փտր 07, 2025 Նորութիւններ
Մեր ապրած-չապրած օրերու, ծանօթ-անծանօթ դէպքերու, չորս կնոջ ճակատագրի, երեւանեան հին ու նոր պատմութիւններու, ամէնէն տարբեր ուղիներով բանաստեղծական ճամբորդութիւններու մասին են 3 կին հեղինակներու ներքոյիշեալ գիրքերը։
Կարինէ Խոտիկեանի «Յետադարձ վերադարձ», Ալիս Յովհաննիսեանի «Աղաներու դարը եւ յետոն» վէպերը եւ Անահիտ Ղազախեցեանի «Աճող սիրտ» բանաստեղծութիւններու հայերէն-անգլերէն ժողովածոն ՀՀ ԿԳՄՄՆ աջակցութեամբ եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի համակարգմամբ «Աջակցութիւն ստեղծագործողներուն, հետազօտողներուն եւ թարգմանիչներուն» դրամաշնորհային ծրագրով 2024-ին լոյս տեսած գիրքերու շարքին մէջ են։
Նոր Արեշի՝ հեղինակի հայրենի եզերքի ու հարազատ միջավայրի պատմութիւնն է ինքնակենսագրական տարրերով «Աղաներու դարը եւ յետոն» վէպը։ «Կենդանի եւ յուզիչ է վէպը առաջին հերթին այն բանին շնորհիւ, որ հեղինակը ունի վերապատումի շնորհ։ Ան ոչ թէ կը նմանակէ, այլ կը վերապրի նկարագրուող կեանքը...»,- գիրքին յառաջաբանին մէջ ընդգծած է խմբագիրը։
«Յետադարձ վերադարձ»-ի վարպետօրէն միահիւսուած պատմութիւնները «ճշմարտութեան չափ տրամաթիք են, յօրինման պէս անկանխատեսելի ու երազային»։ «Անվերջանալի թուացող նախադասութիւնը վերջապէս վերջակէտելով՝ ետ ինկայ բազկաթոռին վրայ, չտեսնող հայեացքս համակարգիչի պաստառի գրութեան՝ տուփէն հանեցի սիկարէթը, հրահանը մօտեցուցի... չէ, չեմ ծխեր. որ իմ սենեակիս մէջ լոյսը վառած է, բնական է, այս ժամուն միշտ ալ կ'աշխատիմ...»,- բոլոր ստեղծագործողներուն ծանօթ պատկեր մը, չէ՞...
«Աճող սիրտ»-ը երիտասարդ գրողին բանաստեղծական երկրորդ ժողովածոն է, որուն անգլերէն թարգմանութիւնը եւս հեղինակինն է։ Բանաստեղծութիւններուն մէջ «աշխարհագրութիւններ, առասպելներ, քարտէսներ, օդանաւեր...» կան, նաեւ՝ «Յիշողութիւններ նախորդ կեանքերէն, լռութեան ձեւեր ու նկարագրութիւններ, հմայախօսքեր, փուշեր ու ծաղիկներ, կայ նաեւ աճող սիրտ՝ լի ու լի այս ամէնով»։ Ճիշդ մեր կեանքին պէս։

фев 07, 2025 Новости
В следующих книгах трёх авторов-женщин рассказывается о прожитых и непрожитых днях, знакомых и незнакомых событиях, судьбах четырёх женщин, старых и новых историях Еревана, а также о поэтических путешествиях, пролегающих через разные времена и пространства.
В 2024 году при поддержке Министерства образования Республики Армения, и при координации Национальной библиотеки Армении в рамках грантовой программы «Поддержка создателей, исследователей и переводчиков» будут изданы романы: Карине Ходикян «Возвращение в прошлое», Алис Ованнисян «Век Агасов и после», а также сборник стихов Анаит Казахецян «Растущее сердце» — на армянском и английском языке.
Роман «Эпоха Агасов и после» — это история родного для автора района Нор Ареш с автобиографическими элементами. «Роман живой и трогательный, прежде всего, благодаря дару автора к пересказу. Автор не подражает, а заново проживает жизнь, которую описывает...», — подчеркнул редактор в предисловии к книге.
Мастерски переплетенные истории «Возвращения в прошлое» «драматичны, как истина, непредсказуемы и сказочны, как вымысел». «Наконец, закончив, казалось бы, бесконечное предложение, я откинулся в кресле, устремив взгляд на текст на экране компьютера, вынул сигарету из пачки, поднес зажигалку... нет, не буду курить... в моей комнате горит свет, это нормально, я всегда работаю в это время...» — образ, знакомый всем творцам, не правда ли?
«Растущее сердце» — второй сборник стихов молодой писательницы, перевод которого на английский язык выполнен автором самостоятельно. В стихотворениях есть «география, мифы, карты, аэропорты...», а также «воспоминания из прошлых жизней, формы и описания тишины, заклинаний, шипов и цветов, а также растущее сердце, полное и наполненное всем этим». Так же, как и наша жизнь.