օգս 23, 2023 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ
Մայիս 31-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս, պատկերագիրքերու եւ այլ նիւթերու ընդարձակ ցուցադրութեամբ եւ բանախօսութիւններով, նշուեցաւ հայ ականաւոր գեղանկարիչ Յակոբ Յակոբեանի ծննդեան 100-ամեակը։ Նկարիչին մասին նիւթերը ընտրած եւ ցուցադրութիւնը պատրաստած էին գրադարանի Արուեստի բաժնի աշխատակիցները։
Ցուցահանդէսի դիտումէն ետք, գրադարանի թամանեանական մեծ դահլիճէն ներս, Յակոբ Յակոբեանի արուեստի երկրպագուներուն առջեւ ելոյթ ունեցան եւ գնահատանքի խօսք յղեցին գրադարանի Արուեստի բաժնի վարիչի ժամանակաւոր պաշտօնակատար Լուսինէ Յիշէեանը, գրականագէտ, գրաքննադատ, արուեստաբան Երուանդ Տէր-Խաչատրեանը եւ գեղանկարիչ, արուեստաբան Հրազդան Թոքմաճեանը։
Ընդգծենք, որ թէ՛ Տէր-Խաչատրեանը, թէ՛ Թոքմաճեանը անձնապէս ճանչցած են Յակոբ Յակոբեանը: Լուսինէ Յիշէեանը նկարաշարով ներկայացուց նկարիչին կեանքին եւ ստեղծագործութեան ժամանակագրութիւնը։ Ան անդրադարձաւ Յակոբ Յակոբեանի կեանքի եգիպտական, ֆրանսական շրջաններուն, Խորհրդային Հայաստան հայրենադարձութեան եւ հայ նկարչութեան մէջ ինքնուրոյն ըսելիքին։ Բանախօսը ելոյթը եզրափակեց՝ հրապարակելով Յակոբ Յակոբեանի Ազգային գրադարան վերջին այցելութեան լուսանկարը՝ 2013 թուին:
Իր ընդարձակ խօսքին ընդմէջէն՝ արուեստաբան Երուանդ Տէր-Խաչատրեանը ընդգծեց Յակոբ Յակոբեան ստեղծագործողին բնորոշ՝ Հայաստան աշխարհի իր պատկերները տեսնելու կարողութիւնը, գիծի եւ իր նախընտրած զուսպ գոյներու անսպառ երանգները եւ այն նոր ըսելիքը, որ հայ գեղանկարչութեան ասպարէզ բերաւ Յակոբ Յակոբեանը։ Արուեստաբանը բարձր գնահատեց նաեւ Յակոբ Յակոբեանի գրաւոր խօսքը՝ համեմատութեան եզրեր մատնանշելով հայ այն գեղանկարիչներուն հետ (Վարդգէս Սուրէնեանց, Եղիշէ Թադէոսեան, Մարտիրոս Սարեան), որոնք նոյնպէս ոչ միայն վրձինի վարպետներ եղած են, այլ նաեւ՝ գրաւոր եւ գեղարուեստական խօսքի։
Գեղանկարիչ, արուեստաբան Հրազդան Թոքմաճեանը հետաքրքրական դրուագներ եւ մանրամասնութիւններ ներկայացուց նկարիչին մասին: Ան Յակոբ Յակոբեանի կեանքին Գիւմրի ապրած տարիներէն փոքրիկ դրուագ մը կամրջեց տարիներ անց Սուրիոյ Այնթապ գիւղաքաղաք կատարած իր այցելութեան հետ։ Ցերեկոյթի աւարտին՝ ելոյթ ունեցաւ նկարիչին դուստրը՝ Նորա Յակոբեանը, ով մեծաթիւ ներկաներուն պատմեց հօր անսահման ընթերցասիրութեան մասին, թէ որքա՛ն ան կը սիրէր իր գրադարանը, որքա՛ն կը սիրէր կարդալ՝ ընդգծելով, որ նկարիչը իր կեանքը չէր պատկերացներ առանց գիրքերու։

Aug 23, 2023 Events Public lecures
On May 31, 2023, an exhibition of illustrated books and other materials was opened at the National Library of Armenia on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the outstanding Armenian artist Hakob Hakobyan. The exhibition was prepared by the staff of the art department of the library.
After viewing the exhibition, literary critic Yervand Ter-Khachatryan, art critic Lusine Hisheyan and artist Hrazdan Tokmajyan addressed the admirers of Hakob Hakobyan's work and gave acceptance speeches. We emphasize that both Ter-Khachatryan and Tokmajyan personally knew Hakob Hakobyan.
Lusine Hisheyan presented the chronology of the artist's life and work with a series of drawings. She mentioned the Egyptian and French periods of Hakob Hakobyan's life, his move to Soviet Armenia, and spoke about how his unique style in Armenian painting was formed. At the end of her speech, Lusine Khisheyan showed a photograph taken in 2013 during Hakob Hakobyan's last visit to the National Library of Armenia.
As part of an extensive speech, art critic Yervand Ter-Khachatryan emphasized the ability of the creator Hakob Hakobyan to see the original images of the Armenian world, the endless shades of lines and restrained colors, as well as the new things that Hakob Hakobyan brought to Armenian painting. The art critic also highly appreciated the literary works of Hakob Hakobyan, pointing out the connection of his work with other Armenian painters (Vardges Surenyants, Yeghishe Tadevosyan, Martiros Saryan), who were masters not only of the brush, but also of the artistic word.
The painter, art critic Hrazdan Tokmajyan presented interesting episodes and details from the artist's biography. He compared a small episode from the Gyumri period of Hakobyan's life with his visit to the Syrian village of Aintap. At the end of the event, the daughter of the artist Nora Hakobyan spoke, who told a large audience about her father's boundless love for reading, how much he loved his library, how he loved to read, emphasizing that the artist could not imagine his life without books.