հնս 11, 2024 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ բանաստեղծ, գրող, հրապարակախօս, թարգմանիչ եւ խմբագիր Վարլէն Ալեքսանեանին նուիրուած յուշցերեկոյթ, որուն ընթացքին ներկայացուեցաւ անոր նոր՝ «Վերադարձ» ժողովածոն։ Բացման խօսքին մէջ Ազգային գրադարանի տնօրէնի խորհրդական Ներսէս Հայրապետեանը ընդգծեց, որ Վարլէն Ալեքսանեանը անմիջական կապ ունի Ազգային գրադարանին հետ։ 2013-2014 թուականներուն նոյնինքն էր գրադարանի հրատարակած «Հոգեւոր հայրենիք» թերթի գլխաւոր խմբագիրը։ Հայաստանի գրողներու միութեան նախագահ Էտուարտ Միլիթոնեանը խօսեցաւ Վարլէն Ալեքսանեան մարդուն եւ գրողին մասին, պատմեց իր յուշերը։ Մասնակիցներն ու հիւրերը միջոցառման ընթացքին վերադարձան ժամանակներ, երբ մեզի հետ էր իւրօրինակ բանաստեղծը՝ Վարլէն Ալեքսանեանը։ Կարծես բանաստեղծը ինքն իր բանաստեղծութեան հետ վերադարձաւ նոր գիրքի բովանդակութեամբ, որ ճիշդ այդպէս ալ կը կոչուի՝ «Վերադարձ»։
Բանաստեղծին այսօրինակ վերադարձին մէջ անգնահատելի դեր ունի ժողովածոյի խմբագիր, Վարլէնի վաղեմի գրչակից, գործընկեր եւ պարզապէս մտերիմ ընկեր Դաւիթ Մկր Սարգսեանը, որ իր սրտի խօսքը ըսաւ բանաստեղծին ու ընկերոջ մասին։ Վարլէն Ալեքսանեանի հետ երկար տարիներու մտերմութիւն ունեցած են արուեստի ու գրականութեան աշխարհէն շատ-շատերը։ Դահլիճէն ներս ներկայ էին անոնցմէ շատերը, ելոյթ ունեցան գրող, հրապարակախօս Վրէժ Սարուխանեանը, բանաստեղծ, թարգմանիչ Շանթ Մկրտչեանը, բանաստեղծ Յակոբ Յարութիւնը։
Վարլէն Ալեքսանեանի աշխատանքային երկար ճանապարհը ձգուած է Հայաստանի պատմութեան պետական թանգարանէն մինչեւ Ազգային գրադարան։ Հայկական հանրագիտարանի խմբագրութեան մէջ ան եղած է աւագ գիտական խմբագիր։ Հանրագիտարանի գլխաւոր խմբագիր Յովհաննէս Այվազեանի խօսքը կարդաց խմբագրութեան Գրականութեան եւ լեզուի բաժնի գլխաւոր խմբագիր Էսթէր Խանիկեանը։ Բանաստեղծին գործերը ընթերցեցան դերասան Վահագն Սիմոնեանը եւ միջոցառման վարող՝ մշակութային գործիչ, լրագրող Սիրանոյշ Եղիազարեանը։ Բանաստեղծ Նորայր Գրիգորեանը Վարլէն Ալեքսանեանի յիշատակին նուիրուած իր բանաստեղծութիւնը ընթերցեց։ Կեանքի օրօք Վարլէն Ալեքսանեանը հեղինակած է 9 ժողովածոյ, խմբագրած է բազմաթիւ գիրքեր, որոնց շարքին են՝ Շարլ Ազնաւուրի «Անցած օրեր»-ը եւ ռումինահայ գրող, պետական գործիչ Վարուժան Ոսկանեանի «Շշուկներու մատեան»-ը։
«Գրականութիւնը աւելի լուրջ է, քան կը պատկերացնենք: Ժամանակը շատ անողոք է, ժամանակը չի ներեր այն մարդիկը, որոնք խաբեութեամբ կը զբաղին»,- ասիկա էր Վարլէն Ալեքսանեանի մօտեցումը գրականութեան, եւ այսպէս իր գրականութեան հը վերաբերէր բանաստեղծը։

июн 11, 2024 Мероприятия Литературные встречи
В Национальной библиотеке Армении прошла встреча по поэту, писателю, публицисту, переводчику и редактору Варлену Алексаняну, в ходе которой была представлена его новое собрание «Возвращение». Во вступительной речи советник директора Национальной библиотеки Нерсес Айрапетян подчеркнул, что Варлен Алексанян имеет прямое отношение к Национальной библиотеке. В 2013-2014 годах он был главным редактором газеты «Духовная Родина», издаваемой библиотекой. Председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян рассказал о Варлене Алексаняне как человеке и писателе, поделился своими воспоминаниями. В ходе мероприятия участники и гости мысленно перенеслись в те времена, когда уникальный поэт Варлен Алексанян был жив. Кажется, сам поэт вернулся со своими стихами в виде новой книги, которая называется «Возвращение».
Неоценимую роль в возвращении поэта сыграл редактор сборника Давид Саргсян, давний знакомый Варлена по переписке, коллега и просто близкий друг. С Варленом Алексаняном на протяжении многих лет были близки люди из мира искусства и литературы. Многие из них присутствовали в зале — выступили писатель и публицист Вреж Саруханян, поэт и переводчик Шант Мкртчян, поэт Акоп Арутян. Долгий творческий путь Варлена Алексаняна простирался от Государственного музея истории Армении до Национальной библиотеки. Он также был старшим научным редактором в Армянской энциклопедии. Выступление главного редактора энциклопедии Ованнеса Айвазяна прочла главный редактор отдела литературы Эстер Ханикян.
Произведения поэта прочитали актер Ваагн Симонян и ведущая мероприятия, деятель культуры и журналист Сирануш Егиазарян. Поэт Норайр Григорян прочел свое стихотворение, посвященное памяти Варлена Алексаняна. За свою жизнь Варлен Алексанян выпустил 9 сборников, отредактировал множество книг, в том числе «Прошлые дни» Шарля Азнавура и «Книгу шепотов» румынско-армянского писателя и государственного деятеля Варужана Восканяна. «Литература серьезнее, чем мы себе представляем. Время беспощадно, время не прощает людей, которые занимаются обманом», — таков был подход Варленна Алексаняна к литературе, и так поэт относился к собственному творчеству.