հլս 10, 2024 Միջոցառումներ
Յուլիս 4-ին նշուեցաւ Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման օրը։ Միջոցառման ներկայ էին ԿԳՄՄ նախարարուհի Ժաննա Անդրէասեանը, նախարարի տեղակալ Ալֆրետ Քոչարեանը, Հայաստանի ԳԱԱ Հայագիտութեան եւ հասարակական գիտութեանց բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Եուրի Սուվարեանը, ԵՊՀ տնօրէն Յովհաննէս Յովհաննիսեանը, գիտնականներ, արուեստագէտներ, գրադարանի բարեկամներ։ Ողջոյնի խօսքին մէջ Աննա Չուլեանը նշեց. «Անցեալով հպարտանալով՝ մենք ապագային կը նայինք ոգեշնչուած։ Թուային դարաշրջանին գրադարաններուն դերը փոխակերպուած է, եւ Ազգային գրադարանը եռանդով եւ նորարարութեամբ ընդունած է այս վերափոխումը։ Հաւատարիմ մնալով գրադարանի առաքելութեան՝ անիկա կը դառնայ հետազօտութիւններու եւ կրթութեան կեդրոն՝ խթանելով համագործակցութիւնը եւ գիտելիքի փոխանակումը ինչպէս ազգային, այնպէս ալ միջազգային մակարդակի վրայ»:
ԿԳՄՄ նախարարուհի Ժաննա Անդրէասեանը շնորհաւորեց գրադարանի 105-ամեակին առթիւ եւ գնահատանքի հետեւեալ խօսքերը ըսաւ. «Անցնելով երկար ճանապարհէ եւ ապրելով տարբեր ժամանակահատուածներ՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը կրցած է պահպանել իր դերն ու գործառոյթը։ Այսօր շատ են խօսակցութիւնները այն մասին, որ արհեստագիտական զարգացումը գիրքը եւ ընթերցանութիւնը կը դարձնէ անցեալի մնացուկ։ Բայց վիճակագրութիւնը ցոյց կու տայ, որ իրականութիւնը այլ է։ Արհեստագիտական զարգացման զուգընթաց՝ կ’աճի սէրը առ ընթերցանութիւն, կ’աշխուժանայ գիրքին հանդէպ հետաքրքրութիւնը։ Նորանկախ Հայաստանի Հանրապետութեան ամէնէն սիրելի եւ ժողովրդականութիւն վայելող տօներէն մէկը Գիրք նուիրելու օրն է։ Անիկա դարձած է հանրային վարքագիծ՝ անգամ մը եւս ցոյց տալով, թէ ի՛նչ կարեւոր է գիրքը մեր կեանքին մէջ եւ թէ ինչքա՛ն ներուժ ունինք, որ դեռեւս կրնանք բացայայտել։ Թուային աշխարհը կը վերափոխէ մեր մօտեցումները, բայց աւելի քան ակնյայտ է՝ գիրքերը պիտի շարունակեն ըլլալ մեր կեանքին անբաժան ուղեկիցը եւ ա՛լ աւելի մեծ նշանակութիւն պիտի ստանան։ Ի վերջոյ, արհեստական բանականութիւնը նոյնպէս կ’օգտագործէ գրադարանն ու տարբեր շտեմարաններ՝ գտնելու փնտռուող պատասխանները»։
Նախարարուհին նշեց, որ պետութեան միակ պարտաւորութիւնն ու յանձնառութիւնը պիտի ըլլայ շարունակել գրադարանի զարգացման ճանապարհը, արձագանգել մարտահրաւէրներուն, գտնել թուային դարուն գրադարանի ճիշդ դիրքաւորման, հանրային կեանքէն ներս նպատակային ներկայութեան ձեւը։ «Վստահ եմ, ունենալով սրտացաւ եւ նուիրուած աշխատակիցներ՝ մենք պիտի գտնենք գրադարանի զարգացման նոր ճանապարհը։ Սկսած ամէնէն տարրական պայմաններէն՝ բոլոր աշխատանքները մեր ամէնօրեայ ընելիքներն են, որոնք պէտք է իրականացուին համախումբ ջանքերով»,- եզրափակեց նախարարուհին։ Երկարամեայ եւ անբասիր ծառայութիւններու համար ԿԳՄՄ նախարարուհին ոսկեայ մետալով պարգեւատրեց գրադարանի չորս աշխատակիցներ՝ Ալիսա Ադամեանը, Քրիստինէ Մատթէոսեանը, Բալասան Յարութիւնեանը եւ Արմինէ Միրզախանեանը։
Միջոցառման մասնակիցներու ծափողջոյններու ուղեկցութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհին շնորհակալագիրներ եւ 105-ամեակի կրծքանշաններ յանձնեց գործընկեր կազմակերպութիւններուն: 105-ամեակի արծաթեայ կրծքանշանները պատրաստուած են Թամանեանական շէնքի մուտքի կամարին վրայի յաւերժութեան խորհրդանիշի ձեւաւորման նմուշով, ընդամէնը 105 հատ, որոնք գրադարանը պիտի յանձնէ գրադարանին տարբեր նախաձեռնութիւններուն եւ ծրագիրներուն մէջ աջակցած կազմակերպութիւններուն եւ անհատներուն։

июл 10, 2024 Мероприятия
