ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆԻ 105-ԱՄՅԱԿԻ ԱՌԹԻՎ
Շնորհավորում ենք Ձեզ և գրադարանի բոլոր աշխատակիցներին՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ:
Գերմանիայի ազգային գրադարանի, ինչպես նաև Եվրոպայի ազգային գրադարանավարների համաժողովի անունից մաղթում եմ Հայաստանի ազգային գրադարանին ամենայն բարիք և ծաղկուն ապագա։
Շատ հաճելի է Եվրոպայի ազգային գրադարանավարների համաժողովում ունենալ այդպիսի եռանդուն անդամ։
Ավելին
Լիտվայի ազգային գրադարան
Հարգելի՛ Աննա Չուլյան,
Մարտինաս Մաժվիդասի անվան Լիտվայի ազգային գրադարանը սրտանց շնորհավորում է Հայաստանի ազգային գրադարանին՝ 105-ամյակի առթիվ։
Այս ընթացքում Հայաստանի ազգային գրադարանը դարձավ հայ տպագիր ժառանգության, տեղեկատվական և նորարարական ազգային կարևորության համաշխարհային ամենամեծ շտեմարանը՝ նշանակալի ներդրում ունենալով հայկական մշակույթի զարգացման գործում։
Շա՜տ ուրախալի է, որ Հայաստանի և Լիտվայի ազգային գրադարանները ներգրավված են բարեկամական և փոխշահավետ համագործակցության մեջ։
Վստահ եմ, որ մեր գրադարանների համագործակցությունը կշարունակի լինել արդյունավետ և բեղմնավոր:
2
3
Իսպանիայի ազգային գրադարան
Հարգելի՛ տնօրեն,
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում ենք Իսպանիայի ազգային գրադարանի անունից հղել Ձեզ մեր ջերմ շնորհավորանքները՝ Գրադարանի ստեղծման 105-ամյակի տոնակատարության առթիվ։
Վստահ եմ, որ այս տոնը մատենագիտական ժառանգության պահպանման՝ որպես կարևոր առաքելության, շարունակելու գործում հետագա սերունդների համար խթան կհանդիսանա։ Կարևորելով գրադարանների տեխնիկական և մշակութային համագործակցությունը, հույս եմ հայտնում, որ մեր միմյանց հետ գործակցելու նոր ուղիները դեռ առջևում են։
Առաջիկայում, ինչպես գիտեք, Իսպանիայի ազգային գրադարանը պատրաստվում է հայկական մշակույթին առնչվող ցուցահանդես կազմակերպել, անշուշտ, ակնկալում ենք Հայաստանի ազգային գրադարանի աջակցությունն այս նախագծում։ Վստահ եմ, որ այդ առիթով էլ ավելի կամրապնդվի մեր մշտական կապը փոխգործակցության ընթացքում:
Ավստրիայի ազգային գրադարան
Հարգելի՛ տնօրեն՝ Աննա Չուլյան,
Ավստրիայի ազգային գրադարանի անունից մեծ ուրախությամբ շնորհավորում եմ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակը:
Հայտնի է, որ Ազգային գրադարանն իր կարգավիճակը ստացել է 1919 թվականի հուլիսի 4-ին՝ «Հանրային ազգային գրապահոցի մասին» օրենքի ընդունմամբ, իսկ 1999 թվականից ի վեր հուլիսի 4-ը նշվում է որպես Հայաստանի Ազգային գրադարանի օր՝ ի հիշատակ հայկական մշակութային ժառանգության հավաքագրման և աշխարհի ամենամեծ հայկական ձեռագրերի ու գրքերի հավաքածուի պահպանման պատմության:
Ակնհայտ է, որ տարիներ շարունակ Հայաստանի Ազգային գրադարանը խթանել է համագործակցությունը գրադարանների և ակադեմիական հաստատությունների հետ՝ թե՛ ազգային, թե՛ միջազգային մակարդակներում: Մենք երախտապարտ ենք Եվրոպայի ազգային գրադարանների համաժողովում մտքերի և գիտելիքների փոխանակման գործում Ձեր մեծ ներդրումի համար:
Նիդերլանդների ազգային գրադարան
Հարգելի՛ տկն․ Աննա Չուլյան և Հայաստանի ազգային գրադարանի գործընկերներ,
Նիդերլանդների ազգային գրադարանի անունից, սրտանց շնորհավորում եմ այս նշանակալի օրվա՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի 105-ամյակի առթիվ:
Ակներև է, որ Հայաստանի ազգային գրադարանը ծառայում է որպես մշակույթի և գիտելիքի հիմնաքար՝ ուսման նկատմամբ խոր սեր սերմանելով և պահպանելով Հայաստանի հարուստ ժառանգությունը: Նիդերլանդների ազգային գրադարանը գնահատում է արդյունավետ համագործակցությունը, գաղափարների ու ռեսուրսների փոխանակումը, որին մեր կառույցները հաճույքով իրականացնում են տարիների ընթացքում: Այս համատեղ ջանքերը համաշխարհային գիտելիքի մաս կազմելու մեր ընդհանուր ցանկության մի մասն են և, անշուշտ, ամրապնդում են մեր երկրների միջև բարեկամական և փոխադարձ հարգանքի կապերը:
Լեհաստանի ազգային գրադարան
Հարգելի՛ տկն․ Չուլյան
