Յունարէնի համաշխարհային օրը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
2025 թուականի նոյեմբերին Եունեսքոյի գլխավոր համաժողովը պաշտօնապէս ճանչցած է փետրուար 9-ն՝ Յունարէնի համաշխարհային օր, որ սահմանուած էր դեռեւս 2017 թուականին՝ ընդգծելով յունարէնի նշանակալի դերը համաշխարհային մշակութային եւ կրթական ժառանգութեան ծիրէն ներս։
Փետրուար 9-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ դահլիճին մէջ կայացաւ Յունարէնի համաշխարհային օրուան նուիրուած հանդիսաւոր միջոցառումը՝ «Յունարէնը եւ երաժշտութիւնը. երեք եւ աւելի հազարամեակներու կենդանի աւանդոյթ» խորագրով։ Անիկա կազմակերպուած էր Հայաստանի մէջ Յունաստանի դեսպանութեան նախաձեռնութեամբ եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի աջակցութեամբ: Ներկայացուեցաւ իւրօրինակ մշակութային ճամբորդութիւն մը՝ լեզուի, երաժշտութեան եւ պատմական յիշողութեան ընդմէջէն։Միջոցառման ողջոյնի խօսքով հանդէս եկան Հայաստանի մէջ Յունաստանի արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոփուլոսը եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէն Աննա Չուլեանը՝ ընդգծելով յունարէնի դերը համաշխարհային մշակութային ժառանգութեան պահպանման եւ միջմշակութային երկխօսութեան խորացման գործին մէջ։
Միջոցառման հիմնական բանախօսն էր Քափոտիսթրիայի անուան Աթենքի ազգային համալսարանի ժողովրդական երաժշտագիտութեան վաստակաւոր փրոֆեսոր Լամպրոս Լիաւասը, որուն ելոյթը նուիրուած էր յունարէնի եւ երաժշտութեան անքակտելի կապին։ Խօսքի եւ երաժշտական օրինակներու միջոցաւ ան ներկայացուց, թէ ինչպէ՛ս յունարէնը երեք եւ աւելի հազարամեակներու ընթացքին փոխանցած է յոյզեր, արժէքներ ու յիշողութիւններ՝ դառնալով կենդանի աւանդոյթ եւ մշակութային ինքնութեան առանցք։

Всемирный день греческого языка в Национальной библиотеке Армении
февраля Всемирным днём греческого языка. Этот день был учреждён ещё в 2017 году с целью подчеркнуть значительную роль греческого языка в мировом культурном и образовательном наследии.
9 февраля в большом зале Национальной библиотеки Армении состоялось торжественное мероприятие, посвящённое Всемирному дню греческого языка, под названием: «Греческий язык и музыка: живая традиция трёх и более тысячелетий»Мероприятие было организовано по инициативе Посольства Греции в Армении при поддержке Национальной библиотеки и стало своеобразным культурным путешествием через язык, музыку и историческую память.
С приветственными словами выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Греции в Армении Христос Софианопулос и директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян. В своих выступлениях они подчеркнули роль греческого языка в сохранении мирового культурного наследия и развитии межкультурного диалога. Основным докладчиком стал заслуженный профессор этномузыкологии Афинского национального университета имени Каподистрии Ламброс Лиавас. Его выступление было посвящено неразрывной связи греческого языка и музыки. Сочетая слово и музыкальные примеры, он показал, как на протяжении более чем трёх тысячелетий греческий язык передавал эмоции, ценности и историческую память, оставаясь живой традицией и важнейшей основой культурной идентичности.