փտր 12, 2024 Միջոցառումներ-arm Ցուցահանդեսներ
Ինչպէս մարդը ունի իր ճակատագիրը, այնպէս ալ՝ գիրքը։ Պարոյր Սեւակի գիրքերը ունին իրենց ճակատագիրը եւ անպայման իրենց վրայ կը կրեն անոր դժուարին, ծանր կեանքի կնիքը։ Արուեստաբան, գրականագէտ Երուանդ Տէր Խաչատրեանը այս դիպուկ ձեւակերպմամբ սկսաւ Սեւակի 100-ամեակին նուիրուած իր բանախօսութիւնը։ Տէր Խաչատրեանը անդրադարձաւ բանաստեղծի կենդանութեան օրօք լոյս ընծայուած 10 գիրքերուն, պատմեց՝ ի՛նչ խիստ գրաքննութեան կ’ենթարկուէր անոր իւրաքանչիւր գիրքը։ խօսեցաւ Սեւակի հետ իր, բանաստեղծի խօսքերով ասած, «անհաշտ մտերմութեան» մասին՝ նշելով, որ իրեն համար մեծ պատիւ էր Սեւակի սանը ըլլալը։
5-1
Տեր-Խաչատրյանն անդրադարձավ բանաստեղծի կենդանության օրոք լույս ընծայված 10 գրքերին, պատմեց՝ ինչ խիստ գրաքննության էր ենթարկվում նրա յուրաքանչյուր գիրքը։ Խոսեց Սևակի հետ իր, բանաստեղծի խոսքերով ասած, «անհաշտ մտերմության» մասին՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ էր Սևակի սանը լինելը։ Տարին սևակյան է։ Ազգային գրադարանը հայ մեծանուն բանաստեղծի 100-ամյակի միջոցառումների շարքի մեկնարկը տվեց գրադարանում պահվող գրականության ցուցադրությամբ և հանրային բանախոսությամբ։ Միջոցառմանը ներկա էր նաև Պարույր Սևակի թոռը՝ գրականագետ Սևակ Ղազարյանը։ Սևակյան ցուցադրությունը հարստացել է նրա տրամադրած բացառիկ հրատարակություններով, որոնց մի մասը Սևակ Ղազարյանը նվիրեց Ազգային գրադարանին։ Սևակի 100-ամյակի ցուցահանդեսում նրա տարբեր տարիների գրքերն են՝ առաջին՝ 1948-ին լույս տեսած «Անմահները հրամայում են» գրքից մինչև օրերս հրատարակված «Պարույր Սևակ. 100 բանաստեղծություն»-ը, այլ նորագույն հրատարակություններ և այլն։
1-3
Ի թիւս այլ նիւթերու՝ ցուցադրուած են Սեւակի թարգմանած ու խմբագրած գիրքերը, անոր մասին ուսումնասիրութիւններ, գրողին ձեռագիրները, արտերկրի մէջ հրատարակուած գիրքեր, ինչպէս նաեւ՝ ոչ գրքային, նկարատետրային հրատարակութիւններ՝ մասնաւորապէս Սարգիս Մուրատեանի, Արտօ Չաքմաքչեանի ստեղծած սեւակեան դիմանկարները, Արա Շիրազի հեղինակած՝ Սեւակի քանդակի վերատպութիւնը։ Առաջին անգամ ըլլալով կը ցուցադրուին «Մարդը ափի մէջ» գիրքի համար Մինաս Աւետիսեանի նկարած ուրուագիրներու պատճենները (բնօրինակները հրոյ ճարակ դարձած են. ակամայ կ’ուզես ըսել՝ Մինասի ու Սեւակի բախտ)։ «Բայց մեր բախտը այդ ո՞ր, ո՞ր գիշերում մռայլ, Ո՞ր անձրեւի ներքոյ եւ ո՞ւմ ձեռքը թաղեց, Ո՞ր ջրյորդանն արդեօք քրքջաց մեզ վրայ, Այդ ո՞ր առուն խնդաց, լամպը քմծիծաղեց»։ «Այդ ո՞վ եւ ինչո՞ւ էր բաց դուռն իմ դէմ փակում Ու զղջման աղ ցանում իմ վէրքերի վրայ»։ Սիրային այս բանաստեղծութեան տողերը անգամ ի՛նչ ուժգնութեամբ կը բնորոշեն ոչ միայն Սեւակի, այլեւ, ինչու չէ, ամբողջ հայութեան ճակատագիրը։ Առաւել հանգամանալից ➡ https://shorturl.at/afwR6

фев 12, 2024 Мероприятия Выставки
Судьба есть и у человека, и у книги. Книги Паруйра Севака имеют свою судьбу и определенно несут на себе печать его непростой жизни. С такой точной формулировки начал свое выступление, посвященное 100-летию Севака, искусствовед и литературовед Ерванд Тер-Хачатрян. .
Тер-Хачатрян упомянул 10 книг, изданных при жизни поэта, рассказал, что каждая из них подвергалась строгой цензуре. Он рассказал о своей, по словам поэта, «непримиримой близости» с Севаком, отметив, что для него оказалось большой честью быть учеником Севака. Национальная библиотека Армении начала цикл мероприятий, посвященных 100-летию выдающегося армянского поэта, выставкой книг из своих фондов и просветительской лекцией.
5-1
На мероприятии присутствовал внук Паруйра Севака литературовед Севак Казарян. Выставку Севака обогатили предоставленные им редкие издания, некоторые из которых Севак Казарян передал в дар Национальной библиотеке. На выставке, посвященной 100-летию Севака, представлены книги разных лет, от первого, изданного в 1948 году, «Бессмертные повелевают», до недавно выпущенного издания «Паруйр Севак. 100 стихотворений». Среди прочих материалов — книги, переведенные и изданные Севаком, исследования о нем, рукописи писателя, книги, изданные за рубежом, а также некнижные, альбомные издания, в частности, портреты Севака, созданные Саргисом Мурадяном, Арто Чакмакчяном, а также скульптура Севака работы Ара Шираза.
1-3
Впервые демонстрируются копии эскизов, нарисованных Минасом Аветисяном для книги «Человек на ладони».
«Բայց մեր բախտը այդ ո՞ր, ո՞ր գիշերում մռայլ,
Ո՞ր անձրևի ներքո և ո՞ւմ ձեռքը թաղեց,
Ո՞ր ջրհորդանն արդյոք քրքջաց մեզ վրա,
Այդ ո՞ր առուն խնդաց, լամպը քմծիծաղեց»։
«Այդ ո՞վ և ինչո՞ւ էր բաց դուռն իմ դեմ փակում
Ու զղջման աղ ցանում իմ վերքերի վրա»։
В строках этого любовного стихотворения описана не только судьба Севака, но и на самом деле судьба всего армянского народа. Подробнее ➡ https://shorturl.at/afwR6