Լեհաստանի ազգային գրադարանի և անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի ազգային գրադարանի 105-ամյակի առթիվ։ Մաղթում եմ շարունակական հաջողություններ և բարօրություն։
Հուսով եմ, Դուք կվայելեք և՛ մեծ հաջողություններ, և՛ անձնական բավարարվածություն Ձեր աշխատանքում: Անհամբերությամբ սպասում եմ մեր համագործակցությանը առաջիկա տարիներին:
git.jpg
Էստոնիայի ազգային գրադարան
Ընդունե՛ք սրտանց շնորհավորանքներ Էստոնիայաից՝ Հայաստանի ազգային գրադարանին հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ։
Էստոնիայի ազգային գրադարանի համար մեծ պատիվ էր բազմաթիվ միջազգային նախագծերում լինել Ձեր գործընկերը: Շնորհակալություն՝ Ձեր երկրի հարուստ ժառանգությունը պահպանելու և կիսելու համար, այն, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, ապահովում է մշակույթի կայունությունը: Չնայած դժվար էին անցած տարիները որոշ երկրների և նրանց գրադարանների համար, մենք վստահ ենք, որ մեզ ավելի լավ ապագա է սպասվում:
Մոնտենեգրոյի ազգային գրադարան
Հարգելի՛ Աննա,
Մոնտենեգրոյի ազգային գրադարանը շնորհավորում է Ձեզ և Ձեր գործընկերներին մեծ հոբելյանի՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի (ՀԱԳ) 105-ամյակի առթիվ:
Ժամանակակից հասարակության մեջ գրադարանների դերը, որպես կրթական և մշակութային հաստատություններ, անփոխարինելի է։ Ուստի, կարծում ենք, որ Ձեր գրադարանի ներդրումը Հայաստանի մշակութային կյանքում և երիտասարդների կրթության գործում մեծ նշանակություն ունի։
Ռուսաստանի պետական գրադարան
Հարգելի՛ Աննա Հրայրի, Հարգելի՛ գործընկերներ.
Թույլ տվեք ի սրտե շնորհավորել Ձեզ և ձեր աշխատակիցներին այս նշանակալից օրվա՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի, որպես պետական հանրային գրապահոցի, 105-ամյակի առթիվ:
Այսօր մենք մեծարում ենք Հայաստանի ազգային գրադարանի բոլոր աշխատակիցներին, ովքեր դրա զարգացման տարբեր ժամանակահատվածներում խնամքով պահպանել են ամենաարժեքավորը՝ գիրքը։
Հայաստանի ազգային գրադարանը երկար ճանապարհ է անցել՝ Երևանի գիմնազիայի գրադարանից մինչև հայ տպագիր ժառանգության աշխարհի ամենամեծ շտեմարանը, հաղթահարելով ծանր ժամանակների մարտահրավերները և պաշտպանելով վեհանձն առաքելությունը՝ տեղեկատվական քաղաքականության, մշակույթի, կրթության, գիտության և տնտեսության ոլորտներում լինել երկրի առաջընթացի անբաժանելի մասը, լինել գիտելիքի կենտրոն, որը նպաստում է հայ հասարակության արժեքների ստեղծմանը։
Ռուսաստանի ազգային գրադարան
Հարգարժա՛ն Աննա Հրայրի, Հարգարժա՛ն գործընկերներ,
Ռուսաստանի ազգային գրադարանի անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային գրադարանի աշխատակազմին այս նշանակալից օրվա՝ Գրադարանին պետական կարգավիճակ շնորհելու 105-ամյակի առթիվ։
Այսօր Գրադարանը Հայաստանի Հանրապետության գրադարանային հասարակությունում հիմնական համակարգող, մեթոդական և մատենագիտական կենտրոնն է։ Որպես գիտակրթական, մշակութային և տեղեկատվական հաստատություն՝ Գրադարանը պայմաններ է ստեղծում հայ տպագիր ժառանգության հավաքագրման, մշակման, պահպանման և տարածման համար, իրականացնում է Գրապալատի գործառույթները։
Ռուսաստանի պետական մանկական գրադարան
Հարգելի՛ Աննա Հրայրի,
Հայաստանի ազգային գրադարանի հարգելի՛ աշխատակիցներ, գործընկերներ,
գործընկերներ, Ռուսաստանի պետական մանկական գրադարանի անձնակազմի անունից ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներ այս նշանակալի օրվա՝ Հայաստանի ազգային գրադարանին պետական կարգավիճակ շնորհելու 105-ամյակի առթիվ։ Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի զարգացման պատմության մեջ սա կարևոր նշաձող է։
Շուրջ երկու դար Գրադարանը եղել է համաշխարհային գրականության գանձարան, իսկ 1919 թվականից պաշտոնապես դարձել է Հայաստանի գիտակրթական, մշակութային և տեղեկատվական կենտրոնը և հայալեզու գրական ժառանգության հիմնական շտեմարանը։
Իր երկարամյա գործունեության ընթացքում Հայաստանի ազգային գրադարանը անգնահատելի ներդրում է ունեցել գրքի և ընթերցանության հանդեպ հետաքրքրության պահպանման և զարգացման, ազգային և համաշխարհային գրքային մշակույթի հարստությունների և ընդհանրապես ազգի հոգևոր կերպարի ձևավորման հարցում։
