Ֆիլմի դիտում | Սիլուին Թեսոն «Սեւ ճանապարհներուն»
Ֆրանսախօսութեան երկամսեակի շրջանակէն ներս Հայաստանի ազգային գրադարանը, Հայաստանի Արտաքին գործոց նախարարութեան հետ համագործակցութեամբ, մարտ 18-ին հիւրընկալեց ժամանակակից ֆրանսացի ճանապարհորդ եւ գրող Սիլուին Թեսոնը եւ «Ֆիկարօ» ամսագրի տնօրէնի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Պուիսոնը։
Ֆրանսացի հիւրերը, ԿԳՄՄ նախարարի տեղակալ Դանիէլ Դանիէլեանին եւ Հայաստանի մէջ հաւատարմագրուած երկրներու դեսպանները դիմաւորեց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը: Գրադարանէն ներս փոքրիկ շրջայցի ընթացքին տիկին Չուլեանը բարձրաստիճան հիւրերուն ներկայացուց Ազգային գրադարանի հիմնադրման եւ Թամանեանական մասնաշէնքի կառուցման պատմութիւնը:
kchulyani
Հրաւիրեալները մեծ հետաքրքրութեամբ դիտեցին Թեսոնի «Սեւ ճանապարհներուն» վէպի հիման վրայ 2023 թուականին նկարահանած համանուն ֆիլմը: Դիտումին յաջորդեց քննարկում Սիլուին Թեսոնի եւ Ժան-Քրիստոֆ Պուիսոնի հետ, որ վարեց Վալերի Պրուսովի անուան պետական համալսարանի դասախօս, բանասիրական գիտութեանց թեկնածու, տոսենթ Անի Ջանիկեանը:
Ֆրանսախօս ուսանողները առաւել հետաքրքրուած էին վէպ-ֆիլմ յարմարացման, գրողի կեանքի շրջադարձային միջադէպի պատմութիւններով: Միջոցառումը լուսաբանող լրագրողներուն հետաքրքրող հարցերէն էր՝ Հայաստանի մէջ Ֆրանսախօսութեան երկամսեակը որքանո՛վ կրնայ նպաստել ֆրանս-հայկական յարաբերութիւններու ամրապնդման: Սիլուին Թեսոնը կարեւորեց, որ Ֆրանսախօսութեան օրերը առիթ են դարերու պատմութիւն ունեցող ֆրանս-հայկական մշակութային փոխառնչութիւնները առաւել ամրապնդելու համար: Ան հիացած էր հայերու՝ ֆրանսական մշակոյթի խոր իմացութեան մակարդակով: Թեսոնը շեշտեց, որ այս ֆիլմին ընտրութիւնը պատահական չէ: Ինչպէս վէպին հերոսը կեանքի դժուար փուլին քալելով երկար ճանապարհ կ’անցնէր մութ ու մռայլ ճամբաներով՝ հասնելով նպատակակէտին, այնպէս ալ գրողը ինքը կը հաւատար, որ կու գայ օրը, երբ հայ ժողովուրդը փապուղիին վերջը պիտի տեսնէ լոյսը եւ հասնի իր երազանքին: Թեսոնը վստահ է ատոր մէջ:

Watching a movie | Sylvain Tesson "On the Black Roads"
On March 18, 2024, as part of the two months of Francophonie, the National Library of Armenia, in collaboration with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, hosted the modern French traveler and writer Sylvain Tesson, and the deputy director of the Figaro magazine, Jean-Christophe Buisson.
The Director of the National Library of Armenia, Anna Chulyan, welcomed the French guests, as well as Deputy Minister of the Central Library of Armenia, Daniel Danielyan, and the ambassadors of the countries accredited in Armenia. During a brief tour of the library, Ms. Chulyan introduced the distinguished guests to the history of the founding of the National Library and the construction of the Tamanyan building. The guests were captivated as they watched the film 2023, based on Tesson’s novel "Black Roads". Following the screening, there was a discussion with Sylvain Tesson and Jean-Christophe Buzon, moderated by Ani Dzhanikyan, a teacher at the State University named after Valery Bryusov and a candidate of technical sciences.
kchulyani
The French-speaking students showed a keen interest in the plot of the adapted novel, which marked a significant turning point in the writer’s life. One of the questions that intrigued journalists covering the event was how much the two months of Francophonie in Armenia could contribute to strengthening French-Armenian relations. Sylvain Tesson emphasized that the days of Francophonie present an opportunity to further bolster the long-standing French-Armenian cultural ties. He was impressed by the deep knowledge of French culture among Armenians.
Tesson stressed that the selection of this film was deliberate. Much like the protagonist of the novel, who navigates challenging and dark roads to reach his destination during a difficult phase in life, the writer himself believes that the Armenian people will eventually see the light at the end of the tunnel and realize their dream. Tesson is confident about this.