ապր 07, 2026 Նորութիւններ
Ապրիլ 13-էն 20 հայաստանեան գրադարաններու տարուան գլխաւոր միջոցառումը՝ Ազգային գրադարանային շաբաթը տեղի պիտի ունենայ «Դպրոցական գրադարանները նորարարութեան տիրոյթէն ներս» կարգախօսով: Շաբթուան ընդառաջ Հայաստանի ազգային գրադարանի նախաձեռնութեամբ Գրադարանային միութիւններու եւ հաստատութիւններու միջազգային դաշնութեան (ԻՖԼԱ) կայքին վրայ հայերէն թարգմանութեամբ հրապարակուած է Իֆլա-Եունեսքո դպրոցական գրադարանի 2025 թուականի հռչակագիրը:
«Արագ զարգացող տեղեկատուական դաշտին մէջ, ուր արհեստագիտական յառաջընթացին զուգահեռ ի յայտ կու գան նոր հնարաւորութիւններ ու մարտահրաւէրներ, դպրոցական գրադարանի դերը՝ որպէս համաշխարհային քաղաքացիական դիրքորոշման, գրագիտութեան, քննադատական մտածողութեան, ստեղծագործականութեան ու ներառական եւ արդար կրթութեան յենարան, առաւել կարեւոր է, քան երբեւէ», նշուած է հռչակագրի տեսլականին մէջ:
Իֆլայի «Աշխարհի գրադարանային քարտէս / Library Map of the World» բաժնին մէջ թարմացուած է Հայաստանի ազգային, ակադեմական եւ համայնքային գրադարաններու 2025 թուականի վիճակագրութիւնը: Շուտով պիտի լրացուի եւ պիտի թարմացուի նաեւ Հայաստանի մէջ գրադարանային գործի զարգացման համար պատասխանատու մարմիններու, գրադարանային օրէնսդրութեան, գրադարանային եւ գրքային ոլորտի այլ կազմակերպութիւններու մասին տեղեկատուութիւնը: Հռչակագրին կրնաք ծանօթանալ Իֆլայի շտեմարանէն (IFLA Repository) կամ դպրոցական գրադարաններու յանձնաժողովի էջէն՝ https://www.ifla.org/resources/?_sfm_unitid=105110&_sfm_resource_type=All:

апр 07, 2026 Новости
С 13 по 20 апреля в Армении пройдёт главное событие библиотечного года — Национальная библиотечная неделя, которая в этом году проводится под девизом «Школьные библиотеки в инновационном пространстве». В преддверии недели по инициативе Национальной библиотеки Армении на сайте Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений (ИФЛА) опубликован армянский перевод Манифеста ИФЛА–ЮНЕСКО о школьных библиотеках 2025 года.
В документе подчёркивается: в условиях стремительно развивающегося информационного пространства, где наряду с технологическим прогрессом возникают новые возможности и вызовы, роль школьной библиотеки становится как никогда значимой — как основа формирования глобального гражданского сознания, грамотности, критического мышления, креативности, а также инклюзивного и правдивого образования.
В разделе «Карта библиотек мира» (Library Map of the World) ИФЛА обновлена статистика национальных, академических и общинных библиотек Армении за 2025 год. В ближайшее время также будет дополнена информация о структурах, отвечающих за развитие библиотечного дела в стране, библиотечном законодательстве и других организациях книгоиздательской и библиотечной сферы. С «Манифестом» можно ознакомиться в репозитории ИФЛА (IFLA Repository), а также на странице «Секции школьных библиотек». https://www.ifla.org/resources/?_sfm_unitid=105110&_sfm_resource_type=All