Ելցինի անվան նախագահական գրադարան
Սրտանց շնորհավորում ենք Ձեզ և ողջ անձնակազմին Հայաստանի ազգային գրադարանի 105-ամյակի առթիվ:
Տարիների ընթացքում գրադարանը դարձել է Հայաստանի խոշորագույն տեղեկատվական, գիտական, կրթական և մշակութային կենտրոնը։ Պատահական չէ, որ գրադարանը կոչում են Գրքերի պալատ։
Մենք բարձր ենք գնահատում մեր փոխգործակցությունը և անհամբեր սպասում ենք համագործակցության ամրապնդմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Մաղթում ենք Ձեզ և ողջ թիմին՝ քաջառողջություն, ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ, հաջողություն և բարեկեցություն:
Ղազախստանի Հանրապետության
Ազգային ակադեմիական գրադարան
Ղազախստանի Հանրապետության ազգային ակադեմիական գրադարանի անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր աշխատակիցներին՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի 105-ամյակի առթիվ՝ հայկական հրատարակչական արտադրանքի աշխարհի ամենամեծ շտեմարանն ու ազգային գրադարանագիտության կենտրոնը:
Գրադարանն այսօր ոչ միայն գրքերի շտեմարան է, այլև գիտական, գիտահետազոտական, մշակութային կենտրոն, որի գործունեությունն ուղղված է կրթության և լուսավորության գաղափարներին։ Անձնակազմի բարձր պրոֆեսիոնալիզմը և ստեղծագործական կարողությունները արժանացել են գրադարանային համայնքի, օգտատերերի և սոցիալական գործընկերների կողմից արժանի ճանաչման և հարգանքի:
Ղրղզստանի Հանրապետության
Ա. Օսմոնովի անվան ազգային գրադարան
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Հարգելի՛ Աննա Հրայրի,Ղրղզստանի Հանրապետության ազգային գրադարանի աշխատակազմի և անձամբ իմ անունից ընդունեք մեր անկեղծ շնորհավորանքները Ձեր նշանակալից հոբելյանի՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմավորման 105-ամյակի առթիվ:
Պատմության համար այս թիվը մեծ չէ, սակայն Գրադարանի համար այն նշանակալի է, քանի որ այն անցել է ձևավորման և զարգացման երկար ու հետաքրքիր ճանապարհ։
105 ամյակը այն տարիքն է, որը վկայում է մեր հարուստ աշխատանքային փորձի մասին, դրանք կենսագրության վառ էջեր են, որոնք խոսում են ավանդույթների ու ձեռքբերումների, աշխատակիցների նվիրվածության մասին։
Ուզբեկստանի ազգային գրադարան
Ուզբեկստանի ազգային գրադարանի անունից ընդունեք մեր ամենաանկեղծ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն այս նշանակալից իրադարձության՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ։ Հայաստանի ազգային գրադարանն այս ողջ ընթացքում իրականացրել է մարդկության իմաստությունն ու գիտելիքները պարունակող գրքերի պահպանման մեծ առաքելությունը՝ անկրկնելի ներդրում ունենալով գիտության, կրթության և դաստիարակության զարգացման գործում։
105 տարիները կենսագրության ու նվիրյալ աշխատանքի վառ էջեր են, հարուստ փորձի ու նորությունների փնտրտուք, հեղինակությաններ և անուններ, ովքեր կերտել ու կերտում են Հայաստանի գրադարանային պատմությունը։
Տաջիկստանի ազգային գրադարան
Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահի գործադիր գրասենյակի «Ազգային գրադարան» պետական հիմնարկի անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր թիմին՝ Հայաստանի Ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ։
Օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ հայտնել Տաջիկստանի ազգային գրադարանի պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու կապերը և ընդլայնելու երկու գրադարանների միջև համագործակցությունը, ինչը բարենպաստ ազդեցություն կունենա տաջիկ և հայ ժողովուրդների մշակույթների զարգացման և բարգավաճման վրա։
Ղազախստանի ազգային գրադարան
Ղազախստանի Հանրապետության Ազգային գրադարանի և Ղազախստանի գրադարանային միության անունից սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Ձեր աշխատակիցներին այս նշանակալից օրվա՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի 105-ամյակի առթիվ։
