Համագործակցութիւն Ֆրանկոֆոնիայի Միջազգային Կազմակերպութեան հետ
Օրերս Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը հիւրընկալեց Ֆրանսախօսութեան միջազգային կազմակերպութեան (OIF) կեդրոնական եւ Արեւելեան Եւրոպայի ներկայացուցչութեան կցորդ Էլիզ Զահին։ Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան շարք մը նախագծեր, որոնք միտուած են ամրապնդելու Հայաստանի եւ ֆրանսախօս երկրներու մշակութային ու կրթական կապերը։ Կը նախատեսուի OIF-ի հետ իրականացնել համատեղ միջոցառումներ, կազմակերպել վերապատրաստման դասընթացներ գրադարանաւարներու համար, ինչպէս նաեւ իրականացնել նոր մշակութային նախագծեր ու ցուցահանդէսներ։
Քննարկման կարեւոր մաս կը կազմէին նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս, ինչպէս նաեւ մարզային ու համայնքային շարք մը գրադարաններու մէջ գործող ֆրանսական գրականութեան անկիւնները, որոնք մշտապէս կը համալրուին նոր գիրքերով։ Էլիզ Զահին հետաքրքրուած էր Ազգային գրադարանի հաւաքածոներուն մէջ պահպանուող ֆրանսական գրականութեամբ եւ ֆրանսախօս մշակութային ժառանգութեան վերաբերող արժէքաւոր նիւթերով։
Հանդիպումը արդիւնաւէտ համագործակցութեան կարեւոր հիմք մըն է՝ ուղղուած հայաստանեան գրադարաններու զարգացման եւ Հայաստան-Ֆրանսախօս երկրներու յարաբերութիւններու ամրապնդման։

Сотрудничество с Международная организация франкофонии
На днях директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян встретилась с атташе Центрально- и Восточноевропейского представительства Международной организации франкофонии (МОФ) Элиз Захи. В ходе встречи обсудили планы по укреплению культурного и образовательного сотрудничества между Арменией и франкоязычными странами. Среди инициатив — совместные мероприятия, программы повышения квалификации для библиотекарей, а также новые культурные проекты и выставки.
Отдельное внимание уделили «уголкам французской литературы», действующим в Национальной библиотеке Армении и региональных библиотеках. Эти коллекции регулярно пополняются новыми изданиями. Элиз Захи также интересовали редкие книги и материалы, связанные с франкоязычным культурным наследием, хранящиеся в фондах библиотеки.
Встреча заложила основу для дальнейшего эффективного сотрудничества и расширения связей между Арменией и франкоязычным сообществом.