Յունարէնի համաշխարհային օրը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
2025 թուականի նոյեմբերին Եունեսքոյի գլխավոր համաժողովը պաշտօնապէս ճանչցած է փետրուար 9-ն՝ Յունարէնի համաշխարհային օր, որ սահմանուած էր դեռեւս 2017 թուականին՝ ընդգծելով յունարէնի նշանակալի դերը համաշխարհային մշակութային եւ կրթական ժառանգութեան ծիրէն ներս։
Փետրուար 9-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ դահլիճին մէջ կայացաւ Յունարէնի համաշխարհային օրուան նուիրուած հանդիսաւոր միջոցառումը՝ «Յունարէնը եւ երաժշտութիւնը. երեք եւ աւելի հազարամեակներու կենդանի աւանդոյթ» խորագրով։ Անիկա կազմակերպուած էր Հայաստանի մէջ Յունաստանի դեսպանութեան նախաձեռնութեամբ եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի աջակցութեամբ: Ներկայացուեցաւ իւրօրինակ մշակութային ճամբորդութիւն մը՝ լեզուի, երաժշտութեան եւ պատմական յիշողութեան ընդմէջէն։Միջոցառման ողջոյնի խօսքով հանդէս եկան Հայաստանի մէջ Յունաստանի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոփուլոսը եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէն Աննա Չուլեանը՝ ընդգծելով յունարէնի դերը համաշխարհային մշակութային ժառանգութեան պահպանման եւ միջմշակութային երկխօսութեան խորացման գործին մէջ։
Միջոցառման հիմնական բանախօսն էր Քափոտիսթրիայի անուան Աթենքի ազգային համալսարանի ժողովրդական երաժշտագիտութեան վաստակաւոր փրոֆեսոր Լամպրոս Լիաւասը, որուն ելոյթը նուիրուած էր յունարէնի եւ երաժշտութեան անքակտելի կապին։ Խօսքի եւ երաժշտական օրինակներու միջոցաւ ան ներկայացուց, թէ ինչպէ՛ս յունարէնը երեք եւ աւելի հազարամեակներու ընթացքին փոխանցած է յոյզեր, արժէքներ ու յիշողութիւններ՝ դառնալով կենդանի աւանդոյթ եւ մշակութային ինքնութեան առանցք։

World Greek Language Day at the National Library of Armenia
The International Day of the Greek Language was established in 2017 and was formally acknowledged by the UNESCO General Conference in November 2025. This event highlights the importance of the Greek language in the context of global cultural and educational legacy.
On February 9, a solemn event dedicated to the World Greek Language Day was held in the Great Hall of the National Library of Armenia, entitled “Greek Language and Music: A Living Tradition of Three and More Millennia.” It was organized at the initiative of the Embassy of Greece in Armenia and with the support of the National Library of Armenia. The event was welcomed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia, Christos Sofianopoulos, and the Director of the National Library of Armenia, Anna Chulyan, emphasizing the role of the Greek language in preserving world cultural heritage and deepening intercultural dialogue.
Lambros Liavas, Professor Emeritus of Folk Musicology at the National and Kapodistrian University of Athens, served as the event's keynote speaker. His lecture focused on the close connection between Greek music and language.