Չեքիոյ դեսպանը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
Չեքիոյ Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Ն. Գ. Փեթր Փիրունչիքի գլխաւորած պատուիրակութիւնը այսօր աշխատանքային այցելութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանը կը գտնուէր։ Պատուիրակութեան կազմին մէջ էին նաեւ փոխդեսպան Եաքուպ Լեւանտովսքին, դեսպանի օգնական Սիրանոյշ Յակոբեանը եւ Չեքիոյ Հանրապետութեան Արտաքին գործոց նախարարութեան Հանրային դիւանագիտութեան եւ արտադրութեան վարչութեան պետ Էլիշքա Չեշլարովան։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանի ուղեկցութեամբ պատուիրակութիւնը շրջեցաւ գրադարանի թամանեանական մասնաշէնքին մէջ, ծանօթացաւ գրադարանին բազմակողմանի գործունէութեան։
Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան հայ-չեքական համագործակցութեան, մշակութային եւ գիտական կապերու ամրապնդման հեռանկարային շարք մը ծրագիրներ։ Քննարկումներուն առանցքը եղաւ նաեւ մշակութային ժառանգութեան հանրահռչակումը։ Առանձնայատուկ ուշադրութիւն դարձուեցաւ մասնագիտական համագործակցութեան զարգացման եւ համատեղ թարգմանական գրականութեան հրատարակման հնարաւորութիւններուն։
Արժեւորելով երկու երկրներու ազգային գրադարաններուն միջեւ արդիւնաւէտ գործընկերութիւնը՝ կողմերը կարեւորեցին երկխօսութիւնը եւ վերահաստատեցին պատրաստակամութիւնը՝ ընդլայնելու համագործակցութիւնը գրադարանային ոլորտին վերաբերող շարք մը արդիական ուղղութիւններով։

Посол Чехии в Национальной библиотеке Армении
Сегодня Национальную библиотеку Армении с рабочим визитом посетила делегация во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Чешской Республики Его Превосходительством Петром Пирунчиком. В состав делегации также вошли заместитель посла Якуб Левандовский, помощник посла Сирануш Акопян и руководитель отдела публичной дипломатии и презентаций Министерства иностранных дел Чешской Республики Элишка Чешларова.
В сопровождении директора Национальной библиотеки Армении Анны Чулян делегация ознакомилась с таманяновским главным зданием библиотеки и её многопрофильной деятельностью. В ходе встречи были обсуждены перспективные программы армяно-чешского сотрудничества, а также вопросы укрепления культурных и научных связей. В центре внимания находилось продвижение культурного наследия. Особое значение было придано развитию профессионального взаимодействия и возможностям совместного издания переводной литературы.
Высоко оценив эффективное партнёрство между национальными библиотеками двух стран, стороны подчеркнули важность продолжения диалога и подтвердили готовность расширять сотрудничество по ряду актуальных направлений библиотечной сферы.