դկտ 03, 2025 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ հայ արձակագիր, թատերագէտ, հրապարակախօս, բեմագիր, բեմադրիչ, խմբագիր եւ նկարիչ Աղասի Այուազեանի ծննդեան հարիւրերորդ ամեակին նուիրուած միջոցառում մը, որ ուղղուած էր գրողին հարուստ ստեղծագործական ժառանգութեան գնահատման եւ հանրայնացման։ Միջոցառման շրջանակէն ներս հանրային դասախօսութեամբ հանդէս եկաւ գրականագէտ, այուազեանագէտ, խմբագիր, լրագրող, բանասիրական գիտութեանց թեկնածու, տոցենթ Անի Փաշաեանը։ Միջոցառման մասնակիցները ողջունեց եւ բանախօսը ներկայացուց ՀԱԳ Ընդհանուր ընթերցասրահի վարիչ Նարինէ Գէորգեանը։
Անի Փաշաեանը իր զեկուցման ընթացքին ներկայացուց Աղասի Այուազեանի գրական, ֆիլմարուեստի եւ գեղարուեստական գործունէութեան հիմնական ուղղութիւնները, անդրադարձաւ անոր ստեղծագործութիւններու բնանիւթային բազմազանութեան, կերպարաշինութեան առանձնայատկութիւններուն եւ գրողին մտահոգութիւններուն։ Բանախօսը ներկայացուց նաեւ գրողին հետ ունեցած իր հանդիպումներուն յիշողութիւնները՝ առանձնայատուկ շեշտելով Այուազեանի ստեղծագործական անհատականութիւնը, հայ մշակոյթի նկատմամբ ունեցած նուիրուածութիւնը եւ Թիֆլիսի հանդէպ անոր հոգեւոր կապը։ «Ինքնատիպ արեւելեան այս քաղաքի գեղագիտութեան պատկերումը կը հարստացնէ գրողին ստեղծագործական տարածքը նոր ձայնով ու ռիթմով»,- իր խօսքին մէջ նշեց Փաշաեանը՝ մէջբերելով Այուազեանի խօսքերը. «Թիֆլիսում ծիածանի բոլոր գոյներով Կախեթի գինիներ կային, Երեւանի ծիրան, Թաւրիզի խաղողը ինքն իրեն կը փարւէր զամբիւղներու մէջ, պարսիկները տապկուած քալլայ գլխու վրայ թաւայով ման կ’ածէին ու կը ցրէին անոր բուրմունքը, կը սրսկէին ամէն քունջ ու պուճախ…. Թիֆլիսի մէջ հնդկական խուրմայ կար, դարչին ու մեխակ, արաբական գունաւոր քաղցր ջուրեր, ղալիան, ու կը թեւածէին անոնց հոտերը քաղաքին վրայ, կը միանային իրարու, կախարդիչ ու գունաւոր ամպ մը կը դառնային»։ Սակայն Այուազեանի ստեղծագործութիւններու յենակէտերէն ամենահաստատունը ազգային նկարագրի, ցեղի անցեալին ու ապագային, հայրենիքին ու անոր բնակիչին, հայ մարդու հոգւոյն ու բնաւորութեան մասին խոհերն ու մտորումներն են, այն կարեւոր եզրայանգումները, որոնք կ’ընէ գրողը աշխարհն ու մարդը ճանչնալով իր հայեացքով։ Միջոցառման մասնակցեցան նաեւ Անի Փաշաեանի ուսանողները, որոնք ընթերցեցան Աղասի Այուազեանի ստեղծագործութիւններէն ընտրուած հատուածներ՝ ներկայացնելով գրողին գեղարուեստական մտայղացումներուն կենդանի եւ անմիջական ըմբռնումը։
Ընդհանուր Ընթերցասրահի աշխատակիցներուն նախաձեռնութեամբ միջոցառման շրջանակէն ներս բացուած էր գրականութեան ցուցահանդէս մը, ուր ներկայացուած էր գրողին ամբողջական ստեղծագործական ժառանգութիւնը՝ արձակ եւ թատերաական աշխատանքները, ֆիլմի բեմագիրները, գեղարուեստական պատկերագիրքերը, ինչպէս նաեւ ազգային գրադարանի հաւաքածոներուն մէջ պահպանուող այլ նիւթերը։ Ցուցահանդէսին նպատակն էր ներկայացնել Այուազեանի բազմակողմանի արուեստը եւ անոր թողած նշանակալի մշակութային ժառանգութիւնը։ Միջոցառումը հարթակ դարձաւ Աղասի Այուազեանի գրական ժառանգութեան նոր դիտարկումներու եւ ժամանակակից ընթերցողին համար անոր ստեղծագործութեան կարեւորութեան վերարժեւորման համար։

дек 03, 2025 Мероприятия
В Национальной библиотеке Армении состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения армянского прозаика, драматурга, публициста, сценариста, режиссёра, редактора и художника Агаси Айвазяна. Целью мероприятия было признание и популяризация богатого творческого наследия писателя. В рамках мероприятия выступила с публичной лекцией литературовед, и несомненный знаток творчества писателя, редактор, журналист, кандидат филологических наук- доцент Ани Пашаян . Заведующая Общим читальным залом Национальной библиотеки Армении Нарине Геворкян приветствовала участников мероприятия и представила докладчика.
В своём докладе Ани Пашаян осветила основные направления литературной, кинематографической и художественной деятельности Агаси Айвазяна, коснулась тематического многообразия его произведений, особенностей развития литературных образов . Лектор также поделился воспоминаниями о встречах с писателем, подчеркнув творческую индивидуальность Айвазяна, его преданность армянской культуре и духовную связь с Тбилиси. «Изображение эстетики этого самобытного восточного города обогащает творческое пространство писателя новым звучанием и ритмом», – отметил в своем выступлении Пашаян, приведя слова Айвазяна: «В Тбилиси были кахетинские вина всех цветов радуги, ереванские абрикосы, тебризский виноград рассыпался по корзинам, персы крутили на головах жареную кяллу на сковороде и распространяли ее аромат, опрыскивая каждый уголок… В Тбилиси были индийские финики, корица и гвоздика, арабские цветные сладкие воды, галия, и их ароматы витали над городом, сливаясь друг с другом, превращаясь в волшебное и красочное облако». Однако самая прочная основа произведений Айвазяна – это национальный характер, прошлое и будущее племени, родина и её обитатели, размышления о душе и характере армянского народа, важные выводы, которые писатель делает своим познающим мир и человека взглядом. В мероприятии также приняли участие ученики Ани Пашаян, которые прочитали избранные отрывки из произведений Агаси Айвазяна, представив живое и непосредственное восприятие художественных идей писателя.
По инициативе сотрудников Главного читального зала в рамках мероприятия открылась литературная выставка, на которой было представлено всё творческое наследие писателя: прозаические и драматургические произведения, киносценарии, художественные альбомы, а также другие материалы, хранящиеся в фондах Национальной библиотеки. Цель выставки – представить многогранное творчество Айвазяна и оставленное им значительное культурное наследие. Мероприятие стало площадкой для нового осмысления литературного наследия Агаси Айвазяна и переоценки значимости его творчества для современного читателя.