Հայ մշակոյթի գործիչները Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներուն
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներուն հայ մշակութային գործիչները աշխուժ մասնակցութիւն բերին ոչ միայն թիկունքային աշխատանքներուն, այլեւ առաջնագիծի կեանքին։ Անոնք իրենց ստեղծագործութեամբ, անձնական օրինակով ու անմիջական ներկայութեամբ մեծ դեր ունեցան ժողովուրդը ոգեշնչելու, հայրենասիրութիւնը բարձր պահելու, մարտիկներուն հոգեբանօրէն սատարելու գործին մէջ։
Գրականութիւն Պատերազմը համազգային ճակատ էր, եւ հայ գրողները առաջին իսկ օրերէն ներգրաւուեցան այդ պայքարին։ Աւելի քան 40 հայ գրող եւ գրադատ կռուեցան ռազմաճակատին վրայ՝ որպէս շարքային զինուորներ, հրամանատարներ, թղթակիցներ եւ թերթերու խմբագիրներ։ Ռազմաճակատային մամլոյ մէջ մեծ դեր ունեցան հետեւեալ հրատարակութիւնները՝ «Կարմիր զինուոր», «Յանուն հայրենիքի», «Մարտ յանուն հայրենիքի», «Մարտական դրօշ»։ Գրողները այնտեղ ոչ միայն տեղեկութիւններ կը հաղորդէին, այլեւ կը ստեղծէին ոգեշնչող ստեղծագործութիւններ, յօդուածներ, բանաստեղծութիւններ։ Պատերազմի տարիներուն ստեղծուեցան բազմաթիւ արժէքաւոր գրական գործեր, որոնց շարքին են՝ Դերենիկ Տեմիրճեանի «Վարդանանք» (կիսատ մնացած պատմական մեծ վէպ, որ կը խորհրդանշէր ազգային դիմադրութեան ոգին), Ատոմ Երկաթի «Պապ թագաւոր», Նայիրի Զարեանի «Արա գեղեցիկ» ու «Ձայն հայրենական» բանաստեղծութիւնները, Հրաչեայ Քոչարի պատմուածքներն ու վէպերը, Համո Սահեանի, Գէորգ Էմինի, Սերո Խանզատեանի, Շահէն Թաթիկեանի, Գուրգէն Բորեանի, Վախթանգ Անանեանի եւ այլոց գործերը։ Երաժշտութիւն եւ բեմարուեստ Թէեւ պատերազմը ծանր փորձութիւն էր, սակայն նոյնիսկ այդ տարիներուն Հայաստանը շարունակեց հարուստ մշակութային կեանքը։ 1942-ին հիմնուեցաւ Երեւանի երաժշտական կատակերգութեան թատրոնը (ներկայիս՝ Յակոբ Պարոնեանի անուան երաժշտական կատակերգութեան թատրոն), իսկ 1944-ին՝ թատերական վարժարանը, որ կը պատրաստէր նոր սերունդի դերասաններ ու բեմադրիչներ։ Վաւերագրական ֆիլմը կը լուսաբանէր ռազմաճակատին վրայ կռուող հայ ստորաբաժանումներուն քաջագործութիւնները։ Հայֆիլմը արտադրեց հայրենասիրական ֆիլմեր, որոնցմէ ամէնէն նշանաւորն էր՝ «Դաւիթ Բէկ» (1944), բեմադրիչ՝ Համբարձում Խաչանեան, գլխաւոր դերակատար՝ Հրաչեայ Ներսիսեան։ Հայաստանի տարբեր խումբեր ելոյթ կ'ունենային ռազմաճակատին վրայ՝ ոգեւորելով զինուորները։ Ներառեալ՝ Վանո Ալթունեանի գլխաւորած երգի-պարի պետական խումբը, Արամ Մերանկուլեանի ղեկավարութեամբ երգչախումբը, Հայաստանի պետական ճազը՝ Արտեմի Այուազեանի գլխաւորութեամբ, անզուգական երգչուհի Արեւ Պաղտասարեանը, որ յաճախ կը մասնակցէր ռազմաճակատային համերգներուն։
Սիմֆոնիք երաժշտութիւն եւ երգարուեստ Հայ երաժշտութիւնը պատերազմի տարիներուն ապրեցաւ վերելք՝ ստեղծելով շարք մը փառահեղ ստեղծագործութիւններ։ Արամ Խաչատրեանը կը համարուի այդ շրջանի ամէնէն նշանաւոր երգահանը։ Անոր «Քափիթան Կասթելլո» սիմֆոնիք ստեղծագործութիւնը եւ թատերական երաժշտութիւնը կը հնչէին թէ՛ թիկունքին, թէ՛ առաջնագիծին վրայ։ Մեսրոպ Մասթարեանի եւ Էտուարտ Միրզոյեանի ստեղծագործութիւնները նոյնպէս աչքի կը զարնէին ռազմական հերոսութեան ու ազգասիրութեան բնաբաններով։ Յայտնի գործեր դարձան՝ Գրիգոր Եղիազարեանի «Ատելութեան երգը», Վազգէն Տալեանի «Կարմիր բանակ», Աշոտ Սաթեանի «Մարտիկի երգը», Արտեմի Այուազեանի «Գնդապետ Բաղրամեան», Արամ Սաթեանի «Հայրենիք»։ Հայաստանի օփերայի եւ բալետի թատրոնը չդադրեցաւ իր գործունէութիւնը նոյնիսկ ամենածանր օրերուն։

май 13, 2025 Новости Мероприятия Выставки
