սպտ 04, 2024 Նորութիւններ
Այսօր, երբ որեւէ տեղեկութիւն ստանալու համար բոլորը կը դիմեն որոնողական համակարգերու, մասնաւորապէս «Google»-ի օգնութեան, դժուար է պատկերացնել, թէ մարդիկ ինչպէ՛ս իրենց հարկաւոր տեղեկութիւնները կը գտնէին համացանցի ստեղծումէն առաջ: 20-րդ դարու 50-60-ական թուականներէն սկսեալ շատ գրադարաններու մէջ յատուկ բաժիններ ստեղծուեցան, ուր գրադարանավարներուն պարտականութիւնը ընթերցողներուն հարցումներուն պատասխանելն էր: 1968 թուականին Նոր Եօրքի հանրային գրադարանէն ներս մէկ աշխատողով նման ծառայութիւն կազմակերպուեցաւ: Կարճ ժամանակ անց 10 աշխատող առտուընէ ուշ երեկոյ զբաղած էր հեռաձայնով ստացուող հարցումներուն պատասխանելով: Անոնց տրամադրութեան տակ 1.800 միաւոր տեղեկատու գրականութիւն կար (հանրագիտարաններ, բառարաններ, ուղեցոյցներ եւ այլն), սակայն, միեւնոյնն է, շատ հարցերու հնարաւոր չէր ըլլար անմիջապէս պատասխանել եւ լրացուցիչ հետազօտութեան կարիք կ’ըլլար:
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս (այնժամ Ալ. Միասնիկեանի անուան պետական հանրապետական գրադարան) նոյնպէս տեղեկատու բաժին մը ստեղծուած էր, որուն աշխատողները՝ հետազօտող ընթերցողներուն հետ նախապէս համաձայնեցուած բնաբաններով, անոնց փոստով գրադարանային քարտերուն վրայ տպագրուած նիւթեր կ’առաքէին:
Մեր ընթերցողները այսօր անհրաժեշտ տեղեկութիւններ ստանալու համար կրնան դիմել գրադարանի կայքին: Հարցերը կարելի է ուղղել կայքի «Հարց գրադարանավարին» պատուհանի միջոցաւ: Ազգային գրադարանի եռալեզու կայքը բազմազան բովանդակութիւն ունի: Իսկ դուք առաւել յաճախ գրադարանի կայքին ո՞ր բաժինը կը մտնէք: Ինչի՞ մասին կը ցանկայիք տեղեկանալ:

сен 04, 2024 Новости
Сегодня, когда все обращаются к поисковым системам, таким как Google, за любой информацией, трудно представить, как люди находили нужные сведения до появления Интернета. Начиная с 50-х и 60-х годов XX века, во многих библиотеках создавались специальные отделы, где библиотекари отвечали на запросы читателей. В 1968 году Публичная библиотека Нью-Йорка организовала аналогичную услугу с одним сотрудником. Вскоре 10 сотрудников с утра до позднего вечера отвечали на телефонные запросы. В их распоряжении было 1800 единиц справочной литературы (энциклопедии, словари, путеводители и т. д.), но на многие вопросы нельзя было сразу ответить, требовались дополнительные исследования.
В Национальной библиотеке Армении (в то время Государственной республиканской библиотеке имени Ал. Мясникяна) также был создан справочный отдел. Сотрудники по заранее согласованным с читателями темам исследований рассылали им по почте печатные материалы по читательским билетам.
Сегодня наши читатели могут обратиться на сайт библиотеки и получить необходимую информацию. Вопросы можно задать через окно «Вопрос библиотекарю» на сайте nla.am. Трехъязычный веб-сайт Национальной библиотеки содержит разнообразный контент. Какой раздел сайта библиотеки вы просматриваете чаще всего? О чём бы вы хотели узнать?.