օգս 17, 2026 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը՝ #IFLA_WLIC_2026 համաշխարհային համաժողովում ✔️Օգոստոսի 10-13-ը Կորեայի Հանրապետության Բուսան քաղաքում անցկացվել է Գրադարանային ասոցիացիաների և հաստատությունների միջազգային ֆեդերացիայի (IFLA) IFLA - International Federation of Library Associations and Institutions Համաշխարհային գրադարանային և տեղեկատվական համաժողովը IFLA World Library and Information Congress, որը մեկ հարթակում է համախմբել աշխարհի տարբեր երկրների գրադարանների և տեղեկատվական ոլորտի մասնագետներին։ https://2026.ifla.org/ #WLIC2026-ը համախմբել էր 111 երկրներից և տարածաշրջաններից 3191 պատվիրակի, 350 բանախոսի, 50 ցուցադրողի և ավելի քան 200 կամավորի։
Համաժողովի կարևոր թեմաներից էր գրադարանների՝ ավանդական մոդելներից դուրս գալու և ապագայի մարտահրավերներին նախապատրաստվելու անհրաժեշտությունը։ Այս մոտեցումը հատկապես արդիական է ազգային գրադարանների համար՝ հաշվի առնելով արհեստական բանականության, թվայնացման, թվային պահպանության և օգտատերերի փոփոխվող պահանջների զարգացումը։ Այս համատեքստում կարևոր է վերանայել ավանդական գործելակերպերը և ձևավորել նոր, ճկուն ու ապագային միտված մոդելներ:
✔️Համաժողովին մասնակցել է Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը՝ միջազգային մասնագիտական հանրությանը ներկայացնելով Ազգային գրադարանի գործունեությունը, մասնագիտական փորձը և զարգացման ռազմավարական ուղղությունները։ Առանձնակի ուշադրության է արժանացել Հայաստանի՝ WorldCat.org համաշխարհային համահավաք գրացուցակին միանալու փաստը, որը կարևոր քայլ է հայկական գրավոր մշակութային ժառանգության միջազգային տեսանելիության, հասանելիության և համաշխարհային գրադարանային տեղեկատվական համակարգում ներկայացվածության ընդլայնման ուղղությամբ։
✔️ #WLIC_2026-ի շրջանակում Աննա Չուլյանը մասնակցություն է ունեցել նաև Ազգային գրադարանների տնօրենների համաժողովի (Conference of Directors of National Libraries) աշխատանքներին։ CDNL-ը ազգային գրադարանների ղեկավարների միջազգային մասնագիտական հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս տարբեր երկրների ազգային գրադարանների տնօրեններին քննարկելու ազգային գրադարանների առջև ծառացած ռազմավարական խնդիրները, փոխանակելու կառավարման և մասնագիտական փորձը, ինչպես նաև ձևավորելու միջազգային համագործակցության նոր ուղղություններ։ CDNL-ի հանդիպումները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի ազգային գրադարանի համար, քանի որ հնարավորություն են ընձեռում աշխարհի ազգային գրադարանների ղեկավարների հետ քննարկելու ոլորտի առաջնահերթությունները՝ ազգային և թվային ժառանգության պահպանությունն ու թվայնացումը, արհեստական բանականության և միջազգային ստանդարտների կիրառումը, ազգային մատենագիտության և էլեկտրոնային պարտադիր ավանդի զարգացումը, հեղինակային իրավունքի և թվային հասանելիության խնդիրները, մշակութային դիվանագիտության և ազգային ինքնության պահպանման հարցերը, ինչպես նաև կառավարման, ֆինանսավորման, մարդկային ռեսուրսների զարգացման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները։
✔️Համաժողովը հաստատեց, որ այս գործընթացները առանձին տեխնոլոգիական նախագծեր չեն, այլ ամբողջ աշխարհում ազգային գրադարաններում տեղի ունեցող ավելի լայն համակարգային փոխակերպման մաս։ Ազգային գրադարանները պետք է զարգանան որպես ապագային միտված հաստատություններ՝ միաժամանակ պահպանելով իրենց հիմնարար առաքելությունը՝ որպես ազգային մշակութային հիշողության պահապաններ։
✔️Միջազգային այս հարթակներում Հայաստանի ազգային գրադարանի ներկայացվածությունը կարևոր նշանակություն ունի նաև հայկական մշակութային և փաստաթղթային ժառանգության միջազգային տեսանելիության բարձրացման, Հայաստանի մասնագիտական փորձի ներկայացման և մշակութային դիվանագիտության զարգացման տեսանկյունից։

Национальная библиотека Армении на Всемирном конгрессе #IFLA_WLIC_2026
✔️ С 10 по 13 августа в городе Пусан, Республика Корея, состоялся Всемирный библиотечный и информационный конгресс IFLA — International Federation of Library Associations and Institutions (Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений), который объединил на одной площадке специалистов библиотечной и информационной сферы из разных стран мира. #WLIC2026 собрал 3191 делегата из 111 стран и регионов, 350 докладчиков, 50 экспонентов и более 200 волонтёров.
Одной из ключевых тем конгресса стала необходимость выхода библиотек за рамки традиционных моделей и подготовки к вызовам будущего. Этот подход особенно актуален для национальных библиотек с учётом развития искусственного интеллекта, цифровизации, цифрового сохранения и меняющихся потребностей пользователей. В этом контексте важно пересматривать традиционные практики и формировать новые, гибкие и ориентированные на будущее модели.
✔️ В конгрессе приняла участие директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, представив международному профессиональному сообществу деятельность Национальной библиотеки, профессиональный опыт и стратегические направления её развития. Особое внимание было уделено присоединению Армении к глобальному сводному каталогу WorldCat.org, что является важным шагом в направлении повышения международной видимости и доступности армянского письменного культурного наследия, а также расширения его представленности в мировой библиотечно-информационной системе.
✔️ В рамках #WLIC_2026 Анна Чулян также приняла участие в работе Конференции директоров национальных библиотек (Conference of Directors of National Libraries). CDNL является международной профессиональной платформой руководителей национальных библиотек, которая предоставляет возможность директорам национальных библиотек разных стран обсуждать стратегические вопросы, стоящие перед национальными библиотеками, обмениваться управленческим и профессиональным опытом, а также формировать новые направления международного сотрудничества.
Участие в заседаниях CDNL имеет важное значение для Национальной библиотеки Армении, поскольку предоставляет возможность обсуждать с руководителями национальных библиотек мира приоритетные направления развития отрасли: сохранение и цифровизацию национального и цифрового наследия, применение искусственного интеллекта и международных стандартов, развитие национальной библиографии и обязательного электронного экземпляра, вопросы авторского права и цифровой доступности, культурной дипломатии и сохранения национальной идентичности, а также направления совершенствования управления, финансирования, развития человеческих ресурсов и расширения международного сотрудничества.
✔️ Конгресс подтвердил, что эти процессы являются не отдельными технологическими проектами, а частью более широкой системной трансформации, происходящей в национальных библиотеках по всему миру. Национальные библиотеки должны развиваться как ориентированные на будущее учреждения, одновременно сохраняя свою фундаментальную миссию — быть хранителями национальной культурной памяти.
✔️ Представленность Национальной библиотеки Армении на таких международных профессиональных площадках имеет важное значение также с точки зрения повышения международной видимости армянского культурного и документального наследия, представления профессионального опыта Армении и развития культурной дипломатии.