В годы Великой Отечественной войны деятели армянской культуры сыграли важнейшую роль не только в тылу, но и на передовой. Своим творчеством, личным примером и непосредственным присутствием они вдохновляли народ, укрепляли дух патриотизма, поддерживали бойцов морально и эмоционально. Литература Война стала общенациональным фронтом, и армянские писатели с первых же дней включились в борьбу. Более сорока армянских писателей и литературных критиков сражались на фронте — как рядовые солдаты, командиры, корреспонденты и редакторы военных газет. Значительную роль играли фронтовые издания: «Красный солдат», «За Родину», «Борьба за Родину», «Боевой флаг». Писатели публиковали не только новости с фронта, но и вдохновляющие рассказы, статьи и стихи.
Молодой поэт Татул Урян погиб при обороне Севастополя. Его патриотическая лирика стала символом поэзии военных лет. В этот период были созданы значительные произведения: незавершённый исторический роман Дереника Демирчяна «Вардананк», олицетворяющий дух национального сопротивления; «Царь Пап» Атома Ергата; поэмы Наири Зарьяна «Ара Прекрасный» и «Голос Родины»; рассказы и романы Грачьи Кочара; произведения Хамо Сахяна, Геворка Эмина, Серо Ханзадяна, Шахена Татикяна, Гургена Боряна, Вахтанга Ананяна и многих других. Многие писатели не только писали о войне, но и сами участвовали в боевых действиях. Хамо Сахян, Грачья Кочар, Геворк Эмин, Мкртич Саргсян, Шахен Татикян, Вахтанг Ананян, Серо Ханзадян, Гурген Борян — их имена составляют целую галерею героической памяти.
Музыка и сценическое искусство Несмотря на суровые условия войны, Армения продолжала активную культурную жизнь. В 1942 году в Ереване был основан Театр музыкальной комедии (ныне — Театр музыкальной комедии им. Г. Пароняна), а в 1944 году — Театральный институт, готовивший новое поколение актёров и режиссёров. Документальное кино отражало подвиги армянских дивизий на фронте. Кинокомпания «Арменфильм» создала патриотические фильмы, самым известным из которых стал «Давид Бек» (1944, реж. Амбарцум Хачанян, в главной роли — Грачья Нерсисян).Различные армянские ансамбли выступали перед бойцами на передовой, поднимая их моральный дух. Среди них — Государственный ансамбль песни и танца под руководством Вано Алтуняна, хор под управлением Арама Мерангуляна, Государственный джаз Армении во главе с Артемием Айвазяном, а также легендарная певица Арев Багдасарян, которая часто гастролировала по военным частям.
Симфоническая и вокальная музыка Армянская музыка в годы войны переживала подъем: создавались значительные произведения. Арам Хачатурян стал одним из самых выдающихся композиторов того времени. Его симфоническое произведение «Капитан Гастелло» и театральная музыка звучали как в тылу, так и на фронте. Произведения Месропа Мастяна и Эдварда Мирзояна отличались героической тематикой и патриотизмом. Особую популярность приобрели: «Песня ненависти» Григора Егиазаряна, «Красная армия» Вазгена Таляна, «Песня бойца» Ашота Сатяна, «Генерал Баграмян» Артемия Айвазяна, «Родина» Арама Сатяна. Армянский театр оперы и балета не прекращал свою деятельность даже в самые трудные годы. Под управлением дирижёра Микаэла Тавризяна была поставлена знаменитая 7-я симфония Дмитрия Шостаковича «Ленинград». Деятели армянской культуры в годы Великой Отечественной войны не просто продолжали творить — они стали носителями и распространителями духа национального сопротивления. Их работа превратилась в настоящее оружие вдохновения, патриотизма и единства — как в тылу, так и на передовой.