դկտ 16, 2024 Նորութիւններ
Լոյս տեսած է Հայաստանի ազգային գրադարանի «Յիշարժան տարեթիւեր 2025» օրացոյցը։ Տեղեկատուական այս ցանկի ելեկտրոնային տարբերակը եւս շուտով կը տեղադրուի գրադարանի ելեկտրոնային շտեմարանին մէջ։
«Յիշարժան տարեթիւեր»-ը Ազգային գրադարանի պարբերական հրատարակութիւններէն ամէնէն երկարամեան է, լոյս կը տեսնէ 1947 թուականէն ի վեր։
Սկզբնական շրջանին օրացոյցը հրատարակուած է ցուցանակի ձեւով։ 1957 թուականէն լոյս տեսած է եռամսեակը անգամ մը՝ «Նշանաւոր եւ յիշարժան տարեթիւեր» խորագրով: 1995-1998 թուականներուն «Յիշարժան տարեթիւեր» օրացոյցը չէ հրատարակուած։
Վերջին տարիներուն օրացոյցը կը կազմեն Ազգային գրադարանի մատենագիտութեան եւ գրադարանագիտութեան բաժնի աշխատակիցները։ Կը հրատարակուի տարեկան մէկ անգամ։ Գիրքը կազմելու ատեն մեր աշխատակիցները կ'օգտուին հանրագիտարաններէն, կենսագրական բառարաններէն, Հայաստանի ստեղծագործական միութիւններու տեղեկատուներէն, առցանց աղբիւրներէն եւ այլն։
Հրատարակութիւնը գրադարաններուն, զանգուածային լրատուամիջոցներուն, տեղեկատուական հաստատութիւններուն եւ կազմակերպութիւններուն կ'օգնէ տարուան յոբելենական տարելիցներուն անդրադառնալու։

дек 16, 2024 Новости
Вышел в свет календарь Национальной библиотеки Армении «ПАМЯТНЫЕ ГОДЫ 2025». Электронная версия этого информационного списка также вскоре будет размещена в электронной базе данных библиотеки. «MEMORIAL YEARS» — старейшее периодическое издание Национальной библиотеки, издаваемое с 1947 года.
Первоначально календарь был издан в виде плаката. С 1957 года он издавался ежеквартально под названием «Значительные и памятные годы». С 1995 по 1998 год. Календарь «Памятные годы» не публиковался. В последние годы календарь составляют сотрудники отдела библиографии и библиотековедения Национальной библиотеки. Журнал выходит один раз в год. При составлении книги наши сотрудники используют энциклопедии, биографические словари, справочники творческих союзов Республики Армения, интернет-ресурсы и т. д.
Издание помогает библиотекам, средствам массовой информации, информационным учреждениям и организациям осмыслить годовщины года.