«Գարուն» ամսագրի շապիկներու ցուցահանդէսը «Էպիգրաֆ» գրախանութին մէջ
#Ազգային_գարուն Epigraph-ում 📰 «Գարուն»-ը գրական-գեղարուեստական, հասարակական-քաղաքական անկախ ամսագիր մըն է, որ կը տպագրուի Երևան-ի մէջ՝ 1967 թուականէն։ Ան միաւորած է հայ անուանի եւ երիտասարդ գրողներ՝ տպագրելով անոնց ստեղծագործութիւնները, իսկ ակնարկներու, յօդուածներու եւ հարցազրոյցներու միջոցով մշտապէս բարձրացուցած եւ լուսաբանած է հասարակական, տնտեսական, բարոյախօսական, գիտական ու դաստիարակչական հարցեր։ Տասնամեակներ շարունակ «Գարուն»-ը մեծ ազդեցութիւն ունեցած է հայ արուեստի եւ, յատկապէս, գրականութեան զարգացման վրայ՝ ձեւաւորելով նոր մտածողութիւն եւ գեղարուեստական ճաշակ։ Ապրիլ 8-ին Epigraph գրախանութին մէջ, Հայաստանի ազգային գրադարան-ի հետ համատեղ, բացուեցաւ «Գարուն» ամսագրի շապիկներու ցուցահանդէսը՝ ներկայացնելով տարիներու ընթացքին ձեւաւորուած գեղարուեստական ինքնատիպ լուծումները եւ ժամանակի շունչը կրող ձեւաւորումները։
Միջոցառման ներկայ էին «գարունականներ»-ը՝ Մերուժան Տեր-Գուլանյան, Կարինե Խոդիկյան, Մարինե Հարությունյան, Հայկ Համբարձումյան, Տիգրան Գաբոյան, Հուսիկ Արա, Աշոտ Գաբրիելյան, Գրիգոր Խաչատրյան, Արքմենիկ Նիկողոսյան, որոնք խօսեցան «Գարուն»-ին իրենց մուտքին մասին, իրենց առաջին յօդուածին, իրենց աշխատանքներուն մասին, եւ կիսուեցան իրենց պատմութիւններով ու ջերմ յիշողութիւններով։ Հանդիպման մասնակիցները, որոնք արդէն օգտուած են ՀԱԳ-ի շտեմարաններէն եւ թերթած «Գարուն»-ի էջերը, բարձր գնահատեցին կատարուած աշխատանքին որակը եւ մատչելիութիւնը․ եթէ նախկինին ամսագրի համարներուն ծանօթանալը կը պահանջէր ժամանակ եւ ֆիզիքական ներկայութիւն, ապա այսօր անոնք հասանելի են իւրաքանչիւրին՝ ընդամէնը քանի մը հպումով։ Աննա Չուլյան, Ազգային գրադարանի տնօրէնը, խօսելով կատարուած աշխատանքներուն մասին, ընդգծեց, որ արդէն ձեւաւորուած աւանդոյթ մը դարձած է թերթերու եւ ամսագիրներու յոբելեաններու առթիւ ընթերցողներուն նուէր մատուցել՝ թուայնացնել եւ նշաճանաչել տուեալ մամուլի բոլոր համարները։ Անոր խօսքով՝ ասիկա միաժամանակ թէ՛ կարեւոր առաքելութիւն մըն է, թէ՛ մեծ պատիւ եւ պատասխանատուութիւն։
Յիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային գրադարան-ը իր կարեւոր նուէրը «Գարուն»-ին մատուցած է տակաւին ամսագրի 55-ամեակին առթիւ՝ ամբողջութեամբ թուայնացնելով եւ առցանց հասանելի դարձնելով 1967–2018 թթ․ բոլոր համարները։
[https://tert.nla.am/mamul/Garun1967/Table.html](https://tert.nla.am/mamul/Garun1967/Table.html)
Ամսագրին 506 համարները՝ շուրջ 27,830 էջ, թուայնացուած եւ նշաճանաչուած են՝ OCR թեքնոլոժիային շնորհիւ դարձած են որոնելի եւ աւելի մատչելի։
Հատկանշական է նաև, որ «Էպիգրաֆ» գրախանութը տպագրել է «Գարուն» ամսագրի շապիկներով պաստառներ և փոստային բացիկներ, որոնք կարող եք գտնել գրախանութում, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի Արվեստի բաժնում։ #Գարուն #Գարուն55 #հայ_մամուլ #թվայնացում #ցուցահանդես #Գրականություն #Արվեստ

Exhibition of the covers of the "Garun" magazine at the Epigraph bookstore
#National_Spring at Epigraph 📰 “Garun” is an independent literary, artistic, and socio-political magazine that has been published in Yerevan since 1967. It has brought together renowned and emerging Armenian writers, publishing their works, while consistently addressing and highlighting social, economic, moral, scientific, and educational issues through essays, articles, and interviews. For decades, “Garun” has had a significant impact on the development of Armenian art—especially literature—shaping new ways of thinking and artistic taste.On April 8, at the Epigraph bookstore, in collaboration with the National Library of Armenia, an exhibition of “Garun” magazine covers was opened, showcasing the unique artistic solutions developed over the years and designs that reflect the spirit of their time.
The event was attended by members of the “Garun” circle—Meruzhan Ter-Ghulanyan, Karine Khodikyan, Marine Harutyunyan, Hayk Hambardzumyan, Tigran Gaboyan, Husik Ara, Ashot Gabrielyan, Grigor Khachatryan, Arkmenik Nikoghosyan—who spoke about their entry into “Garun,” their first articles, and their work, sharing personal stories and warm memories. Participants of the meeting who have already used the NLA digital databases and browsed the pages of “Garun” highly appreciated the quality and accessibility of the work done. While in the past getting acquainted with the magazine’s issues required time and physical presence, today they are accessible to everyone with just a few clicks. Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, speaking about the completed work, emphasized that it has already become a tradition to present readers with a gift on the anniversaries of newspapers and magazines—digitizing and cataloging all issues of the given publication. According to her, this is both an important mission and a great honor and responsibility.
It should be noted that the National Library of Armenia presented its significant gift to “Garun” on the occasion of the magazine’s 55th anniversary by fully digitizing and making all issues from 1967–2018 available online.
[https://tert.nla.am/mamul/Garun1967/Table.html](https://tert.nla.am/mamul/Garun1967/Table.html)
A total of 506 issues of the magazine—around 27,830 pages—have been digitized and processed using OCR technology, making them searchable and more accessible.
It is also noteworthy that the Epigraph bookstore has printed posters and postcards featuring the covers of the “Garun” magazine, which can be found at the bookstore as well as in the Art Department of the National Library of Armenia. #Garun #Garun55 #ArmenianPress #Digitization #Exhibition #Literature #Art