Հայաստանի ազգային գրադարանի պատմությունը սերտորեն միահյուսված է երկրի ճակատագրի հետ։ Դուք իրավամբ կարող եք հպարտանալ ձեր պատմության լուսավոր էջերով, գրադարանի ստեղծման ակունքներում կանգնածների անուններով, ովքեր իրենց ամենօրյա աշխատանքով ապահովել են հասարակության մեջ նրա հեղինակությունը ։
ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտ
Հարգելի՛ տիկին Չուլյան,
Ընդունեք ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրինության, գիտական խորհրդի, ողջ կոլեկտիվի և անձամբ իմ ջերմագին շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները հայկական տպագիր արտադրանքի աշխարհում խոշորագույն պահոցի և ազգային գրադարանագիտության կենտրոնի՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի կապակցությամբ:
Ի՜նչ իմանային հայ երևելի պետական, հասարակական և մշակութային գործիչները, ում անձնական գրադարանները հիմք դարձան Ազգային գրադարանի ֆոնդերի ձևավորման համար, ինչպես նաև կրթական ու ուսումնական հիմնարկությունների ղեկավարները, որոնց նվիրատվությունները մեծապես նպաստեցին ֆոնդերի համալրմանը, որ անցնելով տարիների ու տասնամյակների միջով՝ Գրադարանը դառնալու է գիտակրթական, մշակութային և տեղեկատվական բացառիկ հաստատություն, ստեղծելու է անհրաժեշտ պայմաններ հայ տպագիր մշակութային ժառանգության հավաքագրման, մշակման, պահպանման և տարածման համար, դառնալու է ազգային մատենագիտական կենտրոն։
Հայ Կրթական հիմնարկություն
Հայ Կրթական Հիմնարկությունը շնորհավորում է Հայաստանի Ազգային Գրադարանին 105-ամյակի կապակցությամբ: Իր մեկդարյա պատմության ընթացքում այն եղել ու մնում է գիտելիքի փարոս՝ պահպանելով Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը և ծառայելով որպես կենսական կենտրոն ուսման և կրթության համար: Հայ տպագիր մշակութային ժառանգության հավաքագրումը մշակումը, պահպանումը և տարածումը փոխել է անթիվ կյանքեր և մեծապես նպաստել մեր հասարակության կրթական աճին:
Մենք ուրախ ենք, որ հնարավորություն ենք ունեցել մեր փոքրիկ ներդրումն ունենալ Հայաստանի Ազգային Գրադարանի կյանքում։
Մաղթում ենք, որ գրադարանի շարունակական ոգեշնչող գործունեությունը սերունդներին ավելի մոտեցնի կրթությանը։
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամ
Հարգելի տիկին Չուլյան,
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի անձնակազմի և անձամբ իմ անունից Ձեր գլխավորությամբ ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի ազգային գրադարանի բոլոր ներկա և նախկին աշխատակիցներին և ընթերցասեր հասարակությանը Ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի կապակցությամբ:
Մեր հարուստ պատմության և մշակույթի յուրօրինակ պահապանի դերը ստանձնած Ազգային գրադարանը արդեն մեկ դարից ավելի իրականացնում է այս կարևոր առաքելությունը՝ չկորցնելով իր կարևորությունը և արդիականությունը:
Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարան
Հայաստանի ազգային գրադարանը իր ստեղծման օրվանից, անկախ պատմական-քաղաքական փոփոխություններից, եղել և մնացել է Հայկական պետականության խորհրդանիշ, և նպաստել է Հայկական պետականության հիմքերի ամրապնդմանը՝ որպես գիտական, տեղեկատվական, կրթական, մշակութային կազմակերպություն, հայ տպագիր գրքի, պարբերական և ոչ պարբերական մամուլի, Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին գիտատեղեկատվական վավերագրերի՝ աշխարհում ամենախոշոր գրապահոցը, որի հավաքածուում, որպես Հայաստանի Հանրապետության ազգային գրադարանային հավաքածուի միավորներ, պահպանվում են հայերեն առաջին տպագիր գիրքը, առաջին տպագիր պարբերականը, առաջին տպագիր քարտեզը և առաջին տպագիր «Աստվածաշունչը», խանձարուրային և այլ տպագիր հազվագյուտ գրքեր և վավերագրեր։
«Ավ. Իսահակյանի անվան ԿԳ» ՀՈԱԿ
Ընդունեք Իսահակյան գրադարանի շնորհավորանքը։
Գրադարանը հարստանում է լայն մտածողություն ունեցող սերնդով, սերունդը` լայն հնարավորություններ ունեցող գրադարանով…
Այսօր աշխարհի ամենախոշոր հայերեն գրականության պահոցի՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի ծննդյան տարելիցն է։
