դկտ 15, 2025 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի Մասնակցած է Անկախ պետութեանց համագործակցութեան անդամ երկրներու Մանկապատանեկան գիրքի երրորդ միջազգային համաժողովին: ԱՊՀ անդամ երկրներու Մանկական եւ երիտասարդական գիրքի երրորդ միջազգային համաժողովը միաւորած էր ԱՊՀ երկրներու գրադարանային, հրատարակչական եւ կրթական ոլորտներու մասնագէտները։ Համաժողովը կեդրոնացած էր մէկ առանցքային գաղափարի վրայ՝ բանահիւսութիւնը որպէս ռազմավարական հիմք երեխաներու դաստիարակութեան, ընթերցանութեան խթանման եւ մշակութային ինքնութեան ձեւաւորման գործին մէջ։
Հայաստանի ազգային գրադարանէն համաժողովին մասնակցած եւ «Հայ բանահիւսութիւնը կրթական ծրագիրներու մէջ. ժառանգութեան պահպանման եւ փոխանցման նոր ձեւեր» խորագրով զեկոյցով հանդէս եկած է ՀԱԳ Արտաքին կապերու բաժնի վարիչ Աստղիկ Խաչատրեանը։ Զեկոյցին մէջ ներկայացուած է հայկական ժողովրդական ժառանգութեան պահպանման ու կրթական միջավայրին մէջ կիրառման ուղղուած լաւագոյն փորձը։
Համաժողովի ընթացքին տարբեր երկրներու գրադարանները, հրատարակչութիւնները, թատերական ու մշակութային հաստատութիւնները ներկայացուցին ֆոլքլորի ժամանակակից կիրառման արդիւնաւէտ մեթոտներ՝ բարձրաձայն ընթերցումէն եւ պատկերազարդումէն մինչեւ նոր արհեստագիտութեանց ու մետիայի ներգրաւում։

Национальная библиотека Армении на Форуме детской и юношеской книги стран СНГ
Национальная библиотека Армении приняла участие в Третьем международном форуме детской и юношеской книги стран — участников СНГ, объединившем специалистов библиотечной, издательской и образовательной сфер государств Содружества. Форум был посвящён одной ключевой теме — фольклору как стратегической основе воспитания детей, продвижения чтения и формирования культурной идентичности.
От Национальной библиотеки Армении в форуме участвовала заведующая отделом внешних связей Астхик Хачатрян, выступившая с докладом на тему «Армянский фольклор в образовательных программах: новые формы сохранения и передачи наследия». В докладе были представлены лучшие практики по сохранению армянского народного наследия и его применению в образовательной среде.
В ходе форума библиотеки, издательства, театральные и культурные учреждения разных стран представили эффективные современные методы использования фольклора — от чтения вслух и иллюстрирования до внедрения новых технологий и медиа.