նմբ 05, 2024 Նորութիւններ Հայաստանեան տասնեակ
Հանրապետութեան հանրային գրադարաններուն մէջ ամէնէն պահանջուած գեղարուեստական գիրքերու հոկտեմբեր ամսուան տասնեակի կազմումին մասնակցած են 14 գրադարան եւ 2 գրադարանային համակարգ։ Գրադարաններու համադրուած միացեալ ցուցակին վրայ 125 անուն գիրք կայ: Հետաքրքրական է, որ ամէնէն շատ սպասարկուած գիրքերու տասնեակին մէջ 1-5 տեղերը հայ գրողներ են, 6-10-ը՝ օտար։
Դասական հեղինակներու եւ ուսումնական ծրագիրներով յանձնարարուող գրականութեան զուգահեռ ցուցակին վրայ նոր հեղինակներ եւ գործեր կան (Դաւիթ Սամուէլեան. «Ռոտէնի ձմեռը», Ժոէլ Տիքէր. «Ճշմարտութիւնը Հարի Քուեպերթի գործին մասին», Իզապէլ Ալիենտէ. «Ոգիներու տունը», Նիթա Փրոզ, «Աղախինը» եւ այլն)։ Գրադարաններուն մէջ կը շարունակուի Ակաթա Քրիստիի քրէավէպերու յաղթարշաւը, որ ամէնէն ընթերցուած հեղինակն է (11 գիրքով), իսկ Ալեքս Մայքլիտիս, Աշոտ Աղապապեան, Գոհար Նաւասարդեան, Գրիգոր Քեշիշեան, Էլիֆ Շաֆաք, Ռեմարք, Մարք Արէն, Նիքոլաս Սփարքս, Ռուբէն Եսայեան, Րաֆֆի, Քարէն Մաքմանուս, Օրհան Փամուք եւ ուրիշներ ցուցակին վրայ երկու եւ աւելի գիրք ունին։
Միջին եւ աւագ դպրոցական տարիքի երեխաները գրադարաններու մանկական բաժիններուն մէջ շատ կը կարդան Վախթանգ Անանեանի «Յովազաձորի գերիները», Ֆրանսիս Հոճսոն Պրնեթի «Խորհրդաւոր պարտէզը», Ճոան Ռոլինկի «Հարի Փոթէրը եւ փիլիսոփայական քարը», Սերո Խանզատեանի «Քարանձաւի բնակիչները»։ Կրտսեր տարիքի դպրոցականներու շրջանէն ներս մշտապէս մեծ պահանջ ունին հայ դասականներ Ղազարոս Աղայեանն ու Յովհաննէս Թումանեանը, անգլիացի մանկագիր Ռոլտ Տալը, ժամանակակից մանկագիրներ Նունէ Սարգսեանն ու Նարինէ Ապգարեանը։
Մանկական գրականութեան ընթերցանութեան մասին հետաքրքրական դիտարկում մը կատարած է Կոտայքի մարզային գրադարանի տնօրէնը: Ան գրած է, որ «...համընդհանուր ներառման շրջագիծին մէջ մեծ տեղ ունին մէկ շունչով ընթերցուող պատմութիւնները՝ ոչ սովորական երեխաներու, անոնց յարաբերութիւններուն մասին»։
Շատոնց յայտնի է, որ գեղարուեստական գիրքը կրնայ «արթննալ» եւ կրկին ընթերցողական պահանջ ունենալ։ Նման զարմանալի զարթօնք մը կը տեսնենք Յովսէփ Վարդանեանի՝ առաջին անգամ 1851 թուականին Կ. Պոլսոյ մէջ հայատառ թրքերէն հրատարակուած «Ագապի» վէպին պարագային, որուն «Պուքինիսթ» հրատարակչութեան կողմէ հայերէն լոյս ընծայուած հատորը գրադարաններուն մէջ ձեռքէ ձեռք կ'անցնի։ 1991 թուականին աւստրիացի թրքագէտ Անտրէաս Թիեծը, հայատառ թրքերէնը վերածելով լատինատառի, կրկին հրատարակած է վէպը` զայն անուանելով Թուրքիոյ մէջ գրուած եւ տպագրուած առաջին ժամանակակից վէպը։

ноя 05, 2024 Новости Книжная карта Армении
В составлении топ-листа художественных книг в публичных библиотеках Армении за октябрь приняли участие 14 библиотек и 2 библиотечные системы. В объединенном списке библиотек — 125 книг. Интересно, что 1-5 места в первой десятке занимают книги армянских писателей, а 6-10 места — зарубежных. Наряду с классическими авторами и учебной литературой в список вошли новые авторы (Дэвид Самвелян, «Зима Родена»; Джоэл Дикер, «Правда о деле Гарри Квеберта»; Изабель Альенде, «Дом духов»; Нита Проуз, «Служанка» и др.). В библиотеках продолжается триумф криминальных романов Агаты Кристи, которая является самым читаемым автором (11 книг), а также Алекса Михаэлидиса, Ашота Агабабяна, Гоара Навасардяна, Григора Кешишяна, Элиф Шафак, Ремарка, Марка Арена, Николаса Спаркса, Рубена Есаяна, Раффи, Карена Макмануса, Орхана Памука, которые представлены в списке двумя или более книгами.z
В детских отделах библиотек читатели среднего и старшего школьного возраста выбирают «Узников Овазадзора» Вахтанга Ананяна, «Таинственный сад» Фрэнсис Ходжсон Бёрнетт, «Гарри Поттера и философский камень» Джоан Роулинг, «Пещерных жителей» Серо Ханзадяна. Армянские классики Газарос Агаян и Ованес Туманян, английский детский писатель Роальд Даль, современные детские писатели Нуне Саргсян и Нарине Абгарян всегда пользуются большим спросом у младших школьников.
Директор Котайкской областной библиотеки сделал интересное наблюдение по поводу чтения детской литературы. Он пишет, что «в рамках всеобщей инклюзивности большое место занимают рассказы, читаемые на одном дыхании, — о необычных детях и их взаимоотношениях».
Давно известно, что художественная книга может «проснуться» и снова стать востребованной. Такое удивительное пробуждение мы видим в случае с романом Овсепа Варданяна «Агапи», впервые опубликованным на армянском и турецком языках в 1851 году — это издание, выпущенное на армянском издательством «Букинист», переходит из рук в руки в библиотеках. В 1991 году австрийский тюрколог Андреас Титц опубликовал новый перевод романа, назвав его первым современным романом, написанным и изданным в Турции.