նմբ 21, 2025 Նորութիւններ
Հոկտեմբեր 14-էն 19 Հայաստանի ազգային գրադարանին Հանրային կապերու բաժնի մասնագէտ Արեւիկ Խաչատրեանը, Արտաքին կապերու բաժնի մասնագէտ Մարինա Սահակեանը եւ առաջին կարգի գրադարանապահ Անահիտ Նաճարեանը մասնակցեցան «Նոր սերունդ» ծրագրի շրջանակէն ներս իրականացուած «ԱՊՀ անդամ երկրներու գրադարաններու կրթական համագործակցութիւն» միջազգային սեմինար-ծրագրին։ Սեմինարի նպատակն էր խթանել Անկախ պետութեանց համագործակցութեան երկրներու գրադարաններու միջեւ մասնագիտական փորձի փոխանակումը, զարգացնել հաղորդակցական եւ կառավարչական հմտութիւնները, ինչպէս նաեւ խորացնել գիտելիքները հակամարտական իրավիճակներու կանխարգելման եւ արդիւնաւէտ լուծման վերաբերեալ։ Մասնակիցները ներգրաւուած էին դասախօսութիւններու, գործնական քննարկումներու ու խումբային վարժութիւններու՝ մասնագիտական հաղորդակցութեան բարելաւման ուղղուած։
Դասընթացի ընթացքին ուսումնասիրուեցան հակամարտութիւններու առարկայական եւ ենթակայական գործօնները, վերլուծուեցան հակամարտական վարքագծի տարբեր ռազմավարութիւններ, իրականացուեցաւ նաեւ ստեղծագործական խումբ-խաղ՝ «Ստեղծէ՛ քու գրադարանդ», որուն ընթացքին ձեւաւորուեցան նորարարական գրադարանային ձեւաչափեր եւ ծառայութիւններու գաղափարներ։ Սեմինարը կազմակերպուած էր Ռուսիոյ պետական գրադարանի, Եւրասիոյ գրադարանային յանձնաժողովի եւ Անկախ պետութեանց համագործակցութեան Դաշնակցային գործակալութեան նախաձեռնութեամբ։
Ծրագրի շրջանակէն ներս մասնակիցները այցելեցին նաեւ Ռուսիոյ պետական երիտասարդական գրադարան եւ Ի. Թուրկենեւի անուան գրադարան-ընթերցասրահ՝ ծանօթանալով անոնց աշխատանքային փորձին եւ նորարարական մօտեցումներուն։ Միջոցառման աւարտին ձեռք բերուեցան նախնական պայմանաւորուածութիւններ՝ ՀՀ եւ ԱՊՀ շարք մը երկրներու գրադարաններու միջեւ համագործակցութեան խորացման եւ համատեղ ծրագիրներու իրականացման ուղղութեամբ։ Լուսանկարները՝ Մարիա Կովթուանին:

Библиотечные связи без границ
С 14 по 19 октября специалист отдела по связям с общественностью Национальной библиотеки Армении Аревик Хачатрян, специалист отдела внешних связей Марина Саакян и библиотекарь первой категории Анаит Наджарян приняли участие в международном семинаре-программе «Образовательное сотрудничество библиотек государств-участников СНГ», проведённом в рамках программы «Новое поколение». Целью семинара было содействие обмену профессиональным опытом между библиотеками стран СНГ, развитие навыков коммуникации и управления, а также углубление знаний по профилактике и эффективному разрешению конфликтных ситуаций. Участники были вовлечены в лекции, практические дискуссии и командные игры, направленные на улучшение профессиональной коммуникации.
В ходе курса были изучены объективные и субъективные факторы конфликтов, проанализированы различные стратегии поведения в конфликте, а также проведена творческая групповая игра «Создай свою библиотеку», в ходе которой были сформированы инновационные библиотечные модели и идеи обслуживания. Семинар был организован по инициативе Российской государственной библиотеки, Евразийской библиотечной ассамблеи и Федерального агентства по делам СНГ.
В рамках программы участники также посетили Российскую государственную юношескую библиотеку и Библиотеку-читальный зал им. И.С. Тургенева, ознакомившись с опытом их работы и инновационными подходами. В завершение мероприятия были достигнуты предварительные договоренности об углублении сотрудничества между библиотеками Республики Армения и ряда стран СНГ и реализации совместных программ. Фото: Мария Говтвани.