասնագիտական ուղին՝ ընդգծելով անոնց դերը հայ մատենագիտութեան զարգացման գործին մէջ։ Հանդիպման կը մասնակցէին նաեւ Հրաչեայ Կոստիկեանի ընտանիքի անդամները, որոնք բաժնեկցեցան ջերմ յուշերով։ Հրաչեայ Կոստիկեանի մասին խօսեցաւ, խմբագրած գործերուն եւ թարգմանութիւններուն, համալսարանական տարիներու գործունէութեան մասին պատմեց Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակից Ներսէս Հայրապետեանը, ով եղած է Կոստիկեանի ուսանողը։
Ցուցահանդէսը անգամ մը եւս ընդգծեց երկու մատենագէտներուն անգնահատելի ներդրումը գրադարանագիտութեան եւ մատենագիտութեան ոլորտներուն մէջ։ Միջոցառման մասնակցեցաւ եւ խօսքով հանդէս եկաւ նաեւ գրադարանավար, մատենագէտ, Հայկական գրադարանային ընկերակցութեան փոխնախագահ Ռաֆիկ Ղազարեանը։

110-летие Грачьи Костикяна и 105-летие Амалии Киракосян
14 октября в читальном зале отдела библиографии и библиотековедения Национальной библиотеки Армении состоялась встреча, посвящённая 110-летию и 105-летию со дня рождения двух известных армянских библиографов; Грачья Костикяна и Амалии Киракосян. В рамках мероприятия также открылась выставка, на которой были представлены литературное наследие библиографов, их книги, написанные, составленные и отредактированные ими, а также ценные материалы, связанные с их деятельностью.
Главный библиограф отдела библиографии и библиотековедения Наира Мелконян рассказала о профессиональном и научном вкладе библиографов, представив их жизненный и профессиональный путь, подчеркнув их роль в развитии армянской библиографии. Во встрече также приняли участие члены семьи Грачьи Костикяна, которые поделились тёплыми воспоминаниями. Нерсес Айрапетян, сотрудник Национальной библиотеки Армении и ученик Костикяна, рассказал о Грачье Костикяне, его редактурской работе, переводах, а также о его деятельности в университетские годы.
Выставка в очередной раз подчеркнула неоценимый вклад двух библиографов в библиотековедение и библиографию. Рафик Казарян, библиотекарь, библиограф и вице-президент Армянской библиотечной ассоциации, также принял участие в мероприятии и выступил с речью.