նմբ 05, 2024 Նորութիւններ Հայաստանեան տասնեակ
Հանրապետութեան հանրային գրադարաններուն մէջ ամէնէն պահանջուած գեղարուեստական գիրքերու հոկտեմբեր ամսուան տասնեակի կազմումին մասնակցած են 14 գրադարան եւ 2 գրադարանային համակարգ։ Գրադարաններու համադրուած միացեալ ցուցակին վրայ 125 անուն գիրք կայ: Հետաքրքրական է, որ ամէնէն շատ սպասարկուած գիրքերու տասնեակին մէջ 1-5 տեղերը հայ գրողներ են, 6-10-ը՝ օտար։
Դասական հեղինակներու եւ ուսումնական ծրագիրներով յանձնարարուող գրականութեան զուգահեռ ցուցակին վրայ նոր հեղինակներ եւ գործեր կան (Դաւիթ Սամուէլեան. «Ռոտէնի ձմեռը», Ժոէլ Տիքէր. «Ճշմարտութիւնը Հարի Քուեպերթի գործին մասին», Իզապէլ Ալիենտէ. «Ոգիներու տունը», Նիթա Փրոզ, «Աղախինը» եւ այլն)։ Գրադարաններուն մէջ կը շարունակուի Ակաթա Քրիստիի քրէավէպերու յաղթարշաւը, որ ամէնէն ընթերցուած հեղինակն է (11 գիրքով), իսկ Ալեքս Մայքլիտիս, Աշոտ Աղապապեան, Գոհար Նաւասարդեան, Գրիգոր Քեշիշեան, Էլիֆ Շաֆաք, Ռեմարք, Մարք Արէն, Նիքոլաս Սփարքս, Ռուբէն Եսայեան, Րաֆֆի, Քարէն Մաքմանուս, Օրհան Փամուք եւ ուրիշներ ցուցակին վրայ երկու եւ աւելի գիրք ունին։
Միջին եւ աւագ դպրոցական տարիքի երեխաները գրադարաններու մանկական բաժիններուն մէջ շատ կը կարդան Վախթանգ Անանեանի «Յովազաձորի գերիները», Ֆրանսիս Հոճսոն Պրնեթի «Խորհրդաւոր պարտէզը», Ճոան Ռոլինկի «Հարի Փոթէրը եւ փիլիսոփայական քարը», Սերո Խանզատեանի «Քարանձաւի բնակիչները»։ Կրտսեր տարիքի դպրոցականներու շրջանէն ներս մշտապէս մեծ պահանջ ունին հայ դասականներ Ղազարոս Աղայեանն ու Յովհաննէս Թումանեանը, անգլիացի մանկագիր Ռոլտ Տալը, ժամանակակից մանկագիրներ Նունէ Սարգսեանն ու Նարինէ Ապգարեանը։
Մանկական գրականութեան ընթերցանութեան մասին հետաքրքրական դիտարկում մը կատարած է Կոտայքի մարզային գրադարանի տնօրէնը: Ան գրած է, որ «...համընդհանուր ներառման շրջագիծին մէջ մեծ տեղ ունին մէկ շունչով ընթերցուող պատմութիւնները՝ ոչ սովորական երեխաներու, անոնց յարաբերութիւններուն մասին»։
Շատոնց յայտնի է, որ գեղարուեստական գիրքը կրնայ «արթննալ» եւ կրկին ընթերցողական պահանջ ունենալ։ Նման զարմանալի զարթօնք մը կը տեսնենք Յովսէփ Վարդանեանի՝ առաջին անգամ 1851 թուականին Կ. Պոլսոյ մէջ հայատառ թրքերէն հրատարակուած «Ագապի» վէպին պարագային, որուն «Պուքինիսթ» հրատարակչութեան կողմէ հայերէն լոյս ընծայուած հատորը գրադարաններուն մէջ ձեռքէ ձեռք կ'անցնի։ 1991 թուականին աւստրիացի թրքագէտ Անտրէաս Թիեծը, հայատառ թրքերէնը վերածելով լատինատառի, կրկին հրատարակած է վէպը` զայն անուանելով Թուրքիոյ մէջ գրուած եւ տպագրուած առաջին ժամանակակից վէպը։

Book Map of Armenia | October
In October, 14 libraries and 2 library systems took part in compiling the top list of art books in public libraries of Armenia. The combined list includes 125 books. Interestingly, the 1st to 5th spots in the top ten are occupied by books by Armenian writers, and the 6th to 10th – by foreign ones.
Along with classical authors and educational literature, the list includes newer writers (David Samvelyan, "Roden's Winter"; Joel Dicker, "The Truth About the Harry Quebert Affair"; Isabel Allende, "The House of the Spirits"; Nita Prowse, "The Handmaiden" and others). We can see the triumph of crime novels by Agatha Christie, who is the most widely read author (11 books), as well as Alex Michaelides, Ashot Aghababyan, Goar Navasardyan, Grigor Keshishyan, Elif Shafak, Remarque, Mark Aren, Nicholas Sparks, Ruben Yesayan, Raffi, Karen McManus, Orhan Pamuk, who are represented in the list by two or more books, continues in libraries.
In the children's sections of libraries, middle and high school readers choose "Prisoners of Ovazadzor" by Vakhtang Ananyan, "The Secret Garden" by Frances Hodgson Burnett, "Harry Potter and the Philosopher's Stone" by J.K. Rowling, "Cave Dwellers" by Sero Khanzadyan. Armenian classics Ghazaros Aghayan and Hovhannes Tumanyan, English children's writer Roald Dahl, modern children's writers Nune Sargsyan and Narine Abgaryan are always in great demand among younger schoolchildren.
The director of the Kotayk Regional Library made an interesting observation about reading children's literature. He writes that "within the framework of general inclusiveness, stories that are read in one breath – about unusual children and their relationships - occupy a large place." It has been known that a fiction book can "wake up" and become popular again. We see such an amazing awakening in the case of Hovsep Vardanyan's novel "Agapi", first published in Armenian and Turkish in 1851 - this edition, published in Armenian by the "Bukinist" publishing house, passes from hand to hand in libraries. In 1991, Austrian Turkologist Andreas Titz published a new translation of the novel, calling it the first modern novel written and published in Turkey.