Հայաստանի ազգային գրադարանը, Թանգարաններու միջազգային օրը, հայերէն առաջին տպագիր սահմանադրութեան՝ «Որոգայթ փառաց»-ի 250-ամեակին նուիրուած հանրային դասախօսութիւն մը կազմակերպած էր։
Բանախօսը՝ Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի պատմական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆեսոր Սամուէլ Պօղոսեանը, խօսեցաւ հնդկահայ հասարակական-քաղաքական գործիչ Շահամիր Շահամիրեանի, անոր զաւկին՝ Յակոբ Շահամիրեանի, հայ ազատագրական պայքարի գործիչ Յովսէփ Էմինի, Մատրասի խմբակի միւս անդամներուն ազգանուէր գործունէութեան մասին։
Սամուէլ Պօղոսեանը անդրադարձաւ աշխարհի մէջ առաջին սահմանադրական նախագիծի՝ «Որոգայթ փառաց»-ի («Գիրք անուանեալ Որոգայթ փառաց») ստեղծման նախադրեալներուն։
Մանրամասն ուսումնասիրելով հայ ժողովուրդին անցած ուղին, կրած պարտութիւնները՝ հայ լուսաւորիչները եզրակացուցած էին, որ ատոնց հիմնական պատճառը հայ ազգին տգիտութիւնն ու անմիաբանութիւնն է: Լուսաւորիչները համոզուած էին, որ հայերը օտար գերութենէն կրնան ազատագրուիլ միայն քաղաքական անկախութեան, սեփական ազգային պետութիւն ստեղծելու միջոցաւ. «Ձեզի համար ընտրեցէ՛ք բարի օրէնքներ` ապրելով ու կախման մէջ մնալով ձեր օրէնքներէն, վասնզի ոչ ոք իրաւունք պիտի ունենայ իշխելու ձեզի՝ բացի ձեր օրէնքներէն»։
«Որոգայթ փառաց»-ը՝ Մատրասի խմբակի ծրագրային երկը, հայ իրաւունքի կարեւորագոյն փաստաթուղթերէն մին է, որուն մէջ առաջին անգամ ըլլալով Հայաստանի իրականութեան մէջ կը ներկայացուի սահմանադրական իրաւունքի կանոններուն ամբողջական եւ կանոնակարգուած համակարգը՝ ընդհանրացնելով հայ եւ համաշխարհային հասարակական միտքը, ինչպէս նաեւ պետական նոր մտածողութեան սկիզբ դնելով։
«Որոգայթ փառաց»-ը ընդհանուր առմամբ, այսօրուան պատկերացմամբ, ոչ միայն սահմանադրութիւն է, այլ նաեւ՝ ընտրական օրէնսգիրք, քրէական օրէնսգիրք, քաղաքացիական օրէնսգիրք, վարչական օրէնսգիրք, ընտանեկան օրէնսգիրք, հարկային օրէնսգիրք, աշխատանքային օրէնսգիրք, զինուորական կանոնագիրք, խորհրդարանի կանոնակարգ, պատերազմ վարելու, գերիներու հետ վարուելու, կրթական, մշակութային ծրագիր, ամուսնական, կրօնական վարքականոն, պահակային հերթապահութեան կանոններ, փողոցները անուանելու, տուները համարակալելու, աղբահանութիւնը կարգաւորելու ուղեցոյց եւ այլն:
Մատրասի մէջ հրատարակուած «Որոգայթ փառաց»-ը 18-րդ դարու 2-րդ կէսի հայ լուսաւորական մտքի եւ յառաջադիմական գաղափարներուն արժէքաւոր վաւերագիրն է։ 18-րդ դարավերջի հրատարակութենէն զատ, գիրքը վերահրատարակուած է 1913 թուականին, Թիֆլիսի մէջ։ 2002 թուականին՝ Հայաստանի սահմանադրական իրաւունքի կեդրոնի նախաձեռնութեամբ լոյս տեսաւ նաեւ ժամանակակից արեւելահայերէնով։
«Որոգայթ փառաց»-ը կը ցուցադրուի Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպութեան թանգարանին մէջ։ Ի դէպ, տարին յոբելենական է ոչ միայն «Որոգայթ փառաց»-ի, այլ նաեւ ատոր հեղինակի՝ Շահամիր Շահամիրեանի համար. այս տարի կը լրանայ ազգանուէր գործիչին ծննդեան 300-ամեակը։

В Международный день музеев Национальная библиотека Армении организовала публичную лекцию, приуроченную к 250-летию первой армянской печатной конституции «Западня честолюбия».
Лектор, доктор исторических наук АГМИ, профессор Самвел Погосян, рассказал о националистической деятельности индоармянского общественно-политического деятеля Шаамира Шаамиряна, его сына Акопа Шаамиряна, деятеля армянской освободительной борьбы Овсепа Эмина и других членов Мадрасской группы.
Самвел Погосян коснулся предпосылок создания первого в мире проекта Конституции «Ворогайт Парац».
Подробно изучив путь армянского народа и понесенные им поражения, армянские просветители пришли к выводу, что главная их причина – невежество и разобщенность армянского народа. Просветители были убеждены, что армяне могут освободиться от чужеземного плена только через политическую независимость, создав свое национальное государство, «избрав себе благие законы, живя и оставаясь зависимыми от ваших законов, ибо никто не должен иметь права управлять вами, кроме ваших законов».
«Ворогайт Парац», программная книга Мадрасской группы, является одним из важнейших документов армянского права, где впервые в Армении представлена полная и регламентированная система норм конституционного права, обобщающая армянскую и мировую общественную мысль, положившая начало новому государственному мышлению.
Согласно нынешнему пониманию, «Ворогайт Парац» — не только конституция, но и избирательный, уголовный, гражданский, административный, семейный, налоговый, трудовой и военный кодексы, и документ, регламентирующий работу парламента, ведение войны, обращение с заключенными, образовательные и культурные программы, и правила брачных ритуалов, религиозного поведения, несения караульной службы, именования улиц, нумерации домов, методические указания по регулированию вывоза мусора и т.д.
Изданный в Мадрасе «Ворогайт Парац» является ценнейшим документом армянской просветительской мысли и прогрессивных идей второй половины XVIII века. Помимо издания конца XVIII века, книга была переиздана в 1913 году в Тифлисе. В 2002 г. по инициативе Центра конституционного права Республики Армения книга была переиздана на современном литературном армянском языке.
«Западня честолюбия» выставлена в Музее печати Национальной библиотеки Армении. Кстати, этот год юбилейный не только для «Ворогайт Парац», но и для его автора Шаамира Шаамиряна. В этом году исполняется 300 лет со дня его рождения.