Պատկառելի տարիքը չէ, որ արժևորում է գրադարանի էությունը, այլ նրա հավաքածուների հարստությունը, ազգային ու համաշխարհային տպագիր և ձեռագիր ժառանգության պահպանումը, մատուցած ծառայությունները գիտությանը, մշակույթին և նրա կատարած գործառույթները՝ կիրթ և գրագետ հասարակության ձևավորման համար։
Հասմիկ Կարապետյան
ՀՀ Ազգային գրադարանի տնօրեն տիկին Աննա Չուլյան և հարգելի գործընկերներ,
ՀՀ Ազգային գրադարանը իմ և բազում սերունդների և մասնագի-տական, և ընդհանրական կրթության գործում անփոխարինելի դեր է ունեցել և այսօր էլ շարունակում է կրթել։
Շնորհավորելով իմ սիրելի Մայր գրադարանի հիմնադրման 105-րդ ամյակը, մաղթում եմ հարատևություն և նորանոր ձեռքբերումներ՝ ի շահ մեր Սուրբ Հայրենիքի մշակութային անկրկնելի ժառանգության պահպանման ,հանրայնացման և համամարդկային ճանաչման։
Արայիկ Մանուկյան
Հայաստանի Ազգային գրադարանը տոնում է իր ծննդյան 105-րդ տարեդարձը և սա նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի Հանրապետության կյանքում։
105 տարի առաջ, այն ժամանակում, երբ հայ ժողովուրդը կերտում էր իր անկախ պետականությունը, երբ հայ ժողովուրդը ապրելու կռիվ էր մղում, առաջնահերթորեն գիտակցվեց տպագիր ժառանգության պահպանության ու փոխանցման կարևորությունը։
Ժողովրդի լինելիության կռվանների գիտակցումը ունեցան նաև բոլոր նրանք, ում ճակատագրորեն վիճակված էր առաջնորդել հայ ժողովրդին հարյուրամյակի բոլոր ոլորաններով, և ժամանակի մեջ Ազգային գրադարանը դարձավ հայկական տպագիր ժառանգության աշխարհում ամենամեծ պահոցը։
Լոռու մարզային գրադարան
Լոռու մարզային գրադարանը` ի դեմս տնօրեն Հեղինե Հալիվորյանի, իր շնորհավորական ուղերձն է հղում Հայաստանի ազգային գրադարանին հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ։
Դար և հինգ տարի պատմություն կերտած, յուրօրինակ գրական մշակույթ ձևավորած և գրին ու գրքապաշտպանությանը ողջ կյանքը նվիրած հայրենի գրադարանին մաթում ենք գիտելիքահենք ու շարունակական աշխատանք ի նպաստ հայ ու համաշխարհայի գրի ու գրականության տարածմանն ու հանրահռչակմանը...
Ավիկ Իսահակյան
Շնորհավորելով ՀԱԳ-ի ստեղծման 105-ամյակը և պատմության ցուցասրահի բացումը մեկ անգամ ևս ուզում եմ ընդգծելայն հսկայական դերը, որ խաղացել է ՀԱԳ-ը Հայաստանի հոգևոր-մշակութային կյանքում։ Սրբությամբ պահպանել հարյուր, հազարավոր բացառիկ արժեքի գրքեր, տպագիր մատյաններ, պարբերական մամուլ։ Հիրավի, այն խոշորագույն հայ գրքի պահպանման ու հետո զարման կենտրոնն է աշխարհում։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ
Շնորհավորում ենք Ձեզ և Հայաստանի ազգային գրադարանի ողջ անձնակազմին գարդարանի հիմնադրման 105-ամյա հովելյանի առթիվ։
105-ամյա պատմություն ունեցող և աշխարհի ամենախոշոր հայերեն գրականության պահոցը՝ Ազգային գրադարանը եղել և մնում է գիտակրթական, հոգևոր-մշակութային և տեղեկատվական արժեքների պահպանման հայկական տպագիր մշակութային ժառանգության աշխարհով մեկ տարածման եզակի օրրանը։
Հայաստանի Թեքեյան մշակութային միություն
Ընդունեք Հայաստանի Թեքեյան մշակութային միության շնորհավորանքը Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակի առթիվ։
Մեկ դարից ավելի Գրադարանն ընդունել է ընթերցողների բազում սերունդներ, որոնց դերն անուրանալի է եղել և կա երկրի կարևորագույն ոլորտների առաջընթացում։
Ազգային գրադարանը հզոր ու ամուր հենասյուն է մեր երկրի համար, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգման այս ժամանակներում էլ, երբ փոխվել են ընթերցողների պահանջները, գրադարանը կարողանում է հետաքրքրել և համախմբել ընթերցասեր հանրույթին։

От имени Совета Британской библиотеки и всех наших коллег, я хотел бы поздравить Национальную библиотеку Армении со 105-летием. Надеюсь, что Вы и Ваши сотрудники получили большое удовольствие от празднования юбилея библиотеки 4 июля. Желаем Вам дальнейших успехов в течение следующих 105 лет.
Далее
Дорогая Анна Чулян,
Дорогая Анна Чулян, Поздравляем Национальную библиотеку Армении и всех ее сотрудников со 105-летием!
