Ֆիլմի դիտում | Սիլուին Թեսոն «Սեւ ճանապարհներուն»
Ֆրանսախօսութեան երկամսեակի շրջանակէն ներս Հայաստանի ազգային գրադարանը, Հայաստանի Արտաքին գործոց նախարարութեան հետ համագործակցութեամբ, մարտ 18-ին հիւրընկալեց ժամանակակից ֆրանսացի ճանապարհորդ եւ գրող Սիլուին Թեսոնը եւ «Ֆիկարօ» ամսագրի տնօրէնի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Պուիսոնը։
Ֆրանսացի հիւրերը, ԿԳՄՄ նախարարի տեղակալ Դանիէլ Դանիէլեանին եւ Հայաստանի մէջ հաւատարմագրուած երկրներու դեսպանները դիմաւորեց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը: Գրադարանէն ներս փոքրիկ շրջայցի ընթացքին տիկին Չուլեանը բարձրաստիճան հիւրերուն ներկայացուց Ազգային գրադարանի հիմնադրման եւ Թամանեանական մասնաշէնքի կառուցման պատմութիւնը:
kchulyani
Հրաւիրեալները մեծ հետաքրքրութեամբ դիտեցին Թեսոնի «Սեւ ճանապարհներուն» վէպի հիման վրայ 2023 թուականին նկարահանած համանուն ֆիլմը: Դիտումին յաջորդեց քննարկում Սիլուին Թեսոնի եւ Ժան-Քրիստոֆ Պուիսոնի հետ, որ վարեց Վալերի Պրուսովի անուան պետական համալսարանի դասախօս, բանասիրական գիտութեանց թեկնածու, տոսենթ Անի Ջանիկեանը:
Ֆրանսախօս ուսանողները առաւել հետաքրքրուած էին վէպ-ֆիլմ յարմարացման, գրողի կեանքի շրջադարձային միջադէպի պատմութիւններով: Միջոցառումը լուսաբանող լրագրողներուն հետաքրքրող հարցերէն էր՝ Հայաստանի մէջ Ֆրանսախօսութեան երկամսեակը որքանո՛վ կրնայ նպաստել ֆրանս-հայկական յարաբերութիւններու ամրապնդման: Սիլուին Թեսոնը կարեւորեց, որ Ֆրանսախօսութեան օրերը առիթ են դարերու պատմութիւն ունեցող ֆրանս-հայկական մշակութային փոխառնչութիւնները առաւել ամրապնդելու համար: Ան հիացած էր հայերու՝ ֆրանսական մշակոյթի խոր իմացութեան մակարդակով: Թեսոնը շեշտեց, որ այս ֆիլմին ընտրութիւնը պատահական չէ: Ինչպէս վէպին հերոսը կեանքի դժուար փուլին քալելով երկար ճանապարհ կ’անցնէր մութ ու մռայլ ճամբաներով՝ հասնելով նպատակակէտին, այնպէս ալ գրողը ինքը կը հաւատար, որ կու գայ օրը, երբ հայ ժողովուրդը փապուղիին վերջը պիտի տեսնէ լոյսը եւ հասնի իր երազանքին: Թեսոնը վստահ է ատոր մէջ:

Смотрю фильм | Сильвен Тессон «На черных дорогах»
В рамках двух месяцев франкофонии Национальная библиотека Армении в сотрудничестве с МИД РА 18 марта 2024 года приняла современного французского путешественника и писателя Сильвена Тессона и заместителя директора журнала «Фигаро» Жана-Кристофа Бюиссона. Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян приветствовала французских гостей, заместителя министра ЦСМС Даниеля Даниеляна и послов стран, аккредитованных в Армении. В ходе небольшой экскурсии по библиотеке г-жа Чулян представила высоким гостям историю основания Национальной библиотеки и строительства здания Таманяна.
Гости с большим интересом посмотрели фильм «2023» по роману Тесона «Черные дороги». Затем состоялась дискуссия с Сильвеном Тессоном и Жаном-Кристофом Бюиссоном, которую провела преподаватель Государственного университета имени Валерия Брюсова, кандидат технических наук, доцент Ани Джаникян. Франкоязычных студентов больше всего заинтересовали сюжеты экранизированного романа, ставшего поворотным моментом в жизни писателя.
kchulyani
Один из вопросов, интересовавший освещавших мероприятие журналистов: насколько два месяца Франкофонии в Армении могут способствовать укреплению французско-армянских отношений?. Сильвен Тессон подчеркнул, что дни Фракофонии — это возможность еще больше укрепить многовековые французско-армянские культурные связи. Его поразил уровень глубокого знания армянами французской культуры. Тессон подчеркнул, что выбор этого фильма не случаен. Подобно тому как герой романа проходит долгий путь темными и мрачными дорогами на трудном этапе жизни, чтобы достичь места назначения, так и сам писатель верит, что наступит день, когда армянский народ увидит свет в конце туннеля и осуществить свою мечту. Тессон в этом уверен.