ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ
Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանը հյուրընկալել էր գրականագետ, բանաստեղծ, էսսեիստ, թարգմանիչ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Աշոտ Ալեքսանյանին։ Թամանյանական մեծ դահլիճում նա հանդես եկավ «Չարենցի վաղ քնարի ֆրանսիական լարը որպես իմ թարգմանական նախափորձերի խթանիչ» խորագրով հանրային դասախոսությամբ։ Դահլիճում ներկաները հաղորդակից եղան Ալեքսանյան թարգմանչի ստեղծագործական ամբողջ ուղուն, լսեցին նրա ուշագրավ մտքերը, դատողությունները գրական ուղղությունների ու առնչությունների, թարգմանական գործի մասին և այլն։
Աշոտ Ալեքսանյանն անդրադարձավ իր «Եղիշե Չարենցը և եվրոպական գրական ավանդույթը» մենագրությանը՝ նվիրված «Չարենցի ստեղծագործության մեջ եվրոպական գրականության ավանդույթի ներկայությանը՝ միստիցիզմից մինչև սիմվոլիզմ, ապագայապաշտությունից մինչև էքսպրեսիոնիզմ, ուտոպիզմից մինչև նորդասականություն և վերադարձ դեպի միստիկան»։
Թարգմանիչը խոսեց իր մեծ նախագծի՝ «Հոգեգրություն» եվրոպական մոդեռնիզմի բանաստեղծության անթոլոգիայի մասին, որում ընդգրկված են 20-րդ դարի առաջին կեսի եվրոպական 22 երկրի 40 բանաստեղծների ստեղծագործություններ:Ֆրանսիական գրականության հետ Ալեքսանյանի առաջին շփումները եղել են Եղիշե Չարենցի «Էմալե պրոֆիլը Ձեր» բանաստեղծական շարքի և եվրոպական գրականության ազդեցությամբ։ Այնուհետև ավելի քան երեք տասնամյակ նա, իր թարգմանական գործունեության ընթացքում, ի թիվս շատ այլ հեղինակերի, թարգմանել է ֆրանսալեզու հեղինակների՝ Միշել դը Նոստրադամուս, Բորիս Վիան, Միլան Կունդերա, Գյուստավ Լը Բոն, Ֆիլիպ Ժակոտե, Ալֆրեդ Ժարրի, Ալբեր Կամյու և այլն։ Նշենք, որ Աշոտ Ալեքսանյանն արժանացել է Ավստրիայի Հանրապետության վաստակի Ոսկե մեդալի, Ավստրիայի Հանրապետության վարչապետարանի ամենամյա թարգմանական մրցանակին:

В рамках Национальной библиотечной недели в Национальной библиотеке Армении выступил литературный критик, поэт, публицист, переводчик, кандидат филологических наук Ашот Алексанян. В большом зале имени Таманяна он прочитал публичную лекцию на тему «Французская интонация ранней лиры Чаренца как стимул переводческих экспериментов». Присутствующие в зале познакомились с творческой биографией переводчика, выслушали его глубокие суждения о литературных течениях и переводческой деятельности.
Ашот Алексанян также упомянул о своей монографии «Егише Чаренц и европейская литературная традиция», посвященной «присутствию европейской литературной традиции в творчестве Чаренца, от мистики к символизму, от футуризма к экспрессионизму, от утопизма к нордическому классицизму и обратно к мистицизму». Кроме того, переводчик рассказал о своем большом проекте — антологии поэзии европейского модернизма, в которую вошли произведения 40 поэтов первой половины ХХ века из 22 европейских стран.
Первое знакомство Алексаняна с французской литературой случилось под влиянием поэтической серии Егише Чаренца «Ваш адрес» и европейской литературы. Затем в течение более чем трех десятилетий он переводил многочисленных франкоязычных авторов: Мишеля де Нострадамуса, Бориса Виана, Милана Кундеру, Гюстава Ле Бона, Филиппа Жако, Альфреда Жарри, Альбера Камю и других. Отметим, что Ашот Алексанян награжден Золотой медалью «За заслуги перед Австрийской Республикой» — ежегодной наградой в области переводческого искусства Канцелярии премьер-министра Австрийской Республики.