Հայաստանի ազգային գրադարանը, Թանգարաններու միջազգային օրը, հայերէն առաջին տպագիր սահմանադրութեան՝ «Որոգայթ փառաց»-ի 250-ամեակին նուիրուած հանրային դասախօսութիւն մը կազմակերպած էր։
Բանախօսը՝ Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի պատմական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆեսոր Սամուէլ Պօղոսեանը, խօսեցաւ հնդկահայ հասարակական-քաղաքական գործիչ Շահամիր Շահամիրեանի, անոր զաւկին՝ Յակոբ Շահամիրեանի, հայ ազատագրական պայքարի գործիչ Յովսէփ Էմինի, Մատրասի խմբակի միւս անդամներուն ազգանուէր գործունէութեան մասին։
Սամուէլ Պօղոսեանը անդրադարձաւ աշխարհի մէջ առաջին սահմանադրական նախագիծի՝ «Որոգայթ փառաց»-ի («Գիրք անուանեալ Որոգայթ փառաց») ստեղծման նախադրեալներուն։
Մանրամասն ուսումնասիրելով հայ ժողովուրդին անցած ուղին, կրած պարտութիւնները՝ հայ լուսաւորիչները եզրակացուցած էին, որ ատոնց հիմնական պատճառը հայ ազգին տգիտութիւնն ու անմիաբանութիւնն է: Լուսաւորիչները համոզուած էին, որ հայերը օտար գերութենէն կրնան ազատագրուիլ միայն քաղաքական անկախութեան, սեփական ազգային պետութիւն ստեղծելու միջոցաւ. «Ձեզի համար ընտրեցէ՛ք բարի օրէնքներ` ապրելով ու կախման մէջ մնալով ձեր օրէնքներէն, վասնզի ոչ ոք իրաւունք պիտի ունենայ իշխելու ձեզի՝ բացի ձեր օրէնքներէն»։
«Որոգայթ փառաց»-ը՝ Մատրասի խմբակի ծրագրային երկը, հայ իրաւունքի կարեւորագոյն փաստաթուղթերէն մին է, որուն մէջ առաջին անգամ ըլլալով Հայաստանի իրականութեան մէջ կը ներկայացուի սահմանադրական իրաւունքի կանոններուն ամբողջական եւ կանոնակարգուած համակարգը՝ ընդհանրացնելով հայ եւ համաշխարհային հասարակական միտքը, ինչպէս նաեւ պետական նոր մտածողութեան սկիզբ դնելով։
«Որոգայթ փառաց»-ը ընդհանուր առմամբ, այսօրուան պատկերացմամբ, ոչ միայն սահմանադրութիւն է, այլ նաեւ՝ ընտրական օրէնսգիրք, քրէական օրէնսգիրք, քաղաքացիական օրէնսգիրք, վարչական օրէնսգիրք, ընտանեկան օրէնսգիրք, հարկային օրէնսգիրք, աշխատանքային օրէնսգիրք, զինուորական կանոնագիրք, խորհրդարանի կանոնակարգ, պատերազմ վարելու, գերիներու հետ վարուելու, կրթական, մշակութային ծրագիր, ամուսնական, կրօնական վարքականոն, պահակային հերթապահութեան կանոններ, փողոցները անուանելու, տուները համարակալելու, աղբահանութիւնը կարգաւորելու ուղեցոյց եւ այլն:
Մատրասի մէջ հրատարակուած «Որոգայթ փառաց»-ը 18-րդ դարու 2-րդ կէսի հայ լուսաւորական մտքի եւ յառաջադիմական գաղափարներուն արժէքաւոր վաւերագիրն է։ 18-րդ դարավերջի հրատարակութենէն զատ, գիրքը վերահրատարակուած է 1913 թուականին, Թիֆլիսի մէջ։ 2002 թուականին՝ Հայաստանի սահմանադրական իրաւունքի կեդրոնի նախաձեռնութեամբ լոյս տեսաւ նաեւ ժամանակակից արեւելահայերէնով։
«Որոգայթ փառաց»-ը կը ցուցադրուի Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպութեան թանգարանին մէջ։ Ի դէպ, տարին յոբելենական է ոչ միայն «Որոգայթ փառաց»-ի, այլ նաեւ ատոր հեղինակի՝ Շահամիր Շահամիրեանի համար. այս տարի կը լրանայ ազգանուէր գործիչին ծննդեան 300-ամեակը։

On International Museum Day, the National Library of Armenia organized a public lecture dedicated to the 250th anniversary of the first Armenian printed constitution, Vorogayt Paratz (The Trap of Ambition).
Lecturer, Doctor of Historical Sciences of ASMI, Professor Samvel Poghosyan, spoke on the nationalist activities of the Indo-Armenian public and political figure Shaamir Shaamiryan, his son Hakob Shaamiryan, the leader of the Armenian liberation struggle Hovsep Emin and other members of the Madras group.
Samvel Poghosyan touched upon the prerequisites for the creation of the world's first draft of the Vorogayt Paratz.
Having studied in detail the path of the Armenian people and the defeats they suffered, the Armenian enlighteners came to the conclusion that their main reason was the ignorance and disunity of the Armenian people. Enlighteners were convinced that the Armenians could free themselves from foreign captivity only through political independence, creating their own national state, “choosing good laws for themselves, living and remaining dependent on your laws, for no one should have the right to rule you, except for your laws.”
Vorogayt Paratz, the program book of the Madras Group, is one of the most important documents of Armenian law, which for the first time in Armenia presents a complete and regulated system of constitutional law, summarizing Armenian and world public thought, which put the foundation for a new state thinking.
According to the current understanding, Vorogayt Paratz is not only a constitution, but also electoral, criminal, civil, administrative, family, tax, labor and military codes, and a document regulating the work of parliament, the conduct of war, the treatment of prisoners, educational and cultural programs, and the rules of marriage rituals, religious behavior, guard duty, street naming, house numbering, guidelines for regulating garbage collection and etc.
Vorogayt Paratz, published in Madras, is the most valuable document of Armenian enlightenment thought and progressive ideas of the second half of the 18th century. In addition to the late 18th century edition, the book was republished in 1913 in Tiflis. In 2002, on the initiative of the Center for Constitutional Law of the Republic of Armenia, the book was republished in the modern literary Armenian language.
The Vorogayt Paratz is exhibited at the Printing Museum of the National Library of Armenia. By the way, this year is the anniversary not only for Vorogayt Paratz, but also for its author Shaamir Shaamiryan. This year we celebrate the 300th of his birth anniversary.