օգս 05, 2024 Նորութիւններ
Այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ «ORCID. գիտնականներու միասնական միջազգային գրանցամատեան» խորագրով դասախօսութիւն, որուն կը մասնակցէին աւելի քան 20 մասնագէտներ Հայաստանի ԳԱԱ պատմութեան եւ արուեստի հիմնարկներէն, Չարենցի տուն-թանգարանէն, Հայաստանի տնտեսութեան նախարարութեան բանջարապարտէզային եւ գործառութային մշակաբոյսերու գիտական կեդրոնէն, Երեւանի պետական համալսարանէն, ՀԱՊՀ Գիւմրիի մասնաճիւղէն, Պրուսովի անուան եւ Եւրոպական համալսարաններէն եւ այլ ուսումնական ու գիտական կազմակերպութիւններէն։
Անիկա վարեց Գրականութեան հանրահռչակման բաժնի վարիչ Արմինէ Վարդանեանը։ «ORCID»-ը ըլլալով շահոյթ չհետապնդող կազմակերպութիւն, իր տեսակով միակ կայքն է հետազօտողներու, գիտնականներու համար, որոնք կ’ուզեն իրենց մասնագիտական գործունէութիւնը՝ կրթութիւնը, աշխատանքային փորձը, դրամաշնորհները, գիտական յօդուածները համախմբել մէկ տիրոյթէ ներս։
Դասախօսութեան ընթացքին քննարկուեցան «ORCID»-ի օգտագործման գործնական երեսակները, առաւելութիւնները, գրանցման եւ տեղեկատուութեան փոխանակման հնարաւորութիւնները: Բանախօսը մանրամասն ներկայացուց համակարգին մէջ գրանցուելու եւ օգտուելու կանոնները եւ մասնակիցներուն ուշադրութիւնը հրաւիրեց շարք մը կարեւոր դրոյթներու վրայ։ Հայաստանի ազգային գրադարանը սեպտեմբերէն սկսեալ կը նախատեսէ նմանատիպ ուսուցողական դասախօսութիւններու շարք մը կազմակերպել։ Շարունակեցէ՛ք հետեւիլ մեզի, որպէսզի բաց չթողէք մասնակցութեան ձեր հնարաւորութիւնը։

ORCID — единый международный реестр ученых
Сегодня в Национальной библиотеке Армении состоялась лекция на тему «Международный реестр ученых ORCID-United», в которой приняли участие более 20 специалистов Институтов истории и искусства Национальной академии наук Республики Армения — от Гюмрийского филиала АССУ, Брюсовских и европейских университетов и других образовательных и научных организаций. Принимали участие Музей Чаренца, Научный центр овощеводства и технических культур Министерства экономики Армении, Ереванского государственного университета.
Ее провела руководитель отдела популяризации литературы Армине Варданян. Будучи некоммерческой организацией, ORCID является единственным в своем роде сайтом для исследователей, ученых, желающих объединить свою профессиональную деятельность — образование, опыт работы, гранты, научные статьи — в едином домене.
В ходе лекции обсуждались практические аспекты использования ORCID, преимущества, возможности регистрации и обмена информацией. Спикер подробно представил правила регистрации и использования системы, обратил внимание участников на ряд важных положений. Национальная библиотека Армении планирует с сентября организовать серию подобных образовательных лекций. Следите за нами, чтобы не упустить свой шанс принять участие.