մյս 20, 2026 Սինէ-ակումբ
Սինէ-ակումբի ծիրէն ներս կայացաւ Պերթրան Պոնելոյի «Գազանը» ֆիլմի ցուցադրութիւնը Հայաստանի ազգային գրադարանի Մեծ դահլիճէն ներս հերթական անգամ ֆիլմասէրները համախմբուած էին Սինէ-ակումբի ծիրէն ներս դիտելու ֆրանսացի բեմադրիչ Պերթրան Պոնելոյի ուշագրաւ եւ քննարկումներու առիթ տուող «Գազանը» (2023) ֆիլմը։ Ֆիլմը հանդիսատեսը տեղափոխեց 2044 թուական՝ աշխարհ մը, ուր արհեստական բանականութիւնը ներթափանցած է մարդկային գոյութեան ամէնէն խոր շերտերը։ Լէա Սէյտուի մարմնաւորած գլխաւոր հերոսուհիին՝ Գաբրիէլի անցեալ եւ ներկայ կեանքերուն միջեւ ճամբորդութիւնը վերածուեցաւ յիշողութեան, զգացումներու, վախերու եւ ինքնութեան մասին խոր փիլիսոփայական անդրադարձի։
Ցուցադրութիւնը մեծ հետաքրքրութիւն յառաջացուց ներկաներուն շրջանէն ներս՝ միջոցառումը դարձնելով ոչ միայն ֆիլմի դիտում, այլեւ մտորումներու եւ քննարկումներու հարթակ։ Պոնելոյի ֆիլմի լեզուն, իւրայատուկ գեղագիտական լուծումներն ու ժամանակակից աշխարհին նկատմամբ քննադատական հայեացքը առանձնայատուկ տպաւորութիւն ձգեցին հանդիսատեսին վրայ։ «Գազանը» ներկայացուեցաւ «Ֆիլմը կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895-2026» ծրագրի ծիրէն ներս, որ իրարու կը կապէ ֆրանսական ֆիլմի պատմական ժառանգութիւնն ու արդի ֆիլմարուեստի կարեւորագոյն ձեռքբերումները։
Սինէ-ակումբը կը շարունակէ իր կարեւոր մշակութային առաքելութիւնը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս ստեղծելով ֆիլմի, արուեստի եւ գաղափարներու շուրջ երկխօսութեան իւրայատուկ միջավայր։ 5-ամեայ յոբելեանը նշող այս նախագիծը կը շարունակէ համախմբել ֆիլմի սիրահարները՝ ներկայացնելով համաշխարհային ֆիլմարուեստի նշանակալի գործեր։

"The Beast" by Bertrand Bonello was the next film screening of the Cine Club
The Cine Club Screened Bertrand Bonello’s “The Beast” Once again, film lovers gathered in the Great Hall of the National Library of Armenia to watch the remarkable and controversial film “The Beast” (2023) by French director Bertrand Bonello. The movie took viewers to the year 2044, a world where artificial intelligence has penetrated the deepest layers of human existence. The journey between the past and present lives of the main character, Gabrielle, played by Léa Seydoux, turned into a deep philosophical reflection on memory, emotions, fears, and identity.
The screening aroused great interest among the audience, becoming not only a platform for film viewing but also for reflection and discussion. The audience was particularly struck by Bonello's cinematic language, original aesthetic solutions, and critical perspective on the contemporary world. "The Beast" was presented within the framework of the program "Cinema Changes the World: France 1895-2026", which connects the historical heritage of French cinema and the most important achievements of modern cinema.
The Cine Club continues its important cultural mission by creating a unique environment for dialogue around cinema, art, and ideas at the National Library of Armenia. This project, which is celebrating its fifth anniversary, continues to unite film enthusiasts by showcasing important works of international cinema.