հլս 15, 2025 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը եւ Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան «Կիլիկիա» մատենադարանը ունին տասնամեակներու համագործակցութեան պատմութիւն։ Օրերս Գրադարան այցելած էր Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան «Կիլիկիա» մատենադարանի մատենադարանապետ գերաշնորհ տէր Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսեանը։ Շահան Սրբազանը, ինչպէս միշտ, դատարկաձեռն չէր եկած։ Ան Հայաստանի ազգային գրադարանին նուիրեց երկու տասնեակ հայագիտական արժէքաւոր հրատարակութիւններ, ինչպէս նաեւ Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան պաշտօնական հրատարակութեան՝ «Հասկ» ամսագրի 2024 թուականի բացակայ համարները։ «Հասկ» կրօնական, գրական եւ բանասիրական ամսագիրը Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան պաշտօնական հրատարակութիւնն է։ Լոյս կը տեսնէ 1932-ի յունուարէն, Անթիլիասի մէջ։ «Հասկ» ամսագրի թուայնացուած եւ նշաճանաչուած համարները հասանելի են «Հայ մամուլ» շտեմարանէն՝ https://is.gd/4ojgXd:
Ի դէպ, 2021-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան «Կիլիկիա» մատենադարանի միջեւ կնքուեցաւ փոխըմբռնման եւ գործակցութեան յուշագիր` համատեղ ցուցադրութիւններու եւ համաժողովներու կազմակերպման, հայ գիրքի եւ մամլոյ թուային պատճեններու փոխանակման, մասնագէտներու փոխայցելութիւններու, թուայնացման եւ համացանցային համատեղ ծրագիրներու իրականացման տեսլականներով
Հայաստանի ազգային գրադարանը երախտագիտութեամբ կ՚ընդունի գրադարանի հաւաքածոները հարստացնող հրատարակութիւնները եւ շնորհակալ է մեր բոլոր նուիրատուներուն։

июл 15, 2025 Новости Пожертвование
Национальная библиотека Армении и Матенадаран «Киликия» Католикосата Великого Дома Киликийского имеют многолетнюю историю сотрудничества. Недавно библиотеку посетил Его Преосвященство Архиепископ Шаган Саркисян, руководитель Матенадарана «Киликия» Католикосата Великого Дома Киликийского
Его Преосвященство Шаган прибыл не с пустыми руками. Он передал Национальной библиотеке Армении два десятка ценных арменоведческих изданий, а также недостающие номера официального издания Католикосата Великого Дома Киликийского — журнала «Аск» за 2024 год. «Аск» — официальный религиозный, литературный и филологический журнал Католикосата, издающийся в издательстве «Антелиас» с января 1932 года. Оцифрованные и аннотированные выпуски журнала «Аск» доступны в базе данных «Армянская пресса»: https://is.gd/4ojgXd
Напомним, что в 2021 году между Национальной библиотекой Армении и Матенадараном «Киликия» был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве. Документ предусматривает организацию совместных выставок и конференций, обмен цифровыми копиями армянских книг и периодических изданий, взаимные визиты специалистов, оцифровку и реализацию совместных онлайн-программ. Национальная библиотека Армении с благодарностью принимает издания, пополняющие фонды библиотеки, и выражает признательность всем дарителям за поддержку научной и культурной деятельности.