Հրաչյա Ղափլանյան-100
«Հրաչյա Ղափլանյանը Դրամատիկական թատրոնի հիմքում այնպիսի քար է դրել, որի վրա սխալ բան կառուցելը հնարավոր չի, կփլվի»,- շեշտեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Խանդիկյանը՝ Հրաչյա Ղափլանյանի ծննդյան 100-ամյակի առթիվ Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմակերպած միջոցառմանը։ Ազգային գրադարանը հյուրընկալել էր Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի մի ամբողջ աստղաբույլի։ Առիթը անվանի ռեժիսոր-բեմադրիչ, դերասան, Երևանի դրամատիկական թատրոնի հիմնադիր Հրաչյա Ղափլանյանի հոբելյանն էր։
410974866_739764574870270_4534098180423308800_n
Ազգային գրադարանը հյուրընկալել էր Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի մի ամբողջ աստղաբույլի։ Առիթը անվանի ռեժիսոր-բեմադրիչ, դերասան, Երևանի դրամատիկական թատրոնի հիմնադիր Հրաչյա Ղափլանյանի հոբելյանն էր։ Ազգային գրադարանի տնօրենի խորհրդական Ներսես Հայրապետյանը, ողջունելով Դրամատիկականի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Խանդիկյանին, թատրոնի տնօրեն Արտաշես Մխիթարյանին և դերասաններին՝ նշեց, որ գրադարանները սերտորեն կապված են թատրոնի և թատերարվեստի հետ։ Հայրապետյանն ընդգծեց Ազգային գրադարանի «Հայ մամուլ» շտեմարանում թվայնացված հաճախ նաև նշաճանչված են թատերական տասնյակ պարբերականներ, դրանց թվում՝ Հակոբ Պարոնյանի հրատարակած «Թատրոն» և «Թատրոն. Բարեկամ մանկանց» հանդեսները։
410959735_739666134880114_4203327620484866641_n
Թատրոնի դերասան Ռոբերտ Հարությունյանին 1973 թվականից բախտ է վիճակվել աշխատել Հրաչյա Ղափլանյանի հետ։ «Նա այնպիսի ռեժիսոր էր, որ եթե թատրոնի միջանցքով անցնում էր, արդեն թատրոն էր, նրա փորձ անելը թատրոն էր, նրա անեկդոտ պատմելը թատրոն էր, նրա մեզ հետ վարվելն արդեն թատրոն էր։ Եվ ամենազարմանալին այն էր, որ նա թատերական կրթություն չէր էլ ստացել, ընդունվել էր Գյումրու (Լենինական) թատրոնը, հետո եկել էր Երևան»,- պատմեց դերասանը։ Սիրված դերասանուհի Էվելինա Շահիրյանի հուշերը նույնպես սրտառուչ էին։ «Հրաչյա Ղափլանյանը շատ հումորով անձնավորություն էր, դրա համար նրա փորձերը շատ հետաքրքիր էին անցնում»,- ասաց դերասանուհին՝ ընդգծելով, որ Ղափլանյանը իմպրովիզի վարպետ էր. «Էնպես էր լինում, որ մենք հասկանում էինք, որ ինչ-որ կտոր հենց այդ վայրկյանին մտցրեց՝ ելնելով նրանից, թե դերասաններն ինչպես խաղացին։ Այդ կտորը, որը նորություն էր, միշտ իրեն հաջողվում էր»։
410952895_739762851537109_5423701272218502839_n
Թատրոնի հանդեպ հանրության հետաքրքրությունը վերջին տարիներին նվազել է։ Դա հաստատեց նաև Արմեն Խանդիկյանը՝ համեմատելով Խորհրդային ժամանակների հետ. «Այդ տարիներին մենք շաբաթական 7 ներկայացում էինք տալիս, հիմա՝ 3-4։ Բայց հանդիսատեսը սկսել է նորից գալ, մեր թատրոնը դժգոհելու տեղ չունի, 90-95 տոկոս դահլիճի միջին զբաղվածությունը միշտ ապահովված է»։ Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը, ողջունելով հյուրերին, հույս հայտնեց, որ կընդլայնվի համագործակցությունը Դրամատիկական թատրոնի հետ, կամրապնդվի երկու մշակութային օջախների կապը, և հանրությանը կներկայացվեն հետաքրքիր, որակյալ և ուսուցողական միջոցառումներ։ Աննա Չուլյանն ընդգծեց, որ այժմ Ազգային գրադարանը մի քայլ առաջ է անցել՝ մտնելով թվածին տեքստերի դարաշրջան։ Հյուրերը հետաքրքրությամբ ծանոթացան Արվեստի բաժնի պատրաստած ղափլանյանական գրականության ցուցադրությանը, Դրամատիկական թատրոնի տարբեր տարիների ազդագրերին։

дек 25, 2023 Мероприятия
«Грачья Капланян заложил в фундамент драматического театра такой камень, на котором невозможно построить что-то неправильное, он просто иначе рухнет», — подчеркнул художественный руководитель театра Армен Хандикян на мероприятии, организованном Национальной библиотекой Армении по случаю 100-летия Грачья Капланяна. В Национальной библиотеке присутствовал весь состав Ереванского драматического театра имени Грачья Капланяна. Поводом стал юбилей Грачья Капланяна — известного режиссера, актера, основателя Ереванского драматического театра.
Советник директора Национальной библиотеки Нерсес Айрапетян, приветствуя художественного руководителя драматического театра Армена Хандикяна, директора театра Арташеса Мхитаряна и актеров, отметил, что библиотеки тесно связаны с театрами и вообще театральным искусством. Айрапетян подчеркнул, что в базе данных Национальной библиотеки «Ай Пресс» десятки оцифрованных театральных периодических изданий, среди которых и «Татрон», издаваемый Акопом Пароняном, и детский журнал «Берекам». Актеру театра Роберту Арутюняну посчастливилось работать с Грачьей Капланяном с 1973 года. «Он был таким режиссером, что если он проходил по коридору театра, то это уже был театр, его репетиции были театром, его анекдоты были театром, его поведение с нами было уже театром. И самое удивительное, что он даже не получил театрального образования, его приняли в Гюмрийский (Ленинский) театр, а потом он приехал в Ереван», — рассказывал актер.
Проникновенными оказались и воспоминания всеми любимой актрисы Эвелины Шаирян. «Грачья Капланян был человеком с большим чувством юмора, поэтому его репетиции были очень интересными», — сказала актриса, подчеркнув, что Капланян был мастером импровизации. «Так получилось, что мы поняли, что в этот момент был вставлен какой-то отрывок, исходя из того, как играли актеры. Это произведение, которое было новым, всегда имело успех». Общественный интерес к театру в последние годы снизился. Это подтвердил и Армен Хандикян, сравнив нынешние времена с советскими. «В те годы мы давали по семь спектаклей в неделю, сейчас — три-четыре. Но зрители снова начали приходить, нашему театру не на что жаловаться, средняя заполняемость зала всегда процентов 90-95».
Директор Национальной библиотеки Анна Чулян, приветствуя гостей, выразила надежду, что сотрудничество с драматическим театром будет расширено, связь между двумя культурными центрами укрепится, а публике будут представлены интересные, качественные и познавательные мероприятия. Анна Чулян подчеркнула, что сейчас Национальная библиотека сделала шаг вперед, вступив в эпоху виртуальных текстов. Гости ознакомились с выставкой литературы о Капланяне, подготовленной художественным отделом, и афишами драматического театра разных лет.