հլս 10, 2024 Միջոցառումներ
Յուլիս 4-ին նշուեցաւ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման օրը։ Միջոցառման ներկայ էին ԿԳՄՄ նախարարուհի Ժաննա Անդրէասեանը, նախարարի տեղակալ Ալֆրետ Քոչարեանը, Հայաստանի ԳԱԱ Հայագիտութեան եւ հասարակական գիտութեանց բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Եուրի Սուվարեանը, ԵՊՀ տնօրէն Յովհաննէս Յովհաննիսեանը, գիտնականներ, արուեստագէտներ, գրադարանի բարեկամներ։ Ողջոյնի խօսքին մէջ Աննա Չուլեանը նշեց. «Անցեալով հպարտանալով՝ մենք ապագային կը նայինք ոգեշնչուած։ Թուային դարաշրջանին գրադարաններուն դերը փոխակերպուած է, եւ Ազգային գրադարանը եռանդով եւ նորարարութեամբ ընդունած է այս վերափոխումը։ Հաւատարիմ մնալով գրադարանի առաքելութեան՝ անիկա կը դառնայ հետազօտութիւններու եւ կրթութեան կեդրոն՝ խթանելով համագործակցութիւնը եւ գիտելիքի փոխանակումը ինչպէս ազգային, այնպէս ալ միջազգային մակարդակի վրայ»:
ԿԳՄՄ նախարարուհի Ժաննա Անդրէասեանը շնորհաւորեց գրադարանի 105-ամեակին առթիւ եւ գնահատանքի հետեւեալ խօսքերը ըսաւ. «Անցնելով երկար ճանապարհէ եւ ապրելով տարբեր ժամանակահատուածներ՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը կրցած է պահպանել իր դերն ու գործառոյթը։ Այսօր շատ են խօսակցութիւնները այն մասին, որ արհեստագիտական զարգացումը գիրքը եւ ընթերցանութիւնը կը դարձնէ անցեալի մնացուկ։ Բայց վիճակագրութիւնը ցոյց կու տայ, որ իրականութիւնը այլ է։ Արհեստագիտական զարգացման զուգընթաց՝ կ’աճի սէրը առ ընթերցանութիւն, կ’աշխուժանայ գիրքին հանդէպ հետաքրքրութիւնը։ Նորանկախ Հայաստանի Հանրապետութեան ամէնէն սիրելի եւ ժողովրդականութիւն վայելող տօներէն մէկը Գիրք նուիրելու օրն է։ Անիկա դարձած է հանրային վարքագիծ՝ անգամ մը եւս ցոյց տալով, թէ ի՛նչ կարեւոր է գիրքը մեր կեանքին մէջ եւ թէ ինչքա՛ն ներուժ ունինք, որ դեռեւս կրնանք բացայայտել։ Թուային աշխարհը կը վերափոխէ մեր մօտեցումները, բայց աւելի քան ակնյայտ է՝ գիրքերը պիտի շարունակեն ըլլալ մեր կեանքին անբաժան ուղեկիցը եւ ա՛լ աւելի մեծ նշանակութիւն պիտի ստանան։ Ի վերջոյ, արհեստական բանականութիւնը նոյնպէս կ’օգտագործէ գրադարանն ու տարբեր շտեմարաններ՝ գտնելու փնտռուող պատասխանները»։
Նախարարուհին նշեց, որ պետութեան միակ պարտաւորութիւնն ու յանձնառութիւնը պիտի ըլլայ շարունակել գրադարանի զարգացման ճանապարհը, արձագանգել մարտահրաւէրներուն, գտնել թուային դարուն գրադարանի ճիշդ դիրքաւորման, հանրային կեանքէն ներս նպատակային ներկայութեան ձեւը։ «Վստահ եմ, ունենալով սրտացաւ եւ նուիրուած աշխատակիցներ՝ մենք պիտի գտնենք գրադարանի զարգացման նոր ճանապարհը։ Սկսած ամէնէն տարրական պայմաններէն՝ բոլոր աշխատանքները մեր ամէնօրեայ ընելիքներն են, որոնք պէտք է իրականացուին համախումբ ջանքերով»,- եզրափակեց նախարարուհին։ Երկարամեայ եւ անբասիր ծառայութիւններու համար ԿԳՄՄ նախարարուհին ոսկեայ մետալով պարգեւատրեց գրադարանի չորս աշխատակիցներ՝ Ալիսա Ադամեանը, Քրիստինէ Մատթէոսեանը, Բալասան Յարութիւնեանը եւ Արմինէ Միրզախանեանը։
Միջոցառման մասնակիցներու ծափողջոյններու ուղեկցութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհին շնորհակալագիրներ եւ 105-ամեակի կրծքանշաններ յանձնեց գործընկեր կազմակերպութիւններուն: 105-ամեակի արծաթեայ կրծքանշանները պատրաստուած են Թամանեանական շէնքի մուտքի կամարին վրայի յաւերժութեան խորհրդանիշի ձեւաւորման նմուշով, ընդամէնը 105 հատ, որոնք գրադարանը պիտի յանձնէ գրադարանին տարբեր նախաձեռնութիւններուն եւ ծրագիրներուն մէջ աջակցած կազմակերպութիւններուն եւ անհատներուն։

July 4 marked the founding day of the National Library of Armenia. The event was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Alfred Kocharyan, Academician-Secretary of the Department of Social Sciences of the National Academy of Sciences of Armenia Yuri Suvaryan, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, scientists, artists, and friends of the library. Anna Chulyan made a welcoming speech. “Proud of the past, we look to the future with inspiration. The role of libraries has changed in the digital age, and the National Library has embraced this transformation with vigor and innovation. The current mission of the library is to become a center of research and education, promoting collaboration and knowledge exchange both nationally and internationally.”
Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan congratulated the library on its 105th anniversary and expressed the following words of gratitude: “Having gone a long way and living in different periods, the National Library of Armenia was able to maintain its role and function. Today there are many rumors that the development of technology is making books and reading a thing of the past. But statistics show that the reality is different. Along with the development of technology, the love of reading grows and interest in books intensifies. One of the most beloved and popular holidays of the young independent Republic of Armenia is Book Giving Day. It has become a real folk tradition, which once again demonstrates how important the book is in our lives and what potential we still have to unlock in it. The digital world is changing our approaches, but it is more than clear that books will remain inseparable companions of our lives and will become even more important. After all, AI also uses the library and various repositories to find answers to its questions.”
The minister noted that the main responsibility and obligation of the state will be to continue the development of the library, respond to challenges, find the right way to position the library in the digital era, and be purposefully present in public life. “I am confident that with responsive and dedicated employees, we will find a new way to develop the library. Starting from the most basic conditions, our work is a daily task that must be accomplished through collective efforts,” the minister concluded. For years of impeccable work, the minister awarded gold medals to four library employees — Alisa Adamyan, Kristina Matevosyan, Balasan Harutyunyan and Armine Mirzakhanyan.
As part of the event, the opening of the history hall of the National Library took place, where the library’s founding documents, letters, a grandiose model of Tamanyan’s building, archive photographs, and pieces of furniture by Hovhannes Naghashyan were presented. The gala evening events were held with the support of the Komitas Conservatory and the Yerevan Brandy Factory.