մրտ 12, 2024 Նորութիւններ
Յովհաննէս Երանեանի «Արչի»-ն, Գուրգէն Խանճեանի «Համավարակը», Տիանա Համբարձումեանի «Դառն ու լեղի աշխարհ»-ը, Աննա Դաւթեանի «Պուքեթ»-ը, Սուսաննա Յարութիւնեանի «Անտառի մեղաւոր անցեալը», Արտեմ Յարութիւնեանի, Գարսուի, Ջեսահի, Յովհաննէս Յովակիմեանի, Գէորգ Տէր Գաբրիէլեանի գործերը: Հայ ժամանակակից այս 10 գրողներուն մէկտեղած է 2023 թուականին միեւնոյն ծրագրով լոյս ընծայուիլը։
Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութեան աջակցութեամբ եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի համակարգմամբ «Աջակցութիւն ստեղծագործողներուն, հետազօտողներուն եւ թարգմանիչներուն» դրամաշնորհային ծրագրով 2023-ին հրատարակուած է 24 գիրք։
Թարգմանական գրականութիւնը այս ծրագրով հարստացած է Վերգիլիուսի նշանակալի երեք գործերէն երկուքով՝ «Պուքոլիկներ. Կէորկիկներ»-ով (միւս՝ առաւել նշանակալին հայերէն աւելի վաղ լոյս ընծայուած «Ենէական»-ն է), Տոն Ժուան Մանուէլի «Կոմս Լուքանոր»-ով, Քլօտիոս Էլիանոսի, Լի Ռուչնի, Լօրենս Սթերնի, Նիքոլայ Լեսկովի, Շաթոպրիանի, Լէոն Պլուայի, Կապրիելէ Տանունցիոյի, Մուզիլի գործերով։ Հետազօտական աշխատանքներու շարքին են Նիկողայոս Ադոնցին, Վիկտոր Համբարձումեանին, Նիկողոս Սարաֆեանին նուիրուած ուսումնասիրութիւնները, Լիլիթ Սիմոնեանի «Տոմարային ծիսաշար» գիրքին երրորդ հատորը։
Ինչպէս Տոն Ժուան Մանուէլն կ’ըսէ իր «Կոմս Լուքանոր» գիրքին մէջ, «...կազմեցի սոյն գիրքը ամէնէն ախորժալուր բառերով, որ կրցայ, իսկ բառերուն մէջ որոշ օրինակներ զետեղեցի, որոնցմէ կրնան օգուտ քաղել լսողները»։ Սիրելի ընթերցող, ճիշդ այսպիսի «ախորժալուր բառերով» գիրքեր կ’առաջարկենք ձեզի, որոնց շարքին են նաեւ վերոնշեալ հրատարակութիւնները։

мар 12, 2024 Новости
«Арчи» Ованнеса Ераняна, «Амаварак» Гургена Ханджяна, «Горький-горький мир» Дианы Амбарцумян, «Букет» Анны Давтян, «Греховное прошлое леса» Сусанны Арутюнян и Артема Арутюняна, Гарсу, Джесса, Ованес Овакимян, произведения Геворга-Тер Габриеляна. Этих 10 современных армянских писателей объединяет одна программа 2023 года.
В 2023 году при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и при координации Национальной библиотеки Армении в рамках грантовой программы «Поддержка творцов, исследователей и переводчиков» издано 24 книги.Благодаря этой программе переводческая литература обогатилась двумя из трех значительных произведений Вергилия: «Буколики» и «Георгика»; так же вышли издания книг «Граф Луканор» Дона Хуана Мануэля, произведений Клаудиоса Элианоса, Ли Ручни, Лоуренса Стерна, Николая Лескова, Шатобриана, Леона Блуа, Габриэле Д. Аннунцио, Музиля.
Среди научно-исследовательских работ — исследования, посвященные Николаю Адонцу, Виктору Амбарцумяну, Никогосу Сарафяну, третий том книги Лилит Симонян «Календарный ритуал». Как говорит Дон Хуан Мануэль в своей книге «Граф Луканор»: «...я составил эту книгу из самых вкусных слов, какие только отыскал, и среди них вставил несколько примеров, которые могут быть полезны слушателям». Дорогой читатель, предлагаем тебе книги с такими «вкусными словами», среди которых и вышеупомянутые издания.