Չեքիոյ դեսպանը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
Չեքիոյ Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Ն. Գ. Փեթր Փիրունչիքի գլխաւորած պատուիրակութիւնը այսօր աշխատանքային այցելութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանը կը գտնուէր։ Պատուիրակութեան կազմին մէջ էին նաեւ փոխդեսպան Եաքուպ Լեւանտովսքին, դեսպանի օգնական Սիրանոյշ Յակոբեանը եւ Չեքիոյ Հանրապետութեան Արտաքին գործոց նախարարութեան Հանրային դիւանագիտութեան եւ արտադրութեան վարչութեան պետ Էլիշքա Չեշլարովան։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանի ուղեկցութեամբ պատուիրակութիւնը շրջեցաւ գրադարանի թամանեանական մասնաշէնքին մէջ, ծանօթացաւ գրադարանին բազմակողմանի գործունէութեան։
Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան հայ-չեքական համագործակցութեան, մշակութային եւ գիտական կապերու ամրապնդման հեռանկարային շարք մը ծրագիրներ։ Քննարկումներուն առանցքը եղաւ նաեւ մշակութային ժառանգութեան հանրահռչակումը։ Առանձնայատուկ ուշադրութիւն դարձուեցաւ մասնագիտական համագործակցութեան զարգացման եւ համատեղ թարգմանական գրականութեան հրատարակման հնարաւորութիւններուն։
Արժեւորելով երկու երկրներու ազգային գրադարաններուն միջեւ արդիւնաւէտ գործընկերութիւնը՝ կողմերը կարեւորեցին երկխօսութիւնը եւ վերահաստատեցին պատրաստակամութիւնը՝ ընդլայնելու համագործակցութիւնը գրադարանային ոլորտին վերաբերող շարք մը արդիական ուղղութիւններով։

The delegation led by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic, H.E. Petr Pirunčík, was on a working visit to the National Library of Armenia today. The delegation also included Deputy Ambassador Jakub Lewandowski, Assistant to the Ambassador Siranush Hakobyan, and Head of the Public Diplomacy and Production Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic Eliška Česlárová. Accompanied by the Director of the National Library of Armenia, Anna Chulyan, the delegation toured the Tamanyan branch of the library and got acquainted with the library’s multifaceted activities.
Several potential initiatives to improve Armenian-Czech collaboration, cultural, and scientific connections were discussed during the visit. At the center of the conversations was the promotion of cultural heritage. The growth of professional collaboration and the potential for jointly translated literature publication received special emphasis.
The parties expressed gratitude for the successful collaboration between the National Libraries of the two nations, stressed the value of communication, and reiterated their readiness to increase collaboration in several contemporary library-related areas.