4 июля отмечался день основания Национальной библиотеки Армении. В мероприятии приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместитель министра Альфред Кочарян, академик-секретарь отделения общественных наук Национальной академии наук Армении Юрий Суварян, ректор Ереванского Государственного Университета Оганес Оганесян, ученые, деятели искусства, друзья библиотеки. С приветственным словом выступила Анна Чулян. «Гордясь прошлым, мы с вдохновением смотрим в будущее. Роль библиотек изменилась в эпоху цифровых технологий, и Национальная библиотека восприняла эту трансформацию энергично и новаторски. Нынешняя миссии библиотеки — стать центром исследований и образования, способствовать сотрудничеству и обмену знаниями как на национальном, так и на международном уровнях».
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян поздравила библиотеку с 105-летием и произнесла следующие слова признательности: «Пройдя долгий путь и живя в разные периоды, Национальная библиотека Армении смогла сохранить свою роль и функцию. Сегодня ходит много слухов о том, что развитие технологий оставляет книги и чтение в прошлом. Но статистика показывает, что реальность иная. Вместе с развитием технологий растет любовь к чтению, активизируется интерес к книгам. Одним из самых любимых и популярных праздников молодой независимой Республики Армения является День книгодарения. Он стал настоящей народной традицией, что еще раз демонстрирует, насколько важна книга в нашей жизни и какой потенциал нам еще предстоит в ней раскрыть. Цифровой мир меняет наши подходы, но более чем очевидно, что книги останутся неотделимыми спутниками нашей жизни и будут обретать еще большую важность. В конце концов, искусственный интеллект также использует библиотеку и различные репозитории, чтобы найти ответы на свои вопросы».
Министр отметила, что главной обязанностью и обязательством государства будет продолжать развитие библиотеки, реагировать на вызовы, находить правильный путь позиционирования библиотеки в эпоху цифровых технологий, целенаправленно присутствовать в общественной жизни. «Уверена, что, имея отзывчивых и преданных своему делу сотрудников, мы найдем новый путь развития библиотеки. Начиная с самых элементарных условий, наша работа — это ежедневные задачи, которые должны выполняться коллективными усилиями», — закончила министр. За многолетнюю и безупречную работу министр наградила золотыми медалями четырех сотрудниц библиотеки — Алису Адамян, Кристину Матевосян, Баласан Арутюнян и Армине Мирзаханян.
Под аплодисменты участников мероприятия директор Национальной библиотеки Армении вручила партнерским организациям благодарственные письма и 105-летние юбилейные значки. Серебряные значки к 105-летию созданы по образцу символа вечности над входной аркой здания, 105 из них библиотека передаст организациям и частным лицам, поддержавшим библиотеку в различных инициативах и программах.
В рамках мероприятия состоялось открытие зала истории Национальной библиотеки, где были представлены учредительные документы библиотеки, письма, большой архитектурный проект здания Таманяна, архивные фотографии и предметы мебели Ованеса Нагашьяна. Мероприятия торжественного вечера прошли при поддержке консерватории имени Комитаса и Ереванского коньячного завода.