От имени Национальной библиотеки Германии, а также Конференции европейских национальных библиотекарей желаю Национальной библиотеке Армении всего наилучшего и процветающего будущего.
Иметь такого активного члена в CENL — одно удовольствие.
Уважаемая госпожа Анна Чулян!
Национальная библиотека Литвы имени Мартинаса Мажвидаса сердечно поздравляет Национальную библиотеку Армении со 105-летием.
За этот период Национальная библиотека Армении стала крупнейшим в мире хранилищем армянского печатного культурного наследия, информационным и инновационным центром национального значения, внесла значительный вклад в развитие армянской культуры.
Очень приятно, что Национальные библиотеки Армении и Литвы оказались вовлечены в дружеское и взаимовыгодное сотрудничество.
Я уверена, что сотрудничество между нами и дальше будут приносить плоды и пользу.
Уважаемый директор,
Пользуясь случаем, хотели бы передать Вам наши теплые поздравления от имени Национальной библиотеки Испании по случаю празднования 105-летия со дня создания библиотеки.
Уверен, что этот праздник послужит стимулом для будущих поколений продолжать важную миссию по сохранению библиографического наследия.
Относительно технического и культурного сотрудничества библиотек надеюсь, что новые пути сотрудничества друг с другом еще впереди..
В ближайшее время, как вы знаете, Национальная библиотека Испании собирается организовать выставку, связанную с армянской культурой, и мы безусловно рассчитываем на поддержку Национальной библиотеки Армении в этом проекте. Я уверен, что в этом случае наша постоянная связь еще больше укрепится в ходе взаимодействия.
Еще раз хочу поздравить вас со столь важным юбилеем.
Уважаемый директор Анна Чулян!
От имени Национальной библиотеки Австрии с большой радостью поздравляю 105-летие со дня основания Национальной библиотеки Армении.
Известно, что Национальная библиотека получила свой статус 4 июля 1919 года с принятием Закона «О публичной национальной библиотеке», а с 1999 года 4 июля отмечается как День Национальной библиотеки Армении в память о сбор и сохранение армянского культурного наследия, история сохранения крупнейшей в мире коллекции армянских рукописей и книг.
Очевидно, что на протяжении многих лет Национальная библиотека Армении развивала сотрудничество с библиотеками и академическими учреждениями как на национальном, так и на международном уровне. Мы благодарны за ваш большой вклад в обмен идеями и знаниями на Европейской конференции национальных библиотек. Мы надеемся на плодотворное сотрудничество и желаем вам всего наилучшего в будущем.
Уважаемая Анна Чулян и коллеги Национальной библиотеки Армении,
От имени Национальной библиотеки Нидерландов сердечно поздравляю вас с этим знаменательным днем — 105-летием Национальной библиотеки Армении.
Очевидно, что Национальная библиотека Армении служит краеугольным камнем культуры и знаний, прививая глубокую любовь к обучению и сохраняя богатое наследие Армении. Национальная библиотека Нидерландов ценит эффективное сотрудничество, обмен идеями и ресурсами, которыми наши учреждения пользуются на протяжении многих лет. Эти совместные усилия являются частью нашего общего стремления быть частью глобальных знаний и, безусловно, укрепляют узы дружбы и взаимного уважения между нашими странами.
От имени Национальной библиотеки Польши и от себя лично сердечно поздравляю Национальную библиотеку Армении со 105-летием.
Желаю Вам дальнейших успехов и процветания. Я надеюсь, что Вы обретете как большой успех, так и личное удовлетворение в своей работе. Я рассчитываю на наше сотрудничество в ближайшие годы.
Примите сердечные поздравления из Эстонии по случаю 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении.
Для Национальной библиотеки Эстонии было большой честью быть вашим партнером во многих международных проектах. Благодарим вас за сохранение и распространение богатого наследия вашей страны, это обеспечивает стабильность культуры как в Армении, так и во всем мире. Хотя прошедшие годы были трудными для некоторых стран и их библиотек, мы уверены, что нас ждет лучшее будущее. Дорогая Анна и коллеги, благодарим вас за сотрудничество и дружбу и желаем успехов в будущем.
Дорогая Анна,
Национальная библиотека Черногории поздравляет Вас и Ваших коллег по случаю великого юбилея — 105-летия Национальной библиотеки Армении (НБА).
В современном обществе роль библиотек как образовательных и культурных учреждений незаменима. Поэтому мы считаем, что вклад вашей библиотеки в культурную жизнь Армении и образование молодежи имеет большое значение.
Уважаемая Анна Грайровна, дорогие коллеги!
Позвольте от всего сердца поздравить Вас и Ваш коллектив со знаменательный датой - 105-летием Национальной библиотеки Армении в статусе государсвтенного публичного книгохеанилища!
Сегодня мы чествуем всех сотрудников Национальной библиотеки Армении, в разные периоды ее развития бережно хранящих самое ценное - книгу!
