մրտ 12, 2024 Նորութիւններ
Յովհաննէս Երանեանի «Արչի»-ն, Գուրգէն Խանճեանի «Համավարակը», Տիանա Համբարձումեանի «Դառն ու լեղի աշխարհ»-ը, Աննա Դաւթեանի «Պուքեթ»-ը, Սուսաննա Յարութիւնեանի «Անտառի մեղաւոր անցեալը», Արտեմ Յարութիւնեանի, Գարսուի, Ջեսահի, Յովհաննէս Յովակիմեանի, Գէորգ Տէր Գաբրիէլեանի գործերը: Հայ ժամանակակից այս 10 գրողներուն մէկտեղած է 2023 թուականին միեւնոյն ծրագրով լոյս ընծայուիլը։
Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութեան աջակցութեամբ եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի համակարգմամբ «Աջակցութիւն ստեղծագործողներուն, հետազօտողներուն եւ թարգմանիչներուն» դրամաշնորհային ծրագրով 2023-ին հրատարակուած է 24 գիրք։
Թարգմանական գրականութիւնը այս ծրագրով հարստացած է Վերգիլիուսի նշանակալի երեք գործերէն երկուքով՝ «Պուքոլիկներ. Կէորկիկներ»-ով (միւս՝ առաւել նշանակալին հայերէն աւելի վաղ լոյս ընծայուած «Ենէական»-ն է), Տոն Ժուան Մանուէլի «Կոմս Լուքանոր»-ով, Քլօտիոս Էլիանոսի, Լի Ռուչնի, Լօրենս Սթերնի, Նիքոլայ Լեսկովի, Շաթոպրիանի, Լէոն Պլուայի, Կապրիելէ Տանունցիոյի, Մուզիլի գործերով։ Հետազօտական աշխատանքներու շարքին են Նիկողայոս Ադոնցին, Վիկտոր Համբարձումեանին, Նիկողոս Սարաֆեանին նուիրուած ուսումնասիրութիւնները, Լիլիթ Սիմոնեանի «Տոմարային ծիսաշար» գիրքին երրորդ հատորը։
Ինչպէս Տոն Ժուան Մանուէլն կ’ըսէ իր «Կոմս Լուքանոր» գիրքին մէջ, «...կազմեցի սոյն գիրքը ամէնէն ախորժալուր բառերով, որ կրցայ, իսկ բառերուն մէջ որոշ օրինակներ զետեղեցի, որոնցմէ կրնան օգուտ քաղել լսողները»։ Սիրելի ընթերցող, ճիշդ այսպիսի «ախորժալուր բառերով» գիրքեր կ’առաջարկենք ձեզի, որոնց շարքին են նաեւ վերոնշեալ հրատարակութիւնները։

Archie by Hovhannes Yeranyan, Amavarak by Gurgen Khanjyan, Bitter, Bitter World by Diana Ambartsumyan, Bouquet by Anna Davtyan, The Sinful Past of the Forest by Susanna Harutyunyan and Artem Harutyunyan, and Garsu, Jessa, Hovhannes Hovakimyan, works by Gevorg-Ter Gabrielyan. These 10 contemporary Armenian writers were united within one program for 2023.
In 2023, with the support of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia and with the coordination of the National Library of Armenia, 24 books were published within the framework of the grant program Support for Creators, Researchers, and Translators. Thanks to this program, translated literature has been enriched by two of Virgil's three significant works: Bucolics and Georgics. Also, the program included books Count Lucanor by Don Juan Manuel, works by Claudio Elianos, Lee Ruchney, Lawrence Stern, Nikolai Leskov, Chateaubriand, Leon Blois, Gabriele D. Annunzio, Musil.
Among the scientific research works are studies dedicated to Nikolos Adonts, Victor Ambartsumyan, Nikolos Sarafyan, and the third volume of Lilit Simonyan’s book Tomarai Tsishar.
Don Juan Manuel writes in his book Count Lucanor: “...I have compiled this book from the most delicious words that I have ever found, and among them, I have inserted several examples that may be useful to listeners”. Dear reader, we offer you books with such delicious words, including the above-mentioned publications.