Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս շարունակուեցաւ «EIFL»-ի տարեկան համաժողովի երրորդ օրը
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կը շարունակուի EIFL-ի տարեկան համաժողովը։ Հոկտեմբեր 1-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կայացաւ «EIFL»-ի տարեկան համաժողովի երկրորդ օրը․ անիկա կարեւոր հնարաւորութիւն տուաւ միջազգային գրադարանային եւ ակադեմական համայնքի ներկայացուցիչներուն՝ բաժնեկցելու փորձով եւ անդրադառնալու բաց գիտութեան ու գիտելիքի հասանելիութեան հիմնարար խնդիրներուն։ Օրուան ընթացքին քննարկուեցան շարք մը առանցքային հարցեր․ Հեղինակային իրաւունքի պաշտպանութիւն եւ կրկնակի հրապարակման իրաւունքներ (SPR). «EIFL»-ի Հեղինակային իրաւունք եւ գրադարաններ ծրագրի ղեկավար Թերեզա Հաքեթը ներկայացուց հեղինակային իրաւունքի պահպանման նոր գործիքները եւ Սլովենիոյ օրինակը, ուր «SPR»-ը ամրագրուած է ազգային օրէնսդրութեան մէջ։
«Diamond» բաց հասանելի հրատարակումներ. Նեփալի, Սերպիոյ եւ Թանզանիոյ ներկայացուցիչները բաժնեկցեցան յաջողած փորձառութեամբ՝ ընդգծելով որակի եւ կայունութեան ապահովման կարեւորութիւնը։ Նիստին ելոյթ ունեցան Միլիցա Շեւքուշիչը, Թաթիանա Թիմոթիեւիչը, Սակարճ Ռաճ Սուպետին եւ Փոլ Սամուէլ Մունեճան։
Persistent Identifiers (PIDs). քննարկուեցաւ DOI, ORCID եւ ROR նոյնացուցիչներու կիրառման փորձը եւ անոնց դերը՝ գիտական արդիւնքներու մատչելիութիւնն ու ճանաչելիութիւնը բարձրացնելու գործին մէջ։ Խօսնակներն էին Իրինա Քուչմանը, Կիրմա Աւեքէն Տենքայեհուն եւ Միլիցա Շեւքուշիչը։ Բացի հիմնական զեկուցումներէն, մասնակիցները հնարաւորութիւն ունեցան քննարկելու նաեւ նորագոյն գործիքներ «OpenAlex» հարթակին վրայ, պահոցներու մարտահրաւէրները եւ արհեստական բանականութեան կիրառութիւնը գրադարաններուն մէջ։ Օրուան աւարտին տեղի ունեցաւ հանդիպում հրատարակիչներու հետ, որ կարեւորեց միջազգային համագործակցութիւններու խորացման անհրաժեշտութիւնը։ «EIFL»-ի համաժողովի երկրորդ օրը անգամ մը եւս ընդգծեց գիտելիքի ազատ ու հաւասար հասանելիութեան գաղափարին շուրջ համախմբուածութեան կարեւորութիւնը։

The third day of the annual EIFL conference kicked off at the National Library of Armenia.
In the National Library of Armenia continues the annual EIFL conference. On October 1, the second day of the EIFL annual conference was held at the National Library of Armenia: it provided an important opportunity for representatives of the international library and academic community to share experiences and address fundamental topics of open science and access to knowledge. During the day, a number of key issues were discussed: copyright protection and secondary publication rights (SPR) — Teresa Hackett, head of EIFL’s Copyright & Libraries program, presented new tools for copyright protection and the example of Slovenia, where SPR was incorporated into national legislation.
Diamond open access publications – representatives from Nepal, Serbia, and Tanzania shared successful experiences, emphasizing the importance of ensuring quality and sustainability. The session featured speeches by Milica Ševkušić, Tatyana Timotijević, Sagar Raj Subedi, and Paul Samuel Munejan.
Persistent Identifiers (PIDs) – the use of DOI, ORCID and ROR identifiers was discussed, and their role in enhancing the accessibility and recognition of scientific outputs. Speakers included Irina Kuchman, Girma Aveke Denkayehun and Milica Ševkušić. In addition to the main presentations, participants had the opportunity to discuss newer tools on the OpenAlex platform, challenges of repositories, and the application of artificial intelligence in libraries. At the end of the day there was a meeting with publishers, which underlined the need to deepen international collaborations. The second day of the EIFL conference once again highlighted the importance of unity around the idea of free and equal access to knowledge.