Национальная библиотека Армении прошла долгий путь от библиотеки Ереванской уездной гимназии до крупнейшего в мире хранилища армянского печатного культурного наследия, преодолевая вызовы трудных времен и отстаивая свою благодорную миссию - быть неотъемлемой частью прогресса страны в сферах информационной политики, культуры, образования, науки и экономики и центром знаний, способствующим созданию ценностей для общества Армении.
Глубокоуважаемая Анна Грайровна! Глубокоуважаемые коллеги!
От имени Российской национальной библиотеки поздравляю Вас и коллектив Национальной библиотеки Республики Армения со знаменательной датой – 105-й годовщиной присвоения Библиотеке государственного статуса!
Ваша библиотека сегодня является главным координационно-методическим и библиографическим центром библиотечного сообщества Республики Армения. Будучи научным, образовательным, культурным и информационным учреждением, Библиотека создает условия для сбора, обработки, сохранения у распространения армянского печатного культурного наследия, выполняет функции Книжной палаты.
Уважаемая Анна Грайровна!
Уважаемые коллеги-сотрудники Национальной библиотеки Армении!
От имени коллектива Российской государственной детской библиотеки примите искренние поздравления со знаменательной датой - стопятилетием со дня присвоения Национальной библиотеке Армении государственного статуса. Это значимая веха в истории развития культуры Республики Армения.
Библиотека без малого два века является сокровищницей мировой литературы, а с 1919 года официально стала научным, образовательным, культурным и информационным центром Армении и главным хранилищем армяноязычного литературного наследия.
За многолетнюю деятельность Национальная библиотека Армении внесла неоценимый вклад в поддержание и развитие интереса к книге и чтению, к богатствам национальной и мировой книжной культуры, и в целом - в формирование духовного облика нации.
Сердечно поздравляем Вас и весь коллектив со 105-летием Национальной библиотеки Армении!
За эти годы библиотека стала крупнейшим информационным, научным, образовательным и культурным центром Армении. Не случайно библиотеку называют Дворцом книг.
Высоко ценим наше взаимодействие и рассчитываем на укрепление сотрудничества и реализацию совместных проектов.
Желаем Вам и всему коллективу крепкого здоровья, новых творческих успехов и достижений, удачи и благополучия!
От имени Национальной академической библиотеки Республики Казахстан поздравляю Вас и Ваш коллектив со 105-летним юбилеем Национальной библиотеки Армении - крупнейшим в мире хранилищем армянской издательской продукции и центром национального библиотековедения.
Ваша библиотека сегодня - не только хранилище книг, но и научно-информационный, научно-исследовательский, культурный центр, деятельность которой направлена идеям образования и просвещения. Высокий профессионализм и творческие возможности коллектива снискали заслуженное признание и уважение библиотечного сообщества, пользователей и социальных партнеров.
Дорогие Коллеги!
Уважаемая Анна Грайровна! Примите искренние поздравления от коллектива Национальной библиотеки Кыргызской Республики и от меня лично по случаю Вашего знаменательного юбилея - 105-летия со дня образования Национальной библиотеки Армении!
Для истории эта дата не большая, для конкретной библиотеки значительная, так как она прошла долгий и интересный путь становления и развития.
105 лет — это возраст, позволяющий подтвердить богатый опыт работы, говорить о традициях и достижениях, это яркие страницы биографий и самоотверженная работа сотрудников.
От имени Национальной библиотеки Узбекистана примите самые искренние поздравления и добрые пожелания по случаю знаменательного события- 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении! На протяжении этого периода Национальная Библиотека Армении выполняет великую миссию хранительницы книг, в которых собраны мудрость и знания человечества, вносит неповторимый вклад в развитие науки, образования и воспитания.
105 лет — это яркие страницы биографии и самоотверженная работа, богатый опыт и поиски нового, авторитет и имена, которые создавали и создают библиотечную историю Армении.
От имени Государственного учреждения "Национальная библиотека" Исполнительного аппарата Президента Республики Таджикистан сердечно поздравляю Вас и вашего коллектива по случаю 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении.
Пользуясь случаем, выражаю готовность Национальной библиотеки Таджикистана к укреплению связей и расширению сотрудничества между двумя библиотеками на благо развития и процветания культур таджикского и армянского народов.
От имени Национальной библиотеки Республики Казахстан и Казахстанского Библиотечного Союза искренне поздравляю Вас и Ваш коллектив со знаменательной датой - 105-летием Национальной библиотеки Армении.
История Национальной библиотеки Армении тесно переплетена с судьбой страны. Вы по праву можете гордиться яркими страницами своей истории, именами тех, кто стоял у истоков создания библиотеки, кто своей каждодневной работой обеспечил ее авторитет в обществе.
Уважаемая госпожа Чулян,
Примите самые теплые поздравления и наилучшие пожелания от имени руководства, ученого совета, всего коллектива и меня лично по случаю 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении — крупнейшего хранилища армянской печатной продукции в мире и центра национального библиотечного дела.
