նմբ 19, 2025 Սինէ-ակումբ
Ժան Ռենուարի «Խաղի կանոնները» ֆիլմի ճակատագիրը ինքնին տրամայ մըն է։ Երբ 1939 թուականին անիկա առաջին անգամ ցուցադրուեցաւ Փարիզի մէջ, հանդիսատեսը չկրցաւ հանդուրժել բեմադրիչին ներկայացուցած դառն ճշմարտութիւնը։ Ֆիլմը, որ կը մերկացնէր ֆրանսական վերնախաւի բարքերու քայքայումը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նախօրեակին, հանրութեան կողմէ ընդունուեցաւ իբրեւ վիրաւորանք, եւ ցուցադրութիւնները շուտով դադրեցան:
Աւելին, Ֆրանսայի կառավարութիւնը մէկ ամիսէն ալ պակաս ժամանակ անց արգելեց ֆիլմը՝ պիտակելով զայն իբրեւ «ընկճող» եւ «ապազգային»։ Աղետը չաւարտեցաւ. 1942 թուականին, պատերազմի ընթացքին տեղի ունեցած դաշնակցային ռմբակոծութեան հետեւանքով, ֆիլմի բնօրինակ ժապաւէնը ֆիզիքապէս ոչնչացաւ։ «Խաղի կանոնները» կարծես թէ ընդմիշտ կորսուած էր։
1950-ական թուականներուն, ջանքերու եւ մասնաւոր հաւաքածոներու մէջ պահպանուած հատուածներու շնորհիւ, հնարաւոր եղաւ վերականգնել ֆիլմին 106 րոպէանոց բնագիր տարբերակը։ Այսպիսով, այն գլուխգործոցը, որ հազիւ փրկուեցաւ ոչնչացումէ, վերջապէս ճանչցուեցաւ որպէս համաշխարհային ֆիլմի պատմութեան ամէնէն մեծ ֆիլմերէն մէկը։
Եւ ահա այսօր այս հարուստ եւ դժուարին պատմութիւնը ունեցող «Խաղի կանոնները» ֆիլմը ցուցադրուեցաւ Ազգային գրադարանէն ներս՝ հնարաւորութիւն տալով ժամանակակից հանդիսատեսին վայելելու ֆիլմի հսկաներէն մէկուն գործը։

«Правила игры» Жана Ренуара
Судьба фильма Жана Ренуара «Правила игры» сама по себе — драма. Когда фильм впервые был показан в Париже в 1939 году, зрители не смогли вынести горькой правды, которую представил режиссёр. Фильм, обнажавший моральное разложение французской элиты накануне Второй мировой войны, был воспринят публикой как оскорбление, и вскоре его показ был прекращён.
Более того, менее чем через месяц французское правительство запретило фильм, назвав его «депрессивным» и «непатриотичным». Катастрофа на этом не закончилась. В 1942 году в результате бомбардировок союзников во время войны оригинальный негатив фильма был физически уничтожен. Казалось, что «Правила игры» утеряны навсегда.
В 1950-х годах, благодаря усилиям энтузиастов и фрагментам, сохранившимся в частных коллекциях, удалось восстановить оригинальную 106-минутную версию фильма.
Таким образом, шедевр, чудом избежавший уничтожения, был наконец признан одним из величайших фильмов в истории мирового кинематографа. И вот сегодня фильм «Правила игры», имеющий богатую и непростую историю, был показан в Национальной библиотеке, предоставив современным зрителям возможность насладиться творчеством Мастера