Մարտիրոս Սարեան, Յակոբ Կոջոյեան, Միքայէլ Արուտչեան, Տաճատ Խաչվանքեան… արուեստագէտներու ամբողջ համաստեղութիւն մը ներգրաւուած էր գրահրատարակչական ոլորտէն ներս՝ Հայաստանի պետական հրատարակչութեան գեղարուեստական բաժինի վարիչ Եղիշէ Չարենցի նախաձեռնութեամբ:
Թամանեանական փոքր ցուցասրահէն ներս, գրքային ձեւաւորումներու ցուցադրութեան առթիւ, գրադարանի կազմակերպած «Հեքիաթը Մարտիրոս Սարեանի արուեստին մէջ եւ հայկական հեքիաթներու սարեանական նկարազարդումները» խորագիրով հանրային դասախօսութիւնը տեղի ունեցաւ: Բանախօսը՝ արուեստաբան, Ազգային պատկերասրահի հայկական գեղանկարչութեան բաժինի վարիչ Հայկուհի Սահակեանը, անդրադարձաւ Մարտիրոս Սարեանի սերտ առնչութեան գրական աշխարհին հետ, անոր գրքային ձեւաւորումներուն, յատկապէս հեքիաթներու ձեւաւորման:
Հայկուհի Սահակեանը պատմեց, 1930 թուականին, Մոսկուայի մէջ Սարեանի ձեւաւորմամբ լոյս տեսած «Հայկական հեքիաթներ» ռուսերէն ժողովածոյին մասին: Գիրքին մէջ համակարգչային պատկերները կը ներկայացնեն հայոց աշխարհի բնութիւնն ու ճարտարապետական կոթողները: 1933-ին վերահրատարակուած գիրքին էջերուն վրայ արդէն սարեանական հեքիաթային հերոսները, հեքիմները, հուրիներն ու կենդանիները կան: Սարեանը ձեւաւորած է նաեւ գիրքին կազմն ու կողքը:
«Գիրքի փոքր թերթին տարածքէն ներս ան փորձած է խտացնել, ներկայացնել Հայաստանը ամբողջապէս, Հայաստանի համայնապատկերը ստեղծել, ինչ որ կը տեսնենք նաեւ անոր կտաւներուն վրայ, պետական թատրոնի համար ստեղծուած վարագոյրին վրայ։ Սարեանի այդ բնափիլիսոփայեական հայեացքները դրսեւորուած են նաեւ գրքային նկարազարդումներու նմուշներուն մէջ»,- նշած է Սահակեանը։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահէն ներս կը շարունակէ գործել Մարտիրոս Սարեանի գրքարուեստին նուիրուած ցուցադրութիւնը, ուր ներկայացուած են նաեւ գիրքերու եզակի նմուշներ՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի հաւաքածոյէն:
Ազգային գրադարանի հարուստ հաւաքածոյէն բազմաթիւ նմուշներ ցուցադրուած են նաեւ թամանեանական փոքր ցուցասրահէն ներս: Ազգայինի ցուցադրութեան բացառիկ արժէքը հաւաստեցին նաեւ գրադարանին այսօրուան հիւրերը՝ պատկերասրահի ցուցահանդէսը համադրողներ Հայկուհի Սահակեանն ու Սեդա Խանճեանը: Գրքարուեստի, գրքային ձեւաւորումներու մասնագէտ, մեծ նկարիչ Գրիգոր Խանճեանի դուստր Սեդա Խանճեանը գոհունակութեամբ նշեց, որ իրեն համար բացայայտում էին որոշ գիրքերու ձեւաւորումներ, մասնաւորապէս Ակսել Բակունցի «Անձրեւը»՝ Յակոբ Կոջոյեանի եւ Գեղամ Սարեանի, «Միջօրէն»՝ Յովհաննէս Շաւարշի ձեւաւորմամբ:
Միջոցառման աւարտին՝ Հայկուհի Սահակեանը Ազգային գրադարանին նուիրեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահի կազմած ու հրատարակած «Մարտիրոս Սարեան. գիրք եւ արուեստ» ցուցահանդէսին եռալեզու պատկերագիրքը, որուն մէջ ամփոփուած են շուրջ 90 գրքային բարձրարժէք նկարազարդումներ, անուանի գրողներու գեղանկարչական եւ համակարգչային դիմանկարներ՝ հետաքրքրական տեղեկութիւններով եւ բնագրային մէջբերումներով: Պատկերագիրքին մէջ ներառուած են նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանի գրապահոցին գիրքերը:

Мартирос Сарьян, Акоп Коджоян, Микаел Арутчян, Татчат Хачванкян… Целая плеяда художников была вовлечена в книгоиздательскую отрасль по инициативе Егише Чаренца, начальника художественного отдела «Айпетрата».
Поводом для показа образцов книжного дизайна в малом выставочном зале им. Александра Таманяна стала организованная библиотекой публичная лекция «Сказка в творчестве Мартироса Сарьяна и сарьяновские иллюстрации к армянским сказкам». Лектор, искусствовед, заведующая отделом армянской живописи Национальной галереи Айкуи Саакян, рассказала о тесной связи Мартироса Сарьяна с литературным миром, об оформлении его книг, особенно об оформлении сказок.
Айкуи Саакян рассказала о русском сборнике «Армянские сказки», изданном Сарьяном в 1930 году в Москве. Графические изображения в книге представляют собой памятники природы и архитектуры армянского мира. На страницах книги, переизданной в 1933 году, встречаются герои сарьяновских сказок – знахари и звери. Сарьян также выступил автором обложки и фронтисписа.
«Работая над книгой, он пытался сконцентрироваться на представлении Армении в целом, создать панораму, которую мы видим и в других его работах, например, на занавесе, созданном для государственного театра. Натурфилософские взгляды Сарьяна нашли свое проявление и в образцах книжной иллюстрации», — отмечает Саакян.
Выставка, посвященная графическому наследию Мартироса Сарьяна, доступна в Национальной галерее Армении. На ней среди прочего представлены уникальные издания из собрания Национальной библиотеки Армении.
Многие книги из богатой коллекции Национальной библиотеки также выставлены в малом выставочном зале им. Александра Таманяне. Кураторы выставки Айкуи Саакян и Седа Ханджян подтвердили исключительную ценность национальной выставки. Седа Ханджян, дочь великого художника Григора Ханджяна, специалист по книжному искусству, книжному дизайну, отметила, что во время работы над выставкой было обнаружено несколько неизвестных иллюстраций, например, работы Акопа Коджояна к книге Акселя Бакуца «Андзрев» и графика Гегама Сарьяна к книге Ованеса Шаварша «Миджоре».
В завершение мероприятия Айкуи Саакян передала в дар Национальной библиотеке Армении издание «Мартирос Сарьян», составленное и изданное Национальной галереей Армении, а также трехъязычный каталог выставки «Книга и искусство». Иллюстрированная книга содержит около 90 книжных иллюстраций, живописных и графических портретов известных писателей с познавательной информацией и цитатами. В каталог также включены книги Национальной библиотеки Армении.