Знали ли видные армянские государственные, общественные и культурные деятели, чьи личные библиотеки стали основой формирования фондов Национальной библиотеки, а также руководители образовательных и воспитательных учреждений, чьи пожертвования во многом способствовали пополнению фондов, о том, что через годы и десятилетия библиотека станет научно-просветительским учреждением, исключительным культурно-информационным учреждением, создаст необходимые условия для сбора, обработки, сохранения и распространения армянского печатного культурного наследия, станет центром национальной библиографии?
Армянский образовательный фонд поздравляет Национальную библиотеку Армении со 105-летием. На протяжении всей своей вековой истории библиотека была и остается маяком знаний, сохраняющим богатое культурное наследие Армении и служащим жизненно важным центром обучения и просвещения. Сбор, обработка, сохранение и распространение армянского печатного культурного наследия изменили жизни многих людей, внесли огрмоный вклад в образовательный рост нашего общества.
Мы рады, что нам представилась возможность внести свой небольшой вклад в жизнь Национальной библиотеки Армении.
Мы желаем, чтобы постоянная вдохновляющая деятельность библиотеки приблизила поколения к просвещению.
Уважаемая госпожа Чулян!
От имени коллектива Фонда «Музей-институт Геноцида армян» и от себя лично сердечно поздравляю всех действующих и бывших сотрудников Национальной библиотеки Армении, работающих под Вашим руководством, и читающую публику по случаю 105-летия основания Национальной библиотеки.
Являясь уникальным хранителем нашей богатой истории и культуры, Национальная библиотека уже более века выполняет важную миссию, не теряя своей актуальности.
Уважаемые коллеги,
Национальная библиотека Армении с момента своего создания, несмотря на исторические и политические изменения, была и остается символом армянской государственности, способствующей укреплению основ армянской государственности научной, информационной, просветительской и культурной организацией. Здесь содержатся книги, периодическая и непериодическая печать Армении, научно-информационные документы об армянском народе. Это крупнейшая библиотека в мире, в фонде которой хранятся первые печатные армянские книги, первые печатные периодические издания, первая печатная карта и первая печатная «Библия» и другие редкие издания и документы.
Примите поздравление от библиотеки им. Исаакяна.
Библиотеки обогащают поколения с широким кругозором, а поколения обогащаются библиотеками с широкими возможностями...
Сегодня день рождения крупнейшего хранилища армянской литературы в мире — Национальной библиотеки Армении.
Не почтенный возраст делает библиотеку ценной, а богатство ее фондов, сохранение национального и мирового печатного и рукописного наследия, заслуги, оказываемые науке, культуре и выполняемые ею функции по формированию образованного и грамотного общества.
Директор Национальной библиотеки Армении г-жа Анна Чулян и уважаемые коллеги!
Национальная библиотека Армении сыграла незаменимую роль в профессиональном и общем образовании многих поколений и продолжает воспитывать читателей сегодня.
Поздравляю со 105-летием со дня основания моей любимой родной библиотеки и желаю долголетия и новых свершений — на благо сохранения, популяризации и всеобщего признания уникального культурного наследия нашей Святой Родины.
Национальная библиотека Армении отмечает свое 105-летие, и это значимое событие в жизни всей Республики Армения.
105 лет назад, когда армянский народ строил независимую государственность, когда армянский народ боролся за жизнь, впервые стала очевидна необходимость сохранения и популяризации печатного наследия.
Все, кому суждено было вести армянский народ на всех рубежах века, осознавали смысл народной борьбы, и со временем Национальная библиотека стала крупнейшим в мире хранилищем армянского печатного наследия.
Лорийская областная библиотека в лице ее директора Эгине Халиворян направляет поздравительное послание Национальной библиотеке Армении по случаю 105-летия со дня ее основания.
За сто и пять лет вы создали историю, сформировали уникальную литературную культуру и посвятили жизнь письменности и защите книг. Наша родная библиотека приобретает знания и постоянно работает ради распространения и популяризации армянской и мировой письменности и литературы.
Поздравляю со 105-летием со дня создания библиотеки и открытия выставочного зала по истории и хочу еще раз подчеркнуть огромную роль, которую библиотека сыграла в духовной и культурной жизни Армении, сохранив в неприкосновенности сотни и тысячи исключительно ценных книг, печатных журналов, периодических изданий. Действительно, это крупнейший в мире центр сохранения армянской книги.
Поздравляем Вас и весь коллектив Национальной библиотеки Армении со 105-летием со дня основания.
Обладая 105-летней историей и являясь крупнейшим в мире хранилищем армянской литературы, Национальная библиотека была и остается уникальной колыбелью научно-образовательных, духовно-культурных и информационных ценностей и распространения армянского печатного культурного наследия по всему миру.
Примите поздравления от Культурного союза Армении «Текеян» по случаю 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении.
За более чем столетие библиотека приняла многие поколения читателей, роль которых была и остается непреложной в развитии важнейших направлений развития страны.
Национальная библиотека является мощной и крепкой опорой для нашей страны, даже в эпоху развития информационных технологий, когда изменились запросы читателей, библиотека способна заинтересовать и